in

Minecraft oynamak için Microsoft hesabı gerekecek

Minecraft Microsoft hesabı

Minecraft oyuncuları, şirketin oyuna sahip olduğu son altı yıldır bir Microsoft hesabı olmadan oyunu oynayabiliyorlardı. Ancak bu, resmi Minecraft bloğunun duyurduğuna göre 2021’de değişecek. Oyunun orijinal sürümüne sahip olan ve bir Microsoft hesabına geçmeyen oyuncular, oyunu oynayamayacak.

Minecraft oynamak isteyenlerin Microsoft hesabı olmak zorunda olacak

Oyun, konsollarda 2011 lansmanından bu yana ayrı ayrı geliştirilmiş iki versiyonda mevcuttu. Daha önce, orijinal Minecraft: Java Edition, Mojang hesaplarını kullanırken, oyunun konsol adı ve Windows mağazası sürümü olan Minecraft: Bedrock Edition, Microsoft hesaplarını kullanıyordu. Bu değişiklikten sonra hesaplar aynı olacak. Ancak yine de çapraz oyun olmayacak: Oyunun diğer sürümünü kullanan arkadaşlarınızla yine de oynayamayacaksınız.

Mojang, Mojang hesaplarından geçiş yapan oyuncuların herhangi bir bilgi kaybetmeyeceğini ve yeni hesapların iki faktörlü kimlik doğrulama (2FA) ve daha önce oyunun Bedrock Sürümünde bulunan ebeveyn denetimleri ve sohbetleri engelleme yeteneği gibi diğer güvenlik özelliklerini sunacağını söylüyor. Arkadaş davet etme özelliği ise çok oyunculu sunuculardaki genç oyuncular için bir endişe.

Önümüzdeki aylarda oyunculara nasıl geçiş yapacakları konusunda toplu e-posta gönderilecek ve yeni bir hesap oluşturabildiklerinde profil sayfalarında ek bir bildirim alacaklar. Blog gönderisinin yanı sıra Mojang, geçişi açıklamak ve oyuncu şikayetlerini önlemek için bir video oluşturdu:

Klasik sürümün sahipleri geçiş yapmak zorunda kalacak

Video, endişelenen herkes için kullanıcı tarafından oluşturulan içeriğin ve çok oyunculu modun, uyumluluğu konusunda güven veriyor. Ancak ne kadar olumlu bir süreç ve bu sürece karşın ne kadar olumlu hissedeceğiniz konusunda bazı büyük varsayımlarda bulunuyor. Videoda birçok oyuncuyu sinirlendirebilecek bir şey de belirtilmiyor: Java Sürümü oyuncularının kullanıcı adları risk altında. Bu Minecraft oyuncuları için oldukça önemli bir konu.

Değişikliği ele alan destek makalelerinde Mojang, kullanıcı adınızın oyun içinde etkilenmeyeceği konusunda açık. Ancak birisi zaten adınızı kullanıyorsa veya Microsoft’un standartlarına uymuyorsa, farklı bir adla oturum açmanız gerekebilir. Konsol oyuncularının onları yakalamak için sekiz yılı olduğu göz önüne alındığında, seçilebilecek kadar fazla isim olmayabilir. Mojang, bu yeni özellikleri sıfırdan oluşturmak yerine direkt olarak sunmak için Microsoft hesaplarını kullanmanın daha kolay olduğunu söylüyor. Fakat İlk etapta sunmak bu kadar kolay ve önemliyse, ulaşmaları neden bu kadar uzun sürdü?

Oyuncular, oyun içerik alıp satmak için bir yer sunduğu sürece iki faktörlü kimlik doğrulaması talep ettiler. bu sayı sayıyorsanız üç yıl. Sanal nesnelerinizi hırsızlıktan korumak, bir değişikliğe yol açmak için yeterince önemli bir neden gibi görünüyor, ancak şimdiye kadar olmadı. Bunun Microsoft’un zorunlu kıldığı ve yeni nesil konsolların piyasaya sürülmesinden önce en büyük oyunlarının yönetimini basitleştiren bir sorun olup olmadığını merak ediliyor.

Facebook’un Oculus kulaklıklarının kullanımı için Facebook hesaplarına ihtiyaç duyma kararı kadar kışkırtıcı olmasa da, Minecraft hala dünyanın en büyük oyunlarından biridir ve artık birçok oyuncu hala oynamak istiyorlarsa Microsoft hesabı almak zorunda kalacak.