in

Instagram Reels, daha uzun videoları daha kolay düzenlemeye izin verecek

Instagram Reels, yeni bir güncelleme ile birlikte video süre sınırını iki katına çıkıyor. Bununla birlikte video düzenleme işlemleri de daha kolay ve daha akıcı bir hale geliyor.

Instagram, TikTok’a rakip olarak geliştirdiği Reels’de bazı değişikliklere gidiyor. Daha fazla kullanıcıya ulaşmak ve oluşan memnuniyetsizlikleri gidermek için çalışan şirket, yayınladığı yeni bir güncelleme ile birlikte Reels’i çok daha kullanışlı bir hale getiriyor.

Instagram Reels özelliği için yayınlanan yeni güncelleme ile birlikte, kullanıcılar daha uzun videolar oluşturma imkanı yakalıyor. Aynı şekilde videolar için kullanılan zamanlayıcının süresi uzuyor. Instagram ayrıca kullanıcıların videolarını daha kolay düzenlemesine olanak tanımak için, video kırpma ve silme gibi çeşitli video düzenleme araçları sunuyor.

Instagram Reels yeni güncelleme ile 30 saniyelik videolara izin verecek

Instagram Reel’e gelen en büyük yeniliklerden bir tanesi, video süre sınırının iki katına çıkarılmış olması. Buna göre daha önce 15 saniyelik videolar çekip, paylaşabilen kullanıcılar, bundan sonra 30 saniye uzunluğunda videolar ekleyebilecek.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  OnePlus modelleri, kaldırılamayan Facebook uygulamaları ile geliyor

Instagram böylece, kullanıcılara sunduğu süre sınırı konusunda TikTok’a biraz daha yaklaşmış oluyor. Bilindiği üzere popüler video paylaşım uygulaması TikTok, kullanıcılarına bir dakikaya varan uzunlukta videolar paylaşmasına izin veriyor. Instagram her ne kadar video süre sınırında hala TikTok’un gerisinde kalsa da, söz konusu sürenin iki katına çıkarılmış olması oldukça olumlu bir adım olarak görülüyor.

Instagram Reels yeni güncelleme ile birlikte, kullanıcılarına Instagram’a özgün videolar çekme imkanı sunuyor. Bilindiği üzere süre sınırından yakınan baz kullanıcılar, Instagram’a özeli videolar çekmek yerine direkt olarak TikTok ve Youtube için çektikleri videoların Instagram üzerinden paylaşıyorlardı.

Instagram Reels zamanlayıcı süresini de uzatıyor

Instagram Reels yeni güncelleme ile yeni özellikler sunacak

Instagram’ın Reels’te yaptığı değişikliklerden bir tanesi de zamanlayıcı ile ilgili. Buna göre daha önce 3 saniye olan Instagram Reels zamanlayıcı süresi, yeni güncelleme ile birlikte 10 saniyeye kadar çıkacak.

Kullanıcılar herhangi bir videoyu kendi kendilerine çekmek istedikleri zaman, 10 saniyelik bir zamanlayıcı başlatabilecek. Böylelikle, 3 saniye gibi oldukça kısa bir zaman olan zamanlayıcı, çok daha uzun bir süre ile, daha rahat videolar çekilebilmesine olanak sağlayacak.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  ABD’li TikTok çalışanları Trump yönetimine dava açmaya hazırlanıyor

Yeni video düzenleme araçları

Instagram Reels’e gelen bir başka yenilik ise, yeni video düzenleme araçları. Kullanıcılar bundan böyle, Instagram Reel’e yükledikleri videoları daha akıcı bi şekilde düzenleyebilecekler. Yeni araçlar sayesinde bir video klibinin kırpılması, kesilmesi ve silinmesi çok daha kolay bir hale geledek.

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Reels ürün müdürü Tessa Lyons-Laing “İnsanlardan gelen geri bildirimlere göre Instagram Reels’i iyileştirmeye devam ediyoruz. Yayınladığımız son güncelleme video oluşturma ve düzenlemeyi daha da kolaylaştırıyor.”, “Henüz erken olmasına rağmen birçok eğlenceli ve yaratıcı içerik görüyoruz.” İfadelerini kullandı.

Yapılan güncellemeler ile birlikte tam bir TikTok klonu olma yolunda ilerleyen Instagram Reels, buna rağmen hala pek çok özellikten mahrum bulunuyor. Zira düet oluşturma, ebeveyn kontrolleri gibi TikTok’da yer alan daha pek çok özellik, Instagram Reels’de bulunmuyor.

Aynı şekilde TikTok, video düzenleme araçları, algoritması ve daha pek çok özelliği ile hala Instagram Reels servisinin ötesinde görülüyor. Yeni güncelleme ile birlikte nelerin değişeceği ve neler olacağı, merak ediliyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Facebook sayfalarına iş ilanı özelliği geliyor