in

iPhone 12 tanıtım tarihi belli oldu, işte beklenen özellikler

iPhone 12 tanıtım tarihi belli oldu, işte beklenen özellikler
iPhone 12 tanıtım tarihi belli oldu, işte beklenen özellikler

Bu yılın en çok beklenilen akıllı telefon modeli olan iPhone 12 serisinin tanıtım tarihi resmen açıklandı. Bu yazıda sizler için Apple’ın yeni amiral gemisi modeli ile ilgili bilinenleri bir araya getirdik. İşte yeni iPhone 12 modellerinin tanıtım tarihi, fiyatı, teknik özellikleri, tasarımı ve dile getirilen diğer bilgiler.

iPhone 12 tanıtım tarihi ne zaman?

iPhone 12 tanıtım tarihi nihayet belli oldu. Apple, yaptığı bir duyuru ile, yeni iPhone 12 modellerini 13 Ekim Salı günü Türkiye saati ile 20:00’de duyuracağını açıkladı. Lansman etkinliği ile ilgili gazetecilere gönderilen davette, muhtemelen 5G bağlantı hızına atfen ‘Hi Speed’ ifadesine yer verildi.

Apple, geçtiğimiz Eylül ayında da bir tanıtım etkinliği düzenlemiş fakat bu etkinlikte herhangi bir akıllı telefon modeline yer vermemişti. Bunun yerine Apple Watch Series 6 ve Apple Watch SE isimli iki akıllı saat modeline, bir iPad Air ve bir kaç yeni ürün ve yeniliğe yer verilmişti.

Bu yılın en çok beklenilen telefon modeli olan ve aynı zamanda, Apple’ın yeni amiral gemisi olacak olan iPhone 12 modelinin tanıtım tarihi ile ilgili bir süredir çeşitli iddialar ve söylentiler bulunuyordu. Bu açıklama ile birlikte yeni modelin tanıtım tarihi de resmen açıklanmış oldu. Şimdi ise gözler yeni iPhone modellerinin sahip olacağı özellikler ve fiyatlara çevirilmiş durumda. İşte 13 Ekim Salı günü gerçekleştirilecek olan etkinlikten önce yeni iPhone 12 modelleri ile ilgili bilmeniz gereken diğer hususlar.

Yeni iPhone modellerinin isimleri ne olacak?

Daha önce ortaya çıkan söylentiler, yeni iPhone modellerinin, iPhone 12, iPhone 12 Max, iPhone 12 Pro ve iPhone 12 Pro Max olarak isimlendirileceğini gösteriyordu. Fakat ortaya çıkan yeni bir sızıntı, isimlendirme konusunda beklenmeyen bir farklılığın yaşanabileceğini gösteriyor. Söz konusu kaynağa göre Apple, önümüzdeki günlerde piyasaya süreceği yeni akıllı telefon modellerini şu şekilde isimlendirecek.

 • iPhone 12 mini
 • iPhone 12
 • iPhone 12 Pro
 • iPhone 12 Pro Max

iPhone 12 modellerini 5G desteği olacak mı?

Konuyla ilgili sızıntılar ve beklentiler yeni iPhone 12 modellerinin 5G bağlantı hızını destekleyeceği yönünde. Fakat bu noktada, iki farklı 5G ağı teknolojisinin olduğunu belirtmek gerekiyor. Bunlar mmWave ve sub-6GHz olarak isimlendiriliyor. Bu iki teknolojinin hızı bir biri ile aynı değil. Temel olarak sub-6GHz, mmWave teknolojisinden daha yavaş bir yapıya sahip.

Konuyla ilgili net bir bilgi bulunmasa da, güvenilir bir Apple analisti Ming-Chi Kuo, dört iPhone 12 modelinin de her iki 5G ağına da bağlanabileceğini öngörüyor. Fakat daha sonra yayınlanan bir başka raporda ise, yalnızca iPhone 12 Pro Max modelinin süper hızlı mmWave ağına bağlanabileceği iddia ediliyor.

PCMag, sub-6GHz ağının, bazı şehirlerde 4G LTE ağından hızlı olmadığını öne sürüyor. Tüm bu bilgileri derlediğimiz zaman, tüm iPhone 12 modellerinin 5G bağlantı teknolojini destekleyeceğini görüyoruz. En azından tüm beklentiler bu yönde. Fakat modeller arasında bazı detaylarda, ufak tefek değişiklikler olabilir.

iPhone 12 modellerinin ekran boyutu ne kadar olacak?

Bu yıl şimdiye kadarki en büyük ve oldukça küçük iPhone modelleri ile karşılaşabiliriz. Yeni modeller ile ilgili sızıntılar, bu yönde. Buna göre iPhone 12 serisi içerisinde yer alacak modelerin boyutları şu şekilde olacak;

 • iPhone 12 mini (5,4 inç)
 • iPhone 12 (6,1 inç)
 • iPhone 12 Pro (6,1 inç)
 • iPhone 12 Pro Max (6,7 inç)

Apple’ın bu yıl çıkarcağı en üst iPhone modeli olacak olan iPhone 12 Pro Max 6.7 inçlik ekran boyutu ile, bu zamana kadar piyasaya sürülmüş en büyük iPhone modeli olacak. Bilindiği üzere geçen yıl satış sunulan iPhone 11 Pro Max modelinin ekran boyutu yaklaşık olarak 6.5 inçti.

