in

iPhone 12 ekran üreticileri arasına Samsung’dan sonra LG de katıldı

LG iPhone 12 için OLED ekran üretecek
LG iPhone 12 için OLED ekran üretecek

iPhone 12 modelinde kullanılacak OLED ekranın üreticileri arasına Samsung’dan sonra LG de katıldı. 

Önümüzdeki haftalarda yeni akıllı telefon modeli iPhone 12’yi piyasaya sürecek olan Apple, COVID-19 salgını ile birlikte oluşabilecek tedarik problemlerini ortadan kaldırabilmek için tedarikçi şirket anlaşmalarını genişletiyor. 

Apple, bu yılın en çok beklenen akıllı telefonlarından biri olan iPhone 12 için yaptığı hazırlıklara son sürat devam ediyor. Geçtiğimiz günlerde gerçekleştirilen Dünya Geliştiriciler Konferansı (WWDC 2020) sırasında, yeni modelle ilgili herhangi bir bilgi vermeyen şirket, şu sıralar çok sayıda çalışma ve anlaşma gerçekleştiriyor.

LG, iPhone 12 için OLED ekran üretecek

Apple, herhangi bir konuda tek bir tedarikçiye bağlı kalmamak adına farklı alternatif şirketlerle de anlaşma yoluna gidiyor. COVID-19 salgını ile oluşabilecek tedarik sıkıntılarını en aza indirmek isteyen şirket, son olarak iPhone 12’lerde kullanılacak olan OLED ekranlar için de oldukça önemli bir adım attı.

iPhone modellerinde kullandığı ekranları bir kaç yıldır Samsung’dan tedarik eden Apple, salgın sebebi ile LG firmasıyla da anlaşma yaptı. Buna göre LG, Samsung ile birlikte iPhone 12 için OLED ekran üretecek.

Bununla birlikte pastadaki büyük pay Samsun’un olacak. Kore merkezli bir web sitesi tarafından yayınlanan rapora göre iPhone 12 için üretilecek lan ekranların büyük bir bölümü Samsung’tan tedarik edilecek.

Bu rapora göre ilk etapta toplam 75 milyon adet iPhone 12 üretilecek. iPhone 12 modelleri için kullanılacak olan OLED ekranların 55 milyon adedi Samsung’dan satın alınacak. Geriye kalan 20 milyon aded ise LG’den tedarik edilecek. Böylelikle teknoloji devi LG iPhone 12 modellerinin tedarikçileri arasına katılmış olacak. 

Tedarik problemi yaşanmayacak

Apple, bu hamlesi ile birlikte koronavirüs salgını sırasında yaşanabilecek tedarik riskini en aza indirmiş olacak. Yalnızca OLED ekran panellerinde değil, farklı parçalarda da farklı şirketlerle anlaşma yoluna gidilebilecek. 

Bu gelişme Apple’ın iPhone 12 ile birlikte OLED ekrana geçiş yaptığını doğruluyor. Buna göre iPhone 11 ve iPhone SE modelleri LCD ekran panellerinin kullanıldığı son iPhone modelleri olacak. Apple ilk etapta yeni amiral gemisinden 75 milyon adet üretecek. 

İlginizi çekebilir:  Samsung Galaxy Z Flip ilk inceleme: Beklentileri gerçekten karşılıyor mu?