in

iOS 14 beta sürümünde varsayılan tarayıcı seçme

iOS, uzun yıllardır Apple’ın mobil işletim sisteminde en çok beklenen özelliklerden birini getiriyor. Varsayılan tarayıcıyı seçebilmek… iOS kullanıcıları artık, Apple’ın standart olarak kullanıma sunduğu Safari’ye alternatif olarak Google Chrome, Microsoft Edge ya da Mozilla Firefox gibi üçüncü parti uygulamaları tarayıcı olarak seçebilecek. Peki iOS 14 beta sürümünde varsayılan tarayıcı seçme işlemi nasıl yapılır

iOS 14’ün piyasaya sürülmesi için bir süre daha beklemeniz gerekecek. Ancak iOS 14 beta sürümünü yüklediyseniz, bugün varsayılan tarayıcınızı değiştirebilirsiniz.

Adım adım iOS 14 beta sürümünde varsayılan tarayıcı seçme

Başlangıç adımında, en son iOS 14 beta sürümünü kullanıyor olmanız gerekiyor. Beta sürümünü kurduktan sonra, seçmek istediğiniz web tarayıcı uygulamanızın da kurulu olması gerekiyor.

iOS’ta Google Chrome’u varsayılan tarayıcı yapmak için, App Store’dan Google Chrome’u indirin. Google, Chrome’u iOS 14 için güncellemiş durumda, o nedenle indirdiğiniz gibi kullanmaya başlayabilirsiniz.

Microsoft Edge biraz daha karmaşık. Edge şu anda, beta test kullanıcıları için sadece iOS 14 varsayılan tarayıcı desteğini ekledi. iOS betada Edge ile ilgili gelen taze bir bilgi, Microsoft Edge TestFlight betanı tamamen dolduğu yönündeydi. Ancak muhtemelen, Edge’in son sürümü güncellendiğinde yine deneme şansınız olacak.

iOS 14’te varsayılan tarayıcı değiştirme

Apple, varsayılan tarayıcıyı değiştirmek için, biraz karışık bir menü sunuyor. İlk önce ayarlar uygulamasına gitmeli, ardından tarayıcınızın uygulama özel ayarlarını bulmak için aşağı kaydırmanız gerekiyor. Ulaştığınızda, “varsayılan tarayıcı uygulaması” seçeneğine dokunun ve listede yer alan tarayıcılardan istediğinizi seçin. Listede, iOS 14’ün yeni özelliğini destekleyen tarayıcılar listelenecektir. Geliştiricilerin, iOS 14’ün beta sürümü üzerinde hala çalıştığını düşünmek gerekirse, bu liste ilerleyen günlerde güncellenebilir.

Bu ayarı yaptıktan sonra, telefonunuzdaki tüm bağlantılar otomatik olarak Chrome’da (ya da seçtiğiniz diğer standart tarayıcıda) açılır. Geri dönmek için aynı işlem sırasını izlemeniz yeterli. Üçüncü taraf tarayıcı yerine, Safari’yi seçerek eskiye dönebilirsiniz.

iOS 14 henüz beta sürecinde. Bu da, varsayılan tarayıcı değişme aşamalarının Apple tarafından değiştirilebileceği anlamına geliyor.

iOS’ta varsayılan tarayıcı seçmek, Apple kullanıcıları için bir özgürlük alanı gibi görünse de aslında sembolik bir hareket. Zira Apple, üçüncü taraf uygulamaları, Safari’nin webkit tarayıcı motorunu kullanmaya zorluyor. Yani tüm iOS tarayıcıları aşağı yukarı aynı şekilde çalışacak. Ancak bu durum, internet deneyiminizi belki kozmetik anlamda, bir ölçüde değiştirebilir.