Serinin en küçük üyesi iPhone 12 mini ise 5,4 inç bir ekran büyüklüğüne sahip olacak. Bu model, 4.7 inç ekrana sahip iPhone SE (2020) modelinden bir tık büyük olacak.

iPhone 12 modellerinin tasarımı

Yeni iPhone 12 modellerinin tasarımı ile ilgili şu an için çelişkili raporlar bulunuyor. Bazı kaynaklar, iPhone 12 Pro ve iPhone 12 Pro Max modellerinin paslanmaz, çelik yasını kenarlara sahip olacağını söylüyor. Diğer bazı raporlar ise tüm iPhone 12 modellerinin düz kenarlara sahip olacağını öne sürüyor. Bu iddia, geçtiğimiz günlerde tanıtılan yeni iPad Air tasarımı ile de uyum arz ediyor. Her ne olursa olsun, Apple’ın bu yıl daha şık bir tasarımla karşımıza çıkması şaşırtıcı olmaz.

iPhone 12 ekran teknolojisi

Geçtiğimiz yıl piyasaya sürülen iPhone 11 serisinin üst modelleri iPhone 11 Pro ve iPhone 11 Pro Max OLED bir ekran teknolojisine sahipti. Serinin alt modeli iPhone 11’de ise LCD bir ekran paneline yer verilmişti. LCD ile OLED arasındaki fark nedir diye sorarsanız, OLED ekranlar, daha canlı renkler için kullanılıyor. Bu teknoloji özellikle karanlık ve çok parlak alanları çok daha iyi bir şekilde yansıtıyor. Konuyla ilgili bir iddia, tüm iPhone 12 modellerinin OLED bir ekran paneline sahip olacağını gösteriyor.

iPhone 12 modellerinin ekranı ile ilgili en büyük soru işareti ise yenileme hızı ile ilgili. Bilindiği üzere iPhone 11 modelleri 6Hz gibi bir ekran yenileme hızına sahipti. Bu da ekrandaki görüntünün saniyede 60 kez yenilendiği anlamına geliyor.

Tahmin edebileceğiniz üzere 120Hz ekran yenileme hızı ise görüntünün saniyede 120 kez yenilenmesi anlamına geliyor. Bu, uygulamalar arasında gezinmeyi çok daha iyi bir hale getiriyor. Video ve oyunlarda ise çok daha kaliteli bir görüntü sağlıyor.

iPhone 12 modelleri ile ilgili ilk çıkan iddialar, tüm modellerin 120Hz bir ekran yenileme hızına sahip olabileceği yönündeydi. Fakat ortaya çıkan son iddia, Apple’ın 120Hz ekran yenileme hızı teknolojisini, önümüzdeki yıla erteleyebileceği yönündü.

iPhone 12 modellerinin kaç kamerası olacak?

Tıpkı iPhone 11 Pro modelinde olduğu gibi yeni iPhone 12 Pro ve 12 Pro Max modellerinin de 3 arka kamera lensine sahip olması bekleniyor. Bunların, geniş, ultra geniş ve telefoto olacağı ifade ediliyor. Serinin alt modelleri iPhone 12 Mini ve iPhone 12 modellerinin ise, tıpkı iPhone 11’de olduğu gibi arka kameralı bir yapıya sahip olması bekleniyor.

Bu konuda yaşanabilecek en büyük değişiklik, iPhone 12 Pro ve iPhone 12 Pro Max modellerinin arkasına eklecek bir LİDAR sensörü olacak. LİDAR sensörü, temel olarak çevredeki ortamı haritalamak için lazerleri kullanıyor. Bu, daha iyi bir derinlik algılama, artırılış gerçeklik (AR) uygulamalarını iyileştirme ve portre modu fotoğraflarını daha kaliteli bir hale getirmeye yardımcı olabilecek.

iPhone 12 modellerinin hızı

Apple’ın yeni amiral gemisi iPhone 12, bugüne kadar çıkan en hızlı ve en güçlü iPhone serisi olabilir. Zira iddialara göre Apple, yeni serinin tüm modellerinde A14 işlemcilere yer verecek. Bu da geçtiğimiz yıl iPhone 11 modellerinde kullanılan A13 işlemcilerden daha yüksek bir performans ve enerji verimi sağlayacak.

iPhone 12 modellerinin fiyatı ne kadar olacak?

Twitter’ın önde gelen teknoloji yorumcularından bir tanesi olan Jon Prosser tarafından verilen bilgilere göre yeni iPhone modellerinin fiyatları şu şekilde olacak.

 • 5.4 iPhone 12 D52G
 • OLED / 5G
 • 2 Kamera
 • Fiyatı: 649 Dolar

 

 • 6.1 iPhone 12 D53G
 • OLED / 5G
 • 2 Kamera
 • 749 Dolar

 

 • 6.1 iPhone 12 Pro D53P
 • OLED / 5G
 • 3 Kamera + LiDAR
 • 999 Dolar

 

 • 6.7 iPhone 12 Pro Max D54P
 • OLED / 5G
 • 3 Kamera + LiDAR
 • 1,099 Dolar

iPhone 12 tanıtım tarihi, fiyatı, teknik özellikleri ve diğer bilgiler şimdilik bu kadar. Konu ile ilgili sızıntı ve iddiaların ne kadar doğru olduğunu 13 Ekim tarihinde gerçekleştirilecek olan tanıtım etkinliğinde net bir şekilde göreceğiz. O zamana kadar biraz daha beklememiz gerekiyor.