in

Microsoft, Internet Explorer’a JScript’i devre dışı bırakma seçeneği ekledi

Internet Explorer JScript’i devre dışı bırakma [Nasıl Yapılır]
Internet Explorer JScript’i devre dışı bırakma [Nasıl Yapılır]

Microsoft Ekim 2020 Salı güncellemesinin bir parçası olarak Internet Explorer uygulamasına JScript’i devre dışı bırakma seçeneği ekledi. Kullanıcılar artık varsayılan olarak JScript yürütmeyi devre dışı bırakabilecek.

Microsoft Ekim 2020 Salı yamasını yayınladı. Her zaman olduğu gibi bir takım güvenlik iyileştirmeleri içeren yeni güncelleme ayrıca Internet Explorer uygulamasındaki JScript bileşenini devre dışı bırakma seçeneği ile birlikte geldi. Yani Microsoft, bu ayki salı yaması ile birlikte Windows sistem yöneticilerinin Internet Explorer’daki JScript bileşenini varsayılan olarak kapatma ve devre dışı bırakma imkanı sunmaya başladı.

JScript komut dosyası alt yapısı, ilk olarak 1995 yılında Internet Explorer 3.0 ile birlikte gelmiş ve ECMAScript Standart (JavaScript dili) olarak Microsoft’un kendi dili haline gelmişti. 2009 yılında geldiğimizde JScript motorundaki geliştirme çalışmaları sona erdi. Artık eskiye bir bileşen olan JScript, Internet Explorer 8.0 sürümü ile birlikte kullanımdan kaldırıldı. Ancak motor, Internet Explorer’in içinde eski bir bileşen olarak tüm Windows işletim sistemi sürümlerinde yer almaya devam etti.

Yıllar geçtikçe, bilgisayar korsanları JScript motoruna saldırabileceklerini fark ettiler. Çünkü Microsoft bu bileşeni aktif olarak geliştirmiyor, yalnızca nadiren bazı güvenlik güncellemeleri gönderiyordu. Bu, genellikle bir saldırı olduğunda gerçekleşiyordu. CVE-2018-8653,  CVE-2019-1367, CVE-2019-1429 ve CVE-2020-0674, Microsoft’un son üç yılda uğraşmak zorunda kaldığı JScript açıklarından yalnızca bazıları oldu.

Microsoft, söz konusu açıkları gidermek için oldukça hızlı bir şekilde davrandı. Fakat bu süre zarfında JScript, bilgisayar korsanlarının hedefi olmaya devam etti. Dev şirket bugün nihayet JScript’i tamamen deve dışı bırakmanın bir yolunu sundu. Windows kullanıcıları Internet Explorer programında JScript’i devre dışı bırakma imkanına kavuştu.

Internet Explorer uygulamasında JScript’i devre dışı bırakma [Nasıl Yapılır]

Microsoft, Internet Explorer’daki JScript bileşenini devre dışı bırakmak isteyen kullanıcıların şu adımları izlemesi gerektiğini ifade ediyor.

  • Başlat menüsünde yer alan Çalıştır seçeneğine tıklayın ve ilgili alana regedt32 veya regedit yazıp Tamam’a basın
  • JScript yürütmeyi devre dışı bırakmak için
  • Kayıt Defteri Düzenleyicisi’nde aşağıdaki kayıt defteri alt anahtarını bulun: HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Internet Settings\Zones\3\140D
  • Uygun kayıt defteri alt anahtarını sağ tıklatın ve ardındanDeğiştir’e tıklayın.
  • Edit DWORD (32-bit) Value değerini 3 yapın.
  • Tamam’a tıklayın ve Internet Explorer’i yeniden başlatın.