in

iPhone’un arkasına dokunarak ekran görüntüsü alma [iOS 14]

iPhone’un arkasına dokunarak ekran görüntüsü alma, Apple’ın yeni işletim sistemi iOS 14 ile mümkün. iPhone 8 ya da üst modellerden birine sahipseniz, bunun için yapılandırmanız gereken erişilebilirlik özelliği, back tap. Bu özellik sayesinde, telefonun arkasına dokunarak ekran görüntüsü alabilirsiniz. iPhone’un arkasına dokunarak ekran görüntüsü almayı adım adım anlattık.

iPhone’da back tap nasıl çalışır?

iOS 14 ile kullanıma sunulan bir özellik olan back tap, cihazınızın arkasına dokunup dokunmadığınız tespit etmek için, iPhone 8 ve sonraki modellerde ivme ölçeri kullanıyor. Ayarlar’da, telefonunuzda belli eylemleri başlatmak için iki ya da üç dokunuşu yapılandırabilirsiniz. Apple, bunu yeni bir erişilebilirlik özelliği olarak sunuyor ve kabul etmek gerekir ki, faydalı ve iş yarar bir yenilik.

iPhone’da normalde, sağ ve sol kısımda yer alan düğmelere aynı anda basarak ekran görüntüsü almak mümkün. Ancak bu düğmeleri karıştırmak, iPhone’un yanlışlıkla kapanmasına da neden olabiliyor. Aynı şekilde, ekran görüntüsü alma yerine ses düğmesine basmak da birçok kişinin karşılaştığı bir durum. Bu yeni özellik ile, iPhone’da ekran görüntüsü almak sadece iki üç dokunuş uzaklıkta.

Adım adım iPhone’un arkasına dokunarak ekran görüntüsü alma

Peki iPhone’un arkasına dokunarak ekran görüntüsü almak için ne yapmanız gerekiyor. Bunun için önce “Ayarlar”ı açın. Hızlı erişim için, Spotlight üzerinden ayarlar uygulamasına da gidebilirsiniz.

  • Ayarlar uygulamasında, “Erişilebilirlik”e dokunun.
  • Sonraki ekranda, “Dokunma” seçeneğine gidin.
  • Dokunma ayarları ekranında, “geri dokunma” , yani back tap seçeneğini göreceksiniz.
  • Geri dokunma ayarlarında, “çift dokunma” ve “üç dokunma” eylemlerinde ne olması gerektiğine dair seçenekler çıkacak. İstediğiniz kısayolu seçebilirsiniz.

  • Açılan menüde, “Ekran görüntüsü” seçeneğini bulana kadar listeyi kaydırın, ardından seçin.
  • Seçimin kaydedildiğinden emin olmak için, Ayarlar uygulamasından çıkın.

iPhone’Unuzun arkasına iki ya da üç kez dokunduğunuzda, hangi ayarı seçtiğinize bağlı olarak iOS, iPhone’un ekran görüntüsünü yakalayacak ve bir görüntü dosyasına kaydedecektir. Çektiğiniz ekran görüntüsü resimleri, her zamanki gibi fotoğraf albümünde kaydedilir ve daha sonra Fotoğraflar uygulamasında görüntülenebilir.