in

Öğrenciler sanal dersten, çalışanlar toplantıdan böyle kaytarıyor

Dünyanın birçok bölgesinde kurumlar koronavirüs endişesiyle uzaktan çalışmaya geçerