in

Huawei, Avrupa ülkelerine 5G hizmeti vermeye devam edebilir

Huawei, Avrupa ülkelerine 5G hizmeti vermeyi sürdürecek

Uzun bir süreden beridir ABD’nin çeşitli yaptırımları ile karşı karşıya olan Huawei, Avrupa ülkelerine 5G hizmeti vermeye devam edebilir.

Avrupalı bir üst düzey yönetici Avustralyalı bir gazeteye verdiği demeçte, Çinli telekom devi Huawei’nin yarı iletkenlere erişimini engellemek için tasarlanmış ABD yaptırımlarına karşı koymakta zorlandığını fakat, Avrupalı 5G ağı müşterilerle hizmet vermeye devam edebileceğini söyledi.

Dünyanın en büyük akıllı telefon üreticilerinden bir olan Huawei, Google’ın Android için sağladığı teknik desteğin sona ermesinin ardından bir takım çalışmalara başlamıştı. Android işletim sistemi ile çalışan milyonlarca Huawei marka telefon için çözüm sağlamaya dev şirket, bu konuda oldukça önemli bazı adımlara imza atmayı başardı.

Fakat Huawei’nin Amerika Birleşik Devletleri tarafından uygulanan yaptırımlardan ötürü karşılaştığı problemler bununla sınırlı kalmıyor. Huawei Avrupa başkan yardımcısı Abraham Liu’nun da ifade ettiği üzere, Çinli şirket, geçtiğimiz yıl ABD tarafından alınan ambargo kararından bu yana, çok sayıda alanda büyük zorluklar yaşıyor.

Liu tarafından verilen bilgilere göre bu zorluklardan en büyüğü ise yarı iletken tedariği konusunda gerçekleştiriyor. Huawei’nin ABD’li üreticilerden yarı iletken tedarik edilmesine izin verilmiyor. Söz konusu ambargodan ötürü hiç bir ABD’li şirket Huawei ile anlaşma yapamıyor. Bu da özellikle geçtiğimiz Ağustos ayından bu yana, Huawei için işleri çok daha zor bir hale getiriyor.

Huawei, Avrupa ülkelerine 5G hizmeti vermeye devam edebilir

Huawei Avrupa yöneticisi Abraham Liu, tüm bu olumsuzluklara rağmen, gerçekleştirilen birçok hazırlık ve teknolojiye yapılan ön yatırımlar sayesinde, 5G alanında oldukça önemli bir unsur olmaya devam edeceklerine işaret etti. Liu, ‘5G sektöründeki Avrupalı müşterilerimize hizmet vermeye devam edebileceğimizden eminiz’ dedi.

Abraham Liu, bireysel müşteriler konusunda ise hala bazı problemlerle karşı karşıya olduklarını dile getirdi. Liu verdiğimi demeçte şu ifadeleri kullandı; ’Özel müşteriler ve cep telefonu sahiplerine gelince, bu alanda hala bazı zorluklar yaşıyoruz. Avrupa’da yaklaşık olarak 90 milyon Huawei kullanıcısı var. Ve Google’ın artık Huawei ile çalışmasına izin verilmiyor. Bu sebeple Google bundan sonra, Android işletim sistemli Huawei telefonlar için herhangi bir güncelleme yayınlamayacak. Bu konuda hala etkili bir çözüm arayışındayız.’

Öte yandan Avrupa Birliği üyesi ülkelerin, sözde riskli satıcılar konusundaki incelemleri devam ediyor. Bazı analistler, bu durumun Huawei’yi olumsuz etkileyebileceğini ve bazı Avrupalı operatörlerin, Çinli şirketi ağlarından çıkarabileceğini dile getiriyor.