in

Instagram’da iki faktörlü kimlik doğrulama [Nasıl Yapılır]

Instagram'da iki faktörlü kimlik doğrulama nasıl yapılır

Instagram’da iki faktörlü kimlik doğrulama, birçok sosyal ağda olduğu gibi Instagram’da da hesabınızı koruyan oldukça güvenli bir yol. Her platformda mutlaka kullanmanız gereken 2FA özelliğini Instagram’da nasıl etkinleştirebilirsiniz, bakalım.

İki faktörlü kimlik doğrulama, bir online hizmette kimliği doğrulamak için iki farklı faktöre dayanır ve bu şekilde adlandırılır. Örneğin telefonunuz, tabletiniz ve bilgisayarınız, diğerini doğrulayan ikinci bir faktör olabilir. Bir hesapta oturum açmak için, sadece şifrenize değil aynı zamanda bir uygulama tarafından oluşturulan tek kullanımlık bir kısa mesaja da ihtiyacınız olacaktır. Birisi, e-posta ve şifre bilgilerinizi çalsa bile, Instagram’da iki faktörlü kimlik doğrulama aşamasını geçemeyeceği için, hesabınızı ele geçiremez.

Instagram’da iki faktörlü kimlik doğrulama nasıl açılır?

Instagram’ı açın ve profilinize gidin. “Seçenekler” ekranına gitmek için sağ üstteki çark simgesine dokunun.

Instagram’da bu işlemi yapabilmek için, hesabınıza eklenmiş bir telefon numaranıza ihtiyacınız olacak. Bir telefon numarası eklemediyseniz “Profili düzenle”ye tıklayabilir ve bilgiler sekmesindeki telefon simgesine dokunarak, numaranızı ekleyebilirsiniz.

  • Telefon numaranızı yazın ve “İleri”ye dokunun.
  • Birkaç dakika içinde size bir onay kodu gelecek. “Onay” ekranında kodu girin ve ardından telefon numarasını hesabınıza eklemek için “Bitti”ye dokunun.
  • Ardından, “Seçenekler” ekranına geri dönün ve “İki faktörlü kimlik doğrulama”ya dokunun.
  • “Güvenlik kodu gerektir” seçeneğini etkinleştirin ve ardından eylemlerinizi onaylamanız istendiğinde “Aç”a dokunun. Instagram, bir kere daha ekli onaylanmış numaraya bir kod gönderecektir. Bu kodu “Onay” ekranına yazın ve ardından iki faktörlü kimlik doğrulmayı etkinleştirmek için “Bitti”ye dokunun.

Instagram hesabınıza giriş yapmanız gerektiğinde bir mesaj alamıyorsanız, beş yedek kod da alırsınız. Daha sonra kolayca erişmek için, yedek kodların ekran görüntüsünü almanızı öneririz. Hesabınıza giriş yapmak için, her kodu bir kere kullanabilirsiniz.

Instagram iki faktörlü kimlik doğrulama işlemi, işte bu kadar kolay. Hesabınıza sonraki girişinizde, şifrenin yanı sıra güvenlik kodu da girmeniz gerekecek.