in

iPad ve iPhone’da otomatik düzeltme kapatma [Nasıl Yapılır]

iPad ve iPhone’da otomatik düzeltme kapatma nasıl yapılır

iPad ve iPhone’da otomatik düzeltme kapatma, klavyenizden bazı kelimeleri, isimleri, yerleri ya da terimleri yazarken ‘düzeltilmekten’ sıkılanlar için iyi bir seçenek. Ayarlar üzerinden kolay bir şekilde kapatılabilen otomatik düzeltme, bir metin yazarken üzerinizdeki stresi azaltacaktır. Bu ayarın nasıl yapıldığını anlattık…

Otomatik düzeltme neden can sıkıcı bir deneyim yaşatıyor?

iPad ve iPhone’da otomatik düzeltme özelliği, bir kelimeyi otomatik olarak düzeltirken hem sözlüğe hem de sizin nasıl yazdığınızı öğrenen bir tahmine dayalı bir algoritmaya sahip. Ancak sözlükler, günlük yaşamda kullanılan her sözcüğü içermeyebilir ve bu nedenle otomatik düzeltme, yazdığınızdan emin olduğunuz bir kelimeyi düzeltirken can sıkıcı olabilir. Belli kelimeyi sık bir şekilde yazarsanız, tahmini metin algoritması bu yazım hatasını öğrenir ve istemediğiniz bir kelime ya da terimin doğru örneklerini “düzeltmeye” başlayabilir.

Algoritmayı yeniden denemek ve özel kısayollar eklemek, otomatik düzeltme sorunlarını kısmen giderebilir ancak tüm bunlardan sıkıldıysanız, otomatik düzeltmeyle baş etmenin en kolay yolu onu tamamen kapatmak.

Adım adım iPad ve iPhone’da otomatik düzeltme kapatma

Öncelikle iPhone ya da iPad’inizde “Ayarlar” uygulamasını açın. Aşağıdaki ekran görüntüleri iPhone’dan alınmıştır ancak iPad’de de bu adımlar küçük farklar dışında neredeyse aynı.

  • Ayarlar’da “Genel”e gidin.
  • Genel içinde, “Klavye”ye dokunun.
  • Klavye ayarlarında “Tüm klavyeler” bölümüne gidin. Kapatmak için, “Otomatik düzeltme” yanındaki anahtara dokunun.

Bundan sonra olası yazım hatalarınıza, otomatik düzeltmenin bir müdahalesi olmayacak. iPad ve iPhone’da otomatik düzeltme kapama işlemi işte bu kadar pratik. Bundan sonra yazarken daha dikkatli olun…