Teknoloji

Intel, Killer bağlantı çiplerinin üreticisi Rivet Networks’ü satın aldı

Yazı:  | 

Intel Rivet Networks şirketini satın aldığını duyurdu. Ağ teknolojileri alanındaki varlığını güçlendirmek isteyen Intel, Killler isimli bağlantı çiplerinin de üreticisi olan Rivet Networks’ü bünyesine kattı.

Ethernet ve Wi-fi bağantıları konusunda geliştirdiği çiplerle, bilhassa Killer isimli çipiyle adını duyuran Rivet Networks ile dünyanın en önemli işlemci üreticisi olan Intel arasında uzun bir zamana dayanan bir ortaklık bulunuyordu.

İki şirket son olarak, en gelişmiş WiFi 6 (802.11ax) bağlantısı sunan Killer AX1650 yongasının oluşturulması için işbirliği yapmıştı. Diziüstü bilgisayarlar için daha iyi Wİ-Fİ ve Ethernet bağlantısı sunan bu yongalar yalnızca, Intel tarafından değil Dell, Alienware ve HP gibi bilgisayar markaları tarafından da kullanılıyordu.

Ağ arayüz kartları alanında Intel’in önemli bir rakibi olan Rivet Networs bu satın alımla birlikte Intel’in çatısı altına girmiş olacak.

Oyun pazarında söz sahibi olacak

Intel, Rivet Networks’u satın alarak yalnızca ağ teknolojilerindeki konumunu güçlendirmekle kalmayacak, oyun pazarında da daha güçlü söz sahibi olacak. Zira Rivet Networks, oyun odaklı ağ katlarındaki başarısıyla ön plandaydı.

Özellikle Killer isimli modeliyle adını sıkça duyuran Rivet Networks, bu çip ile oyun sırasında ortaya çıkabilecek ağ gecikmelerini en aza indiriyor, ağ trafiğinde oyunları ve diğer gerekli uygulamaları ön plana alarak daha başarılı bir performans sağlıyordu.

Bu durumun farkına olan Intel bu yüzden daha önce Rivet Networks şirketiyle Killer Wireless-AC 1550 ağ arayüzü kartı için iş birliğine gitmiş ve ortaklık anlaşmaları yapmıştı.

Rivet Networks’ün sahip olduğu Killer markalı ürünlerle birlikte tüm yazılımlar, bu satın almayla birlikte Intel şirketine geçmiş oldu. Intel ve Rivet Networks arasında gerçekleşen anlaşmanın ne kadara mal olduğu henüz bilinmiyor.

Yorumcular, Intel’in bu satın almayla oldukça akıllıca bir iş gerçekleştirdiğini ifade ediyorlar. Zira Intel Rivet Networks’ü satın alarak yalnızca alelade bir teknoloji şirketini bünyesine katmış olmadı. Aynı zamanda güçlü bir rakibini ortadan kaldırdı. Ağ teknolojileri konusunda kendisini çok daha ileriye taşıyacak bir adım attı ve Rivet Networks’ün portföyünde bulunan onlarca ürünü kendi bünyesine katmış oldu.