in

Nvidia GeForce RTX 3080 ile Ethereum madenciliği hızlanacak

Nvidia GeForce RTX 3080 ile Ethereum madenciliği hızlanacak

Kısa süre önce tanıtılan Nvidia GeForce RTX 3080, Ethereum madenciliği için sunduğu performans sebebiyle beklenenin üzerinde satabilir. Hız aşırtmalı olarak 100 MH/s hashrate seviyesine kadar çıkabilen ürün, bu yönüyle Radeon RX 5700 XT modelinin neredeyse iki katı daha fazla hashrate sunuyor.

Nvidia GeForce RTX 3080 ile Ethereum madenciliği hızlanacak

Kripto para birimi madenciliği ile ilgili kıyaslamalar, önümüzdeki günlerde satışa sunulacak olan Nvidia GeForce RTX 3080 modelinin Ethereum madenciliği yapmak isteyenler için oldukça çok güçlü bir seçenek olabileceğini gösteriyor.

Yapılan testler, yeni GeForce RTX 3080 modelinin normal kullanımda 75 MH/s hashrate performansı sunuyor. Bu oran hız aşırtma yapıldığında, 93 MH/s seviyelerine kadar çıkabiliyor.

Nvidia GeForce RTX 3080, bu yönüyle, kripto madenciliği yapan kullanıcılar için daha şimdiden en popüler ekran kartı modeli olacağa benziyor. Zira Nvidia GeForce RTX 3080’in sunduğu bu hasrete oranı, diğer ekran kartları göz önünde alındığında, rekor seviyelerde yer alıyor.

Radeon RX 5700 XT’nin iki katı hashrate

Nvidia GeForce RTX 3080 modelinin sunduğu hashrate oranı, Radeon RX 5700 XT’nin iki katı neredeyse iki katına tekabül ediyor. Ürünün sunduğu performans miktarının ne kadar yüksek olduğunu anlayabilmek için önceki Nvidia modellerine bakmak yeterli oluyor.

Nvidia tarafından geliştirilen bir diğer ekran kartı modeli olan GeForce RTX 2080 Ti modeli, yalnızca 54 MH/s hashrate performansı sunuyor. Bu oran şirketin eski amiral gemisi modeli GeForce GTX 1080 Ti modelinde ise yalnızca 30 MH/s seviyelerinde kalıyor.

GeForce RTX 3080’in düşük fiyat ve yüksek hashrate kombinasyonu ile, 2021’in en cazip ekran kartı modellerinden biri olmaya hazır görünüyor. Özellikle Ethereum madenciliği ile uğraşanların, GeForce RTX 3080’i tercih etmesi bekleniyor. Bununla birlikte uzmanlar bir konuda uyarıyor. Bu uyarı güç tüketimi konusunda. Zira yeni Nvidia GeForce RTX 3080 modelinin güç tüketimi konusunda da aynı yüksek performansı sağlayamadığı ifade ediliyor.

Nvidia’nın Ampere grafik kartları, piyasaki en yüksek TDP’lere sahip bulunuyor. GeForce RTX 3080, GeForce RTX 2080 Ti modelinden tam tamına 70W daha yüksek olan bir 320 TDP’ye sahip bulunuyor. Hız aşırtma işlemi ile de birlikte bu oranın 400W’ı geçebileceği ifade ediliyor.

Dolayısıyla Nvidia GeForce RTX 3080 ile Ethereum madenciliğ yapmak isteyenlerin, gelirlerini arttırmak için güç limitleri, bellek ve çekirdek saat hızlarıyla ilgilenmesi gerekiyor. GeForce RTX 3080’in fiyat/performans kombinasyonunun bu güç tüketimi rağmen hala cazip olup olmadığı önümüzdeki günlerde belli olacak.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Microsoft'un ardından Oracle da TikTok'a talip oldu