in

Huawei, Honor’u satmaya hazırlanıyor

Huawei, Honor’u satmaya hazırlanıyor

Reuters tarafından yayınlanan bir rapora göre Huawei, alt markası Honor’u 15.2 milyar dolarlık bir ücret karşılığında satmaya hazırlanıyor. Buna göre Çinli teknoloji devinin fiyat/performans odaklı markası Honor, arlarında Digital China Group ve Shenzhen yerel yönetiminin desteklediği birkaç girişimin yer aldığı, Çin merkezli bir konsorsiyuma devredilecek.

Bilindiği üzere Huawei, uzun bir süredir ABD ambargolarından ötürü zor günler geçiyor. Dev şirket, başta tedarik sorunları olmak üzere pek çok konuda, bazı zorluklarla karşı karşıya bulunuyor. Bu zorluklardan ötürü üretim ve geliştirme konusunda problemlemler yaşayan Huawei, içinde bulunduğu sıkıntıları hafifletmek adına, alt markası olan Honor’u elden çıkarmayı planlıyor.

Reuters tarafından yayınlanan bir rapora göre, Çinli teknoloji devi Huawei, önümüzdeki günlerde Honor’u Çin merkezli bir konsorsiyuma satacak. Bu konsorsiyum içerisinde Digital China Group ve Shenzen yerel yönetimi tarafından desteklenen bir dizi girişim yer alacak.

Huawei, Honor’u 15 milyar dolara satmaya hazırlanıyor

Reuters’in raporuna göre, Huawei, Honor markasını 15,2 milyar dolarlık bir fiyat karşılığında devredecek. İki taraf arasında gerçekleştirilecek olan anlaşma, Honor’un araştırma, geliştirme ve dağıtım birimlerinin tamamını içerecek. İlgili raporda yalnızca Honor’un akıllı telefon biriminden bahsediliyor. Bu nedenle satışın, Honor’un diğer ürün programlarını da içerip içermediği net olarak bilinmiyor.

Huawei, Honor’u satarak, akıllı telefon alanındaki uğraşlarını bir nokta toplamayı planlıyor. Satış haberleri ile ilgili ilk dedikodular, Honor’un TCL ve Xiaomi gibi şirketler tarafından da satın alınabileceğini gösteriyor. Teknoloji yorumcuları bu satışın, Huawei’nin akıllı telefon pazarındaki konumunu etkileyebileceğini söylüyor.

Huawei, ABD ambargolarının ortasında, gözünü üst düzey telefonlara ve kurumsal odaklı cihazlara dikmiş gibi görünüyor. Anlaşılan Huawei, bu konudaki çalışmalarını hızlandırmak için Honor’u satmaya hazırlanıyor. 2020 yılında küresel pazarlardaki satışlarında düşüşler yaşayan Huawei’nin önünde kat etmesi gereken önemli bir yol bulunuyor.

Öte yandan, Honor’un Huawei tarafından satılması, bu markayı bir ABD ambargosundan da kurtarabilir. Fakat bazı uzmanlar bunu şu an için pek olası görmüyor. Zira Honor’da kullanılan teknolojilerin çoğu Huawei tarafından üretilmiş bulunuyor. Bu da ABD’nin Honor’u satın alan şirketlere de ambargo uygulayabileceği anlamına geliyor.