in

En küçük 5G’li iPhone 12 mini: Fiyatı, özellikleri, çıkış tarihi

iPhone 12 mini: Fiyatı, özellikleri, çıkış tarihi

Dünyanın en küçük 5G’li telefonu olan Apple iPhone 12 mini tanıtıldı: İşte fiyatı, özellikleri ve çıkış tarihi.

iPhone 12 mini özellikleri

Apple ilk kez iPhone serisinde mini adını kullanıyor, ancak bu model, gerçekten de iddialı bir sloganla geliyor. Dünyanın en küçük 5G’li telefonu olma özelliğine sahip iPhone 12 mini, 5,4 inç ekranı ile 4,7 inçlik ekranlı iPhone SE’dekine yakın ebatta bir kasa kullanıyor.

iPhone 12 mini: Fiyatı, özellikleri, çıkış tarihi
iPhone 12 mini: Fiyatı, özellikleri, çıkış tarihi

iPhone 12 mini’nin daha ufak olmasının sebebi Touch ID’nin giderek yerine Face ID’nin gelmesi. Bu da ekran etrafındaki çerçevelerin hatırı sayılır ölçüde küçülmesini sağlıyor. Apple, yeni modeli dünyanın en küçük 5G’li telefonu iddiasıyla da sınırlamıyor, çünkü aynı zamanda en ince ve en hafif telefon olma özelliğini de taşıyor.

iPhone 12 gibi iPhone 12 mini de Apple’ın A14 Bionic işlemcisini kullanıyor. 5 nm’lik bu işlemci, A13’e kıyasla daha yüksek enerji verimliliği ve performans sunuyor. Altı çekirdekli işlemci (ikisi yüksek, dördü düşük hızda), Apple’ın iddiasına göre A13’e göre yüzde 50 daha performanslı. Ayrıca dört çekirdekli GPU’su da şirkete göre konsol kalitesinde oyun oynama olanağı sağlıyor.

iPhone 12 mini, iPhone 12’nin diğer özelliklerine de sahip. Arka yüzde 12 MP f/1.6 ana kameranın yanında 12 MP’lik ultra geniş açılı bir mercek yer alıyor.

Telefonun koruma katmanı da iPhone 12 ile aynı, Ceramic Shield, yani Seramik Kalkan, daha yüksek dayanıklılık sağlıyor. Suya ve toza dayanıklılık da IP68 sertifikası ile geliştirilmiş.

iPhone 12 mini fiyatı ve çıkış tarihi

iPhone 12 mini, 6 Kasım’da 699 dolar fiyatla siparişe, 13 Kasım’da ise satışa çıkacak ve mavi, yeşil, siyah, beyaz ve kırmızı olmak üzere beş renk seçeneği tercih edilebilecek.