in

iPhone seri fotoğraf çekim modu nasıl kullanılır?

iPhone seri fotoğraf çekim modu

iPhone seri fotoğraf çekim modu, özellikle bir aksiyon çekiminde iyi sonuçlar veren, özel bir yerleşik kamera özelliği. iOS 14 ile birlikte, iPhone XS, iPhone XR gibi yeni cihazlarda biraz geri planda kalmış bir özellik olan seri çekim modunun nasıl kullanıldığını anlattık.

iPhone seri fotoğraf çekim modu: QuickTake ile video kaydı

QuickTake, seri çekim konusunda çok iyi sonuçlar veren, yeni bir iPhone özelliği. iPhone’da, video modunda fotoğraf çekme olanağı sunan QuickTake, kamera uygulamasının Instagram ya da Snapchat gibi platformlardaki kameralar gibi çalışmasını sağlar.

Kısa bir video çekmek için, “deklanşör” düğmesine basılı tutun. Bıraktığınızda kayıt duracaktır. Daha uzun bir video çekmek istiyorsanız, “Deklanşör” butonuna basılı tutun ve sağdaki kilit simgesine sürükleyin. Bu, “Kaydı Durdur” butonuna basana kadar kaydı kilitler. Video kaydederken bile, “Deklanşör” butonuna dokunarak fotoğraf çekmeye devam edebilirsiniz.

Uzun bir süredir iPhone kullanıyorsanız, eskiden seri çekimlerin bu şekilde yapıldığını biliyor olmalısınız. Şimdi, bir seri fotoğraf çekmek için Deklanşör butonuna basılı tutun ve sola doğru sürükleyin. iPhone, siz bırakana kadar çekim yapmaya devam edecektir.

Deklanşörü hızlı bir şekilde sürüklemeniz önemlidir, zira uzun süre durursanız, iPhone video kaydına başlayacaktır.

iPhone seri fotoğraf çekim modunu seviyorsanız, bu özellik hoşunuza gidecektir. Ancak daha iyi bir alternatif yol da var…

Ses yükseltme tuşunu seri çekim modu için kullanma

iPhone’da ses artırma ve azaltma tuşları, aynı zamanda deklanşör işlevi görür ve QuickTake ile çalışmaktadır. Fotoğraf çekmek için “Sesi aç” ya da “Sesi kıs” seçeneğine dokunun, kısa bir video çekmek için basılı tutun.

Ancak iPhone’u, “Sesi açma” tuşuna basılı tuttuğunuzda seri fotoğraf çekecek, “Sesi kısma” tuşuna bastığınızda ise video çekmeye devam edecek şekilde de yapılandırabilirsiniz. Bu fonksiyon, kameranız üzerinde hakimiyetinizi artıracak, pratik bir kullanım sunuyor. iPhone seri fotoğraf çekim modunu, ses açma tuşu ile yapmak için şu adımları takip edin:

  • Etkinleştirmek için Ayarlar>Kamera’ya gidin.
  • “Seri çekim için sesi açma” seçeneğini etkinleştirin.

Seri çekimlerden fotoğraf seçme

Seri çekim yaparken, art arda çekilen karelerin hepsi harika olmayabilir. Muhtemelen, onlarca fotoğraf içinde bir ya da birkaçını tutmak isteyeceksiniz. iPhone, seri çekimlerde en iyi olduğunu düşündüğü fotoğrafı otomatik olarak seçecektir. Ancak manuel olarak, seri çekimlerde en iyi fotoğrafı siz de belirleyebilirsiniz.

  • Seri çekim fotoğraflarını sıralamak için Film Rulosu’nu açın.
  • Seri çekimler, görülmesi oldukça zor olsa da, üst üste yığılmış fotoğraflar olarak kendini belli eder. Dokunduğunuzda, sol üstte “Seri çekim x fotoğraf” bilgisini de görürsünüz.
  • “Seç”e dokunun ve saklamak istediğiniz her fotoğrafa dokunarak, toplu fotoğraflar arasında gezin. İşlem tamamlandığında “Bitti”ye dokunun. Dilerseniz “Her şeyi sakla” ya da “Sadece x sık kullanılanı sakla” seçeneğini de tercih edebilirsiniz.

En uygun kareyi seçtikten sonra, ilgili fotoğraflar seri çekimden çıkacak ve Film Rulosu’nda düzenlemeye ya da paylaşılmaya hazır hale gelecektir. Seri çekimler, iPhone’un ilginç bir özelliği olarak, Favoriler albümüne eklenememektedir. Bunu yapmak için, ilgili fotoğrafta kalp seçeneğine dokunarak, onları yeniden Favoriler albümüne eklemeniz gerekir.