in

İsveç, Huawei ve ZTE ekipmanlarının 5G altyapısında kullanılmasını yasakladı

İsveç, Huawei ve ZTE'nin 5G ekipmanlarını yasakladı
İsveç, Huawei ve ZTE'nin 5G ekipmanlarını yasakladı

İsveç, güvenlik nedeniyle Huawei ve ZTE tarafından üretilen ekipmanlarının, 5G altyapısında kullanılmasını yasakladı. Karar, ilgili şirketlerin, ülke güvenliğine zarar verebileceğine işaret eden bir güvenlik değerlendirmesinin ardından alındı.

Çin menşeli Huawei ve ZTE şirketlerine yönelik ambargoların çerçevesi genişliyor. Amerika Birleşik Devletler’inin ardından bazı Avrupa ülkeleri de, bu şirketleri kısıtlama yoluna gidiyor. Listeye en son katılan ülke ise İsviçre oldu. İsviçre yönetimi, telekomünikasyon şirketlerinin 5G dağıtımlarında, Huawei ve ZTE tarafından üretilen ağ ekipmanlarını kullanmasını yasakladı.

Yasak kararı, ülkenin resmi telekomünikasyon kurumu İsveç Posta ve Telekom Otoritesi (PTS) tarafından alındı. Söz konusu şirketler ile ilgili bir güvenlik değerlendirmesi yapan kurum, Huawei ve ZTE’nin İsveç güvenliği için potansiyel bir tehdit olduğuna karar verdi. İsveç Posta ve Telekom Otoritesi ayrıca, güvenlik değerlendirmesi konusunda İsveç Silahlı Kuvvetleri ve İsveç Güvenlik Servisi ile de istişare edildiğini duyurdu.

İsveç tarafından verilen bu karar, ülkenin 10 Kasım tarihinde yapacağı, 2,3 GHz ve 3,5 GHz 5G spektrum ihalesinden yalnızca bir kaç hafta önce geldi. İsveç’in dört ana telekom şirketi, Hi3G Access, Net4Mobility, Telia Sverige ve Teracom açık artırmaya katılmak için onay aldı. İhaleye katılan şirketler, 3,5 GHz bandında 320 MHz ve 2,3 GHz bandında 80 MHz sunmak için yarışacak. İhale şartlarını karşılayarak en uygun teklifi veren şirket ihaleyi kazanmış olacak.

İsveç, 5G yasağı ile birlikte mevcut Huawei ağ ekipmanlarını da toplatacak

İsveç tarafından alınan bu yasak kararı ile birlikte, ülkede faaliyet gösteren hiç bir telekomünikasyon kuruluşu, 5G dağıtımında, Huawei ve ZTE tarafından üretilen ağ ekipmanlarını kullanamayacak. Ayrıca hali hazırda radyo erişim ağı, iletişim ağı çekirdek ağ, servis ve bağım ağı için kullanılan tüm Huawei ve ZTE ürünleri, 2024 yılı sonuna kadar aşamalı olarak kullanımdan kaldırılacak.

Geçen hafta Belçika’nın iki büyük telekomünikasyon şirketi de 5G ağlarında Huawei ekipmanlarını bırakmış ve Çinli şirket yerine Nokia ve Ericsson tarafından üretilen ekipmanları kullanacağını açıklamıştı. Aynı şekilde İngiltere’nin en büyük telekom şirketi BT de, Çin telekomünikasyon deviyle olan ortaklığını aşamalı bir şekilde sonlandırmak için 5G ağ ekipmanlarında Nokia’yı tercih ettiğini duyurmuştu.