in

Instagram 10. yıl dönümünü yeni özellikler ile kutluyor

Instagram 10. yıl dönümünü yeni özellikler ile kutluyor
Instagram 10. yıl dönümünü yeni özellikler ile kutluyor

Instagram, 10. yıl dönümünü, kullanıcıları şaşırtacak yeni özellikler ile kutluyor. Bu özellikler arasında, Instagram simgesini değiştirme, son üç yılda paylaşılan hikayeleri takvim veya harita üzerinden görüntüleyebilme gibi pek çok özellik yer alıyor.

Instagram 10. yıl dönümüne özel olarak sunduğu yeni özellikler

Kısa bir sürede dünyanın en popüler sosyal medya platformlarından biri haline gelen ve Facebook tarafından satın alınan Instagram 10. yıl dönümünü kutluyor. İlk olarak 6 Ekim 2010 tarihinde yayımlanan uygulama, yeni yaşını kutlamak için, kullanıcılarına bir dizi yeni özellik sunuyor..

Bu özellikler arısında, Hikayeler Haritası, IGTV alışveriş güncellemesi, Instagram simgesini özelleştirme, gibi bazı güzel özellikler yer alıyor. İşte Instagram’ın 10. Yıl dönümüne özel sunduğu yeni özellikler;

Instagram simgesi değiştirme

Instagram 10. yıl dönümünü yeni özellikler ile kutluyor
Instagram uygulama simgeleri

Instagram’ın yeni yaşına özel olarak sunduğu özelliklerin başında özelleştirilebilir Instagram simgesi yer alıyor. Buna göre iOS yani iPhone ve Android kullanıcıları, Instagram tarafından sunulan turuncu, sarı, yeşil, mor, siyah, beyaz ve daha pek çok renkte ve şekilde bir dizi simge arasından seçim yapabiliyorlar. Sunulan simgeler arasında, Instagram tarafından geçtiğimiz yıllarda kullanılmış eski logolar da yer alıyor.

Instagram simgesi nasıl değiştirilir?

Instagram simgesini değiştirmek isteyen kullanıcıların, aşağıdaki bir kaç basit adımı takip etmesi yeterli olacak.

  • Instagram uygulamasını açın
  • Instagram profiline girin.
  • Ekranın sağ üst köşesinde yer alan üç çizgiye dokunun ve açılan menüden Ayarlar’ı seçin.
  • Ekranı aşağıya doğru kaydırdın. (Sayfa yenileme hareketi)
  • Ardından sistem sizi yeni bir uygulama simgesi seçmek üzere yeni bir sayfaya yönlendirecektir.
  • Bu bölümden dilediğiniz simgeyi seçerek Instagram uygulaması için kullanabilirsiniz.

Hikayeler Haritası ve Takvimi

Instagram 10. yıl dönümünü yeni özellikler ile kutluyor
Hikayeler Haritası ve Takvimi

Yeni güncelleme ile birlikte Instagram’a gelen yeni özelliklerden bir tanesi de Hikayeler Haritası oldu. Kullanıcılar bu özellik sayesinde, son üç yıl içerisinde paylaştıkları hikayeleri konum bilgisine göre bir harita üzerinde görüntüleyebilecekler. Benzer şekilde geçmişte paylaşılan hikayeleri takvim üzerinden görüntüleme imkanı da bulunuyor. Tıpkı haritada olduğu gibi, hikayeler paylaşılma tarihlerine göre bir takvim üzerinde yer alıyor.

Otomatik yorum gizleme

Instagram 10. yıl dönümüne özel olarak sunduğu yeni özellikler arasında yer alan bir diğer özellik ise, sanal zorbalığa yönelik olarak kullanıma sunuluyor. Bu özellik sayesinde, kurallara uymayacak şekile yorum yapan kişilerin yorumları, sistem tarafından otomatik bir şekilde tespit edilip, yorumlar bölümünden gizleniyor. Bu, Instagram paylaşımlarına gelen rahatsız edici yorumların büyük bir oranda ortadan kalkabileceği anlamına geliyor. Kullanıcılar diledikleri taktirde, Gizli Yorumları Görüntüle seçeneği ile, gizlenen yorumları görüntüleyebiliyorlar.

Bu özellik, Twitter’ın geçtiğimiz yıl kullanıma sunduğu Yanıtları Gizle özelliğine nispeten benziyor. Sosyal medya platformları, bu gibi özellikler ile, sanal ortamlarda gerçekleştirilen zorbalıkların önüne geçmeyi hedefliyor.

Instagram, bunun dışında 10. yıl dönümüne özel yeni farklı bazı özellikler de sunuyor. Bu özelliklerin bugün itibari ile kullanıcılara dağıtılmaya başlandığı ifade ediliyor.