in

Başarılı bir hackathon nasıl düzenlenir?

Girişim dünyasının en eğlenceli etkinliklerinden birisi olan hackathon’lar kısa sürede çok sayıda etkili fikir ortaya çıkartmayı hedefliyor. On binlerce dolar ödüllü bu yarışmalardan bir tane de siz düzenleyebilirsiniz.

Siz bu yazıyı okurken bile dünyanın bir yerinde mutlaka bir hackathon düzenleniyor. Hackathon’ların güzel yanı, onunla ilgilenenler dışındakilere çok sıkıcı gelebilecek bir konuyu dahi eğlenceli hâle getirebilmesi. Bunu yaparken de ekiplere ayrılan katılımcıları konuyla ilgili yeni, farklı ve heyecan verici bir şeyler düşünmeye itmesi. Buradaki çeşitli kısıtlamalar da elbette yaratıcılığı artırıyor ve hackathon’ları bu sebeplerle şirketler için harika bir çözüme dönüştürüyor. Kurum içi bir hackathon içinse doğru planlamayla parlak fikirler bulabilirsiniz.

Hackathon’unuzu sadece geliştiricilerle sınırlamayın

Genelde hackathon’lara  geliştiriciler katılır ama diğer uzmanların da rol alması ve kendini kanıtlaması gerekir.
Ayrıca, her fikir için belirli rollere sahip ekip üyeleri gerekir. Bu sebeple geliştiricilerin dışındaki iş arkadaşlarınızı da hackathon’a katılmak için cesaretlendirmeniz gerekebilir.Proje fikirleri için kurallar koyun

Çalışanlarınızı bir hackathon’a davet ettiniz, bir Google formu ile başvurmalarını söylediniz ve ana fikri anlattınız. Ortaya çıkan fikirleri şirketiniz için nasıl daha kullanışlı hâle getirebilirsiniz? Hackathon’unuzda fikir geliştirmeyle ilgili kurallar belirleyin ve alışanları projelerin ürün ya da şirkette belirli bir problemi çözmesi gerektiğini bir başvuru şartı hâline getirebilirsiniz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Çin, teknoloji yasağı ile yerli ürüne yönelmek istiyor

Değerlendirme kriterlerinizi  tanımlayın

Birden fazla projenin yapılabildiği hackathon’larda standart bir puanlama işleri karıştırabilir. Bu sebeple değerlendirme kriterlerini önceden belirleyin ve ekiplerle bunu paylaşın. Bu, proje büyüklüğü belirlemeyi de kolaylaştırır.
Kriterler sadece başarı odaklı olmak zorunda da değil, uygulanabilirlik, hackathon sonunda projenin ne kadarının tamamlanmış olduğu, sunumun kalitesi ve süresini de puanlamaya dahil edebilirsiniz.

Zaman aralığını seçin

Hackathon’un yapılacağı tarihleri belirlerken sadece kendi müsaitliğinizi değil, katılımcıların da en uygun olacağı zamanı göz önünde bulundurmalısınız. Örneğin haftasonu hackathon’u, rutin işlerin aksamamasını sağlar ve uygun bir zaman gibi görünebilir ama sonraki haftaya yorgun başlanmasına sebep olur.

Bağımsız bir jüri oluşturun

Jüri seçimini şirket dışından yaparak hem daha adaletli hem de farklı yorumlara açık olabilirsiniz. Bunun için ilgili konuda çalışan girişimlerdeki uzmanlar uygun olabilir. Üstelik bu yakınlaşma, çeşitli iş birliği fırsatlarını da beraberinde getirebilir.

Temel ihtiyaçları unutmayın

Kısa bir sürede küçük de olsa mucizeler beklenen hackathon’larda kimsenin dikkatinin dağılmadığına, aç ya da yorgun olmadığına emin olmak önem taşır. Bu ihtiyaçları karşıladığınızda, daha verimli çalışanlar daha iyi sonuçlar alacaktır.

Sunum süresini sabitleyin

Her katılımcı ekibin eşit şartlarda çalışmasını garanti etmelisiniz. Bunun için takımlar için yeterli bir süre belirleyin ve istisnasız tüm ekiplere bu süre kadar sunum yapma hakkı verin.
Bu sürenin mümkünse 5 dakikanın altında olmasına dikkat ederseniz, gün sonunda kimse yorulmamış olur. Belirli bir süreyi de jürinin soruları ve değerlendirmesi için ayırmayı unutmayın.

Ödülleri belirleyin

Kazananların olduğu bir yerde ödüller de olmalı. Hackathon süresi, insanların ortaya koyduğu emek ve ortaya çıkan işlerin getireceği faydayla orantılı ödüller vermelisiniz. Üstelik sadece kazananlara değil, herkese de vereceğiniz bir şeyler olmalı. Böylece düzenlediğiniz hackathon’da katılım ve katılanların motivasyonu artacaktır.

Oy sayım sistemini planlayın

Tüm ekiplerin sunumu tamamlandığında, değerlendirmeler yapıldığında bunların tamamlanması da zaman alabilir. Katılanların da oylamaya katıldığı bir sistem de geliştirebilirsiniz.
Bu durumda oy sayımı ve kontrolü için gereken süreyi baştan belirleyin ve programa ekleyin. Geniş bir katılım varsa, kağıtla oylama yerine elektronik oylama yapmayı değerlendirebilirsiniz.

Projeleri uygulamaya geçirin

Hackathon’un amaçlarından birisi yeni fikirler yaratmaktır ama ancak hackathon bittikten sonra bu projeler unutulursa, hackathon’unuz tatlı bir anı olmaktan öteye geçmez. Hangi projenin uygulamaya konacağını ve ne uzunlukta bir vadede, ne şekilde uygulanabileceğini de açıklamanızda fayda var.