in

iPhone 12, kamera özellikleri ile çıtayı yükseltiyor

iPhone 12, kamera özellikleri ile çıtayı yükseltiyor
iPhone 12, kamera özellikleri ile çıtayı yükseltiyor

iPhone 12 serisi kamera özellikleri konusuda oldukça ciddi bazı yükseltmeler ile birlikte geliyor. Apple tarafından dün gerçekleştirilen Hi Speed etkinliği ile tanıtılan yeni cihazlar, baş döndürücü bir kamera teknolojisine sahip bulunuyor. Yeni iPhone 12 serisi, bu açından şimdiye kadar ki en gelişmiş iPhone serisi olma özelliği taşıyor. Şayet tek veya çift kameralı bir iPhone modelinden iPhone 12’ye geçiş yapacaksanız karşılaşacağınız özellikleri sizi şaşırtabilir. Bu yazıda sizler için iPhone 12 kamera sistemini detaylı bir şekilde ele alacağız. Fakat bunu yapmadan önce, Apple’ın bu yılki iPhone’larda kullandığı kamera sistemine bir göz atalım.

Tek kamera: iPhone SE (2020) ve iPhone XR

iPhone 12, kamera özellikleri ile çıtayı yükseltiyor

Apple tarafından bu yılın başlarında piyasaya sürülen iPhone SE modeli ile iPhone XR modeli tek bir kameraya sahip bulunuyor. Her iki cihazda da 12 megapiksel çözünürlükte f / 1,8 “geniş” kamera yer alıyor. Bununla birlikte iki modelde aynı kamera sensörü kullanılmıyor. iPhone XR modelindeki kamera sensörü, iPhone SE modelindekinden biraz daha büyük bir yapıda bulunuyor. iPhone SE, 2017 yılında piyasaya sürülen iPhone 8’dekine benzer daha küçük bir kamera sensörüne sahip bulunuyor.

Her iki model de, tekli kamera yerleşimine sahip olduklarından ötürü, Apple’ın kamera ile ilgili sunduğu özelliklerin çoğundan mahrum olarak geliyor. Bununla birlikte her iki modede de optik görüntü sabitleme, 4K 60fps video kaydı, temel portre modu gibi özelliklere sahip altı bileşenli bir lens bulunuyor.

İki kamera: iPhone 12 ve iPhone 12 mini

Dünkü etkinlikte tanıtılan ve iPhone 12 serisinin uygun fiyatlı modelleri olarak tabir edilen iPhone 12 ve iPhone 12 mini de kamera özellikleri ile oldukça dikkat çekiyor. Başlıkta da ifade ettiğimiz üzere her iki modelde de ikili kamera yerleşimi bulunuyor. Her ne kadar iPhone 12 ve iPhone 12 mini modellerinde kullanılan kameralar önceki modellerdeki gibi 12 megapiksellik bir çözünürlüğe sahip olsalar da daha büyük bir  f / 1,6 diyafram açıklığına ve yedi bileşenli bir lens yapısına sahip bulunuyorlar. Bu, ışığın önceki modellere kıyasla yüzde 27 oranında daha fazla yansıtılabileceği anlamına geliyor. Yani bu iki yeni iPhone 12 modeli daha parlak daha az gürültülü görüntüler sunuyor.

Tüm bunlarla birlikte iPhone 12 ve iPhone 12 mini modelleri kullanıcılarına şu özellikleri vaadediyor.

 • 120 derecelik görüş alanı, 5 elementli lens ve 13 mm eşdeğer odak uzaklığına sahip 12 megapiksellik ikinci bir f / 2,4 ultra geniş kamera.
 • Her iki kamerada da (yalnızca ana kamera yerine) kullanılabilen ve Apple’ın iPhone 12’de daha hızlı çalıştığını söylediği Deep Fusion özelliği.
 • İPhone SE’de bulamayacağınız gece modu yeni modelde hem ultra geniş hem de normal çekimlerde kullanlabiliyor. Yani hangi iPhone 12 kamerayı kullanıyor olursanız olun gece modu çekimleri yapabileceksiniz. (İPhone 11, ultra geniş açıyla gece modunu desteklemiyordu.)
 • Time-lapse gece modu özelliği
 • Fotoğraflardaki beyaz dengesi ve kontrast gibi şeyleri otomatik olarak ayarlayarak daha doğal görünmelerini sağlayacak olan Apple’ın Smart HDR 3 sistemi.
 • Dolby Vision ile 30 fps’de HDR video çekebilme özelliği

Üç kamera + LIDAR: iPhone 12 Pro

iPhone 12, kamera özellikleri ile çıtayı yükseltiyor

Apple tıpkı iPhone 11 Pro modelinde yaptığı gibi iPhone 12 Pro modelinde de üçlü kamera yerleşimi kullanıyor. Yani iPhone 12 Pro modellerinde, yukarıda saydığımız iki kameraya ek olarak bir telefoto kamera bizi karşılıyor. Geçen yılki model ile hemen hemen aynı özelliklere sahip bulunun bu telefoto kamera artık Depp Fusion fotoğraflar çekmek için de kullanılabiliyor.

iPhon 12 Pro kamera özellikleri ile ilgili en dikkat çekici özellik ise düşük ışık koşullarında büyük bir fayda sağlayacak olan yeni LIDAR sensörü. Apple, LIDAR sensörünün düşük ışıkta 6 kata kadar daha hızlı otomatik netleme yapabileceğini ve Gece Modu’nda portre fotoğrafları çekebilmeye izin verdiğini belirtiyor. Bunların dışında yeni iPhone 12 kamera özellikleri arasında aşağıdaki özellikler yer alıyor.;

 • İPhone 12’de bulunan aynı ana ve ultra geniş kameralar ve aynı yeni modlar
 • 52 mm’ye eşdeğer telefoto lens sayesinde 2x optik yakınlaştırma ve 10x dijital yakınlaştırma
 • Dolby Vision ile 60 fps’ye kadar HDR video

iPhone 12 Pro Max

iPhon 12 Pro Max, kamera özellikleri bakımından bir dizi yükseltme ile birlikte geliyor. Apple tarafından verilen bilgilere göre iPhone 12 Pro Max’in 12 megapiksel f / 1.6 diyafram genişliğindeki kamerası, yüzde 47 oranında daha büyük bir sensöre yapısına sahip bulunuyor. Bu da bu modelin, daha düşük ışıklı fotoğraflarda yüzde 87’lik bir iyileştirme sağladığı anlamına geliyor.

iPhone 12 Pro Max’in ana kamerası ayrıca optik görüntü sabitleme özelliğine sahip bulunuyor. Bu da kamera sensörünün, herhangi bir hareketi dengeleyebilmek için hareket edebildiği anlamına geliyor. Bu da teorik olarak daha sabit fotoğraf ve videolar çekilebilmesine olanak sağlıyor. iPhone 12 Pro Max kamera özellikleri bunlarla da sınırlı kalmıyor. Apple’ın yeni amiral gemisi daha pek çok özelliği kullanıcılarına sunuyor. İşte iPhone 12 Pro Max modelinin sahip odluğu diğer kamera özellikleri;

 • 65 mm odak uzunluklu lens sayesinde iPhone 12 Pro’ya kıyasla daha uzun 2,5x optik yakınlaştırma, ancak daha yavaş f / 2,2 diyafram açıklığı
 • İPhone 12 ve 12 Pro ile aynı ultra geniş kamera
 • İPhone 12 Pro’da bulunan aynı LIDAR sensörü
 • 12x dijital yakınlaştırma (iPhone 12 Pro’dan daha yüksek)
 • 60 fps’de Dolby Vision HDR dahil olmak üzere iPhone 12 Pro’daki yazılım özelliklerinin tamamı

Her iki iPhone 12 Pro modeli de bu yılın ilerleyen dönemlerinde ek bir yazılım özelliğine sahip olacak: Apple’ın Depp Fusion sistemi ile RAW’ı birleştiren ProRAW formatı desteği. Bu özelliğin ne zaman geleceği ve nasıl bir iyileştirme sunacağı henüz net olarak bilinmiyor. Yeni iPhone 12 Pro modelleri bu kamera özellikleri ile de pek çok kullanıcıyı şaşırtmaya hazır görünüyor.