in

Nasıl yapılır: iPhone’da video kırpma

iPhone’da video kırpma nasıl yapılır? 
iPhone’da video kırpma nasıl yapılır? 

iPhone videoları çeşitli şekillerde düzenlemenize imkan tanıyan çok sayıda araca sahiptir. Bu araçlar sayesinde temel pek çok video düzenleme işlemi üçüncü taraf bir uygulamaya ihtiyaç duyulmadan gerçekleştirebilir. Peki iPhone’da video nasıl kırpılır, nasıl kesilir? İşte iPhone’da video kırpma işlemi için kullanabileceğiniz tüm yöntemler.

iPhone’da video kırpma nasıl yapılır?

iPhone’nuzu kullanarak çektiğiniz videoları oldukça kolay ve hızlı bir şekilde kırpabilirsiniz. Bu işlem için sahip olmanız gereken tek şey iOS 13  ve daha üstü bir sürüme sahip olmak. Böylelikle herhangi bir ek uygulamaya ihtiyaç duymadan Fotoğraflar uygulaması üzerinden bu işlemi gerçekleştirebilirsiniz. İşte iPhone’da video kırma işlemi için takip etmeniz gereken adımlar.

 • İlk olarak Fotoğraflar uygulamasını açın ve kıpmak istediğiniz videoyu açın.
 • Ardından ekranın sağ üst köşesinde yer alan Düzenle yazısına dokunun.
 • Düzenle ekranının altında yer alan Kırp-Döndür simgesine basın.
 • Videoyu yan taraflardan tutarak, kırpmak istediğiniz kısma kadar çekin.
 • Ortada kalan kısım, videonun kalan kısımı olacaktır.
 • Sağ üst köşede yer alan Bitti’ye dokunarak videoyu kaydedebilirsiniz.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Samsung Apple'a özel ekip kurdu

Şayet gerçekleştirdiğiniz bu işlemden pişman olduysanız iPhone’da video kırpa işlemini geri alabilirsiniz. Bunun için aynı videonun düzenleme ekranına girin ve ekranın sağ alt kısmında yer alan Geri Al yazısına dokunun.

iMovie uygulamasını kullanarak video kırpma

Şayet kullandığınız iPhone iOS 13 altı bir sürüme sahip ise ve Fotoğraflar uygulaması üzerinden herhangi bir videoyu kırpamıyorsanız bu durumda başvurabileceğiniz ilk uygulama Apple tarafından geliştirilen iMovie uygulamasıdır. Peki iMovie uygulaması kullanılarak iPhone’da video nasıl kırpılır? Bu işlemi gerçekleştirmek için aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz.

 • İlk olarak iMovie uygulamasına girin ve yeni bir proje oluşturun.
 • Film’e dokunun ve kırpmak istediğiniz videoyu seçin. Ardından ekranın altında yer alan Film Oluştur yazısına dokunun.
 • Videoyu kırpmak için ekranın alt kısmında yer alan ilgili seçeneğe dokunun ve videoyu kenarlardan tutarak içe doğru çekin.
 • Son olarak sağ üst köşede yer alan Bitti yazısına dokunun.
 • Ve paylaşma simgesine dokunarak videoyu kaydedin.

Herhangi bir sebepten ötürü iMovie uygulamasını kullanamıyor veya kullanmak istemiyorsanız, App Store üzerinden üçüncü taraf bir video düzenleme uygulaması indirebilirsiniz. iPhone’da video kırpma işlemi için en çok kullanılan uygulamalardan bir tanesi Video Crop – Trim & Cut isimli uygulamadır. Bu uygulamayı kullanarak videolarını oldukça hızlı ve kolay bir şekilde kesebilir ve kırpabilirsiniz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  iPhone'da kayıtlı parolaları bulma düzenleme veya silme

iPhone’da video kırma, video kesme işlemi bu şekilde. Şayet sizde iPhone’da video nasıl kırpılır sorunun yanıtını arıyorsanız, yukarıdaki işlemlerden herhangi birini gerçekleştirerek, dilediğiniz videoyu oldukça kolay ve hızlı bir şekilde kırpabilirsiniz.