in

iPad ve iPhone’da fotoğrafları şifreyle koruma [Nasıl Yapılır]

iPad ve iPhone'da fotoğrafları şifreyle koruma nasıl yapılır
iPad ve iPhone'da fotoğrafları şifreyle koruma nasıl yapılır?

iPad ve iPhone’da fotoğrafları şifreyle koruma, bazen cihazınıza erişme riski bulunan meraklı arkadaşlardan, fotoğraflarınızı korumanızı sağlar. Apple, doğrudan şifre ile koruma için bir yol sunmuyor ancak Notlar uygulaması ile, iPad ve iPhone’da fotoğrafları şifreyle korumak için bir alternatifiniz var.

Adım adım iPad ve iPhone’da fotoğrafları şifreyle koruma

Apple’ın, iPhone ve iPad’deki Fotoğraflar uygulamasında yer alan “Gizli fotoğraflar” klasörünü biliyor olmalısınız. iOS 14 ve iPadOS 14’te bu klasörü de gizleyebilirsiniz. Ancak Fotoğraflar uygulamasında gizlenen içerikler şifre korumalı değildir. Apple’da, fotoğraflarınızı gizlemenin farklı yolları da vardır ancak bunlar üçüncü taraf uygulamalar gerektiriyor.

iPhone ve iPad’de standart olarak yer alan Notlar uygulamasını kullanarak, cihazınızdaki belli fotoğrafların güvenliğini sağlayabilirsiniz. Bu durum, iOS 9.3’te sunulan bir özellik sayesinde kullanılabiliyor. Öncelikle, fotoğraflarınızı bir nota eklemeniz gerekiyor ve ardından bir şifreyle, notu kilitleyebilirsiniz.

iPhone ve iPad’de Notlar uygulaması ile fotoğraf şifreleme

iPad ve iPhone’da fotoğrafları şifreyle koruma işlemi için, öncelikle Notlar uygulamasını açın ve yeni bir not oluşturmak için, Yeni Not simgesine tıklayın.

 • Yeni notun ilk satırına çok dikkat çekmeyecek bir metin yazın. Bu metin, not kilitlendikten sonra bile önizlemede görünecektir.
 • Araç çubuğundaki Fotoğraf ekle (kamera) simgesine dokunun. Bu simge, iPad’lerde en üstte bulunur. iPhone’da ise ekran klavyesinin üzerinde ya da ekranın alt kısmında yer alır.
 • Görünen menüde, “Fotoğraf ya da Video seç”e dokunun.
 • Sonraki ekranda, eklemek istediğiniz her bir fotoğrafın küçük resmine dokunun (bir onay işareti, seçildiklerini gösterir). İşiniz bittiğinde, “Ekle”ye dokunun.
 • Notlar, seçtiğiniz fotoğrafları not dosyasına ekler. Notu kilitlemek için, üç nokta simgesine dokunun.
 • Pencerede, “Kilitle” seçeneğini tercih edin.
 • Daha önceden bir Notlar şifresi belirlediyseniz bunu girmeniz gerekir. Bunu yaptıktan sonra “Tamam”a dokunun.

Bir şifre belirlemediyseniz sorun değil. Notlar, sizden bir şifre oluşturmanızı isteyecek. Unutmayın ki tüm kilitleri notları görüntülemek için bu şifreyi kullanmanız gerekecek. Notlar uygulamasını iCloud ile eşzamanladıysanız, bu şifre aynı zamanda iCloud’a giriş yapmış diğer Apple cihazları için de geçerli olur.

Bir parola ile parola ipucu yazın. Cihazınız destekliyorsa, notları dokunma ya da Face ID kullanarak kilitleme seçeneğiniz de olur. Bilgileri yazıp seçimleri yaptıktan sonra, “Bitti”ye dokunun.

Notlar uygulaması kilit eklenmesini onaylar ancak henüz kapatmayın. Bu sadece kilit ayarını etkinleştirir. iPad ve iPhone’da fotoğrafları şifreyle korumak için, notun kendisini de kilitlemeniz gerekir.

 • Bunu yapmak için notu açın ve ardından araç çubuğundaki kilit simgesine dokunun.
 • Ardından, “Bu not kilitli” yazan bir onay penceresi göreceksiniz. Tekrar kontrol etmek istiyorsanız, “Notu görüntüle”ye dokunmanız gerekir.
 • Notlar parola istediğinde, parolayı yazın ve ardından “Tamam”a dokunun.
 • Bunun ardından, güvenli notun içindeki tüm fotoğrafları görebilirsiniz.

Ayrıca fotoğraflar uygulamasını ziyaret ettiğinizden ve parola korumalı olan fotoğrafları sildiğinizden emin olun. Bundan sonra, Fotoğraflar’daki “son silinenler” klasörünü ziyaret edip, korunması gereken önemli fotoğrafları orada da silmelisiniz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Google Haritalar Apple Watch’a geri döndü

iPhone ve iPad notları ne kadar güvenli?

iPad ve iPhone’da fotoğrafları şifreyle korumak için Notlar uygulamasını tercih ederken, aklınıza bu uygulama ne kadar güvenli sorusu gelebilir. Bir iPhone ve iPad’deki kilitli notlar, adli tıp araçlarıyla dahi zor bir şekilde çözülebilen şifrelere sahip notlar, üst düzey güvenliğe sahip diyebiliriz. Ancak yine de devlet kurumlarının dahi çözemeyeceği ölçüde şifreleme söz konusu olmayabilir. Bir araştırma şirketi, kısa süre önce Notlar uygulamasında bazı zayıf noktalar keşfetti. Bu açık, cihaza sınırsız erişime sahip bir saldırganın, kilitli notun içeriğini kısmi olarak tahmin etmesine izin verdi.

Bu durum, oldukça nadir görülür. Notlar’da, bir notun güvenliğini tehlikeye atacak başka hatalar da olabilir. Buna rağmen, sıradan gizlilik ihtiyacınız için, kilitli notlar yeterince güvenli bir Apple özelliği. Yine de siz, tahmin edilmesi kolay bir şifre belirlemeyin.