in

Instagram repost nasıl yapılır?

Instagram repost nasıl yapılır sorusu, platformu kullanan herkesin aklına en az bir kere gelmiştir. Bunun nedeni Instagram’da, Twitter ya da Facebook gibi, başka kullanıcıların gönderisini doğrudan paylaşmak için bir yolun olmaması. Örneğin sevdiğiniz bir arkadaşınızın Instagram gönderisini yeniden yayınlamak ve daha fazla kişiye erişmesini istiyorsunuz, bu durum bazen can sıkıcı olabiliyor. Neyse ki Instagram repost nasıl yapılır sorusunun, alternatif yanıtları mevcut.

Adım adım Instagram repost nasıl yapılır?

Instagram, başka kullanıcıların gönderilerini sadece özel mesaj bölümünde paylaşmanıza olanak tanıyor. Instagram kurulduğu günden bu yana, bu bariz ihtiyacı görmezden gelse de, Instagram repost yapma konusunda kolaylık sağlayan birçok üçüncü parti uygulama var.

Instagram repost yapmaya olanak tanıyan uygulamalar içinde, en çok tercih edilenlerden biri Repost uygulaması. iOS ve Android için kullanılabilen bu uygulama, paylaştığınız gönderiye sadece küçük bir simge ekliyor ve ücretsiz sürümünü herkes kullanabiliyor. Uygulama simgesi olmadan repost yapmanın yolu ise, yaklaşık 5 dolarlık premium abonelik modeli. Bu modelde uygulama içnideki reklamlar da kalkıyor.

Repost uygulaması nasıl kullanılır?

Instagram Repost’u kullanmak için, paylaşmak istediğiniz Instagram gönderisinin URL’sine ihtiyacınız olacak.

  • Instagram’ı açtıktan sonra, hesabınızda paylaşmak istediğiniz gönderiye gidin.
  • Gönderinin sağ üst tarafında bulunan üç noktaya dokunun ve ardından paylaşım URL’sini kopyalayın.
  • Sonrasında, Repost uygulamasını açın. Paylaşmak istediğiniz gönderi içe aktarılacak ve “Yeni” bölümünde listelenecek. URL’i yapıştırmanıza dahi gerek kalmayacak.
  • Devam etmek için gönderiye dokunun. Dilerseniz uygulamanın simgesinin yerini ve rengini değiştirebilirsiniz. Bunun için ekranın altındaki düğmeleri kullanabilirsiniz.
  • Gönderiyi paylaşmak için hazır olduğunuzda, “Yeniden yayınla” butonuna dokunun. Açılır paylaşım menüsünde, “Instagram’a kopyala” butonuna tıklayın. Bu durum, gönderiyi Instagram’ın kendi paylaşım sayfasında açar.
  • Bu aşamada, klasik bir Instagram gönderisi paylaşır gibi filtre ekleyebilirsiniz ya da sadece “İleri”ye dokunabilirsiniz. Repost, görseli içe aktarma dışında aynı zamanda orijinal gönderi içeriğini de panoya kopyalar.
  • Son olarak, Instagram repost yapmak için, “Paylaş”a tıklayın. Fotoğraf ya da video, hesabınızda yeniden yayınlanacaktır.

Başkalarının içeriğini paylaşmak özelliği, Facebook’ta paylaş, Twitter’da retweet adı ile, uzun süredir kullanılan çok yaygın bir özellik olsa da Instagram’da maalesef yok. En azından, Repost gibi üçüncü taraf uygulamalarla, bu engeli rahatlıkla aşabilirsiniz.

Instagram repost nasıl yapılır sorusunun yanıtı işte bu kadar kolay…