in

iPhone’un arkasına dokunarak el feneri açma [Nasıl Yapılır]

iPhone'un arkasına dokunarak el feneri açma nasıl yapılır

iPhone’un arkasına dokunarak el feneri açma, bir anda karanlıklaşan ortamda sizi telefonun kilidini açıp, el feneri uygulamasını arama zahmetinden kurtaran bir kısayol. iOS 14 ve üst sürümlerde, iPhone 8 ve sonraki telefonlarda Arkaya Dokun (back tap) adlı bir özellikle, bunu yapabilirsiniz. iPhone’un arkasına iki ya da üç kere dokunarak, el fenerini hızla açıp kapama özelliğini nasıl kullanabileceğinizi anlattık.

iPhone’un arkasına dokunarak el feneri açma: Arkaya dokun nasıl çalışıyor?

Back Tap, yani Arkaya Dokun özelliği iPhone 8 ve üst modellerde, telefonda bulunan ivme ölçer donanımını kullanarak, telefonun arkasındaki fiziksel dokunuşları anlayan bir iOS özelliği. Ayarlar menüsü üzerinden yapılandırıldığında, kısayollar da dahil olmak üzere telefondaki birçok farklı işlemi başlatmak için iki ya da üç dokunuş ile kullanılabilen bu özellik, el feneri açmak için de tercih ediliyor.

El feneri geçiş kısayolunu oluşturun

El fenerini açıp kapatmak için, iPhone’da bulunan Kısayollar uygulamasını kullanmanız gerekecek. Bunu yapmak için, uygulamayı açın. Hızlı erişim için, Spotlight’ta Kısayollar ya da Shortcuts araması yapabilirsiniz.

Uygulama açıldığında, “Kısayollar” genel bakış ekranını görürseniz, “Kısayollarım” sekmesine dokunun ve ardından “Tüm Kısayollar”ı seçin.

 • “Tüm Kısayollar” ekranında, artı “+” butonuna dokunun.
 • Ardından, kısayola adımları (“eylemler” adı da verilir9 eklediğiniz bir “Yeni Kısayol” sayfası göreceksiniz. Önce kısayolu yeniden adlandırın, bunun için üç nokta butonuna dokunun.
 • “Kısayol Adı” metin alanına dokunup, kısayolu “El Feneri Değiştirme” olarak adlandırın ve ardından “Bitti”ye dokunun.
 • Kısayol ekranına geri döndüğünüzde, “İşlem ekle”ye dokunun.

 • “Eylemler” paneli göründüğünde, “el feneri” araması yapın. Sonuçlarda, “El Feneri Ayarla”ya dokunun.
 • “El Feneri Ayarla” eylemi, listede görünecektir. Varsayılan olarak, sadece kısayol çalıştırıldığında el fenerini açacak şekilde ayarlanmıştır. iPhone’un arkasına dokunarak el feneri açma işlemine onat vermek için, “El fenerini aç” ifadesindeki anahtara dokunun.
 • “İşlem” menüsü açıldığında, “Değiştir”i seçin.
 • Eylemler listesine geri döndüğünüzde, “El Feneri” eylemi artık “El fenerini değiştir” olarak görünmelidir. Bu, kısayolu çalıştırırsanız ve el feneri kapalıysa, el fenerinin açılacağı anlamına gelir. Kısayol, el feneri açıkken çalıştırılırsa, el feneri kapanacaktır.
 • Kısayolu tamamlamak için, “Bitti”ye dokunun.

Bundan sonra, listenizde “El feneri açma/kapatma” kısayolunu göreceksiniz. Şimdi kısayolun butonuna dokunarak test edebilirsiniz. El feneri açılırsa, kapatmak için kısayolu tekrar yapın.

El fenerini Geriye Dokun özelliğine bağlama

iPhone’un arkasına dokunarak el feneri açmak için artık bir sonraki adıma geçmeye hazırsınız, o da “Geri dokunuş”a bağlama.

Fener kısayolunu çalıştırmak için, iPhone Back Tap’i kullanacağız. El feneri kısayolunu nasıl etkinleştireceğimizi yapılandırmak için, ilk olarak “Ayarlar” uygulamasına gidin.

 • Ayarlar’da, Erişilebilirlik>Dokunma adımlarını takip edin.
 • Dokunma ayarlarında, “Geriye Dokun”u seçin.
 • Geriye Dokunma ayarlarında, el fenerinizi telefonunuzun arkasına iki ya da üç dokunuşla etkinleştirmeyi seçin. Ardından eşleştirme seçeneğini tercih edin.
 • Ardından, “Kısayollar” bölümünü görene kadar işlemler listesinde aşağı kaydırın. Yeni oluşturduğunuz “El Feneri Değiştirme” kısayolunu seçin.

Değişikliğin kaydedildiğinden emin olmak için bir kere geriye gidin ve Ayarlar uygulamasından çıkın. iPhone’da geriye dokunarak el feneri açma işleminin etkinleştirildiğini test etmek için, telefonunuzun arkasına iki ya da üç kere dokunun. Kapatmak için de aynı işlemi tekrarlamalısınız.

Karanlık anlarda oldukça işe yarar bu özelliği kullanmak, oldukça fonksiyonel olacak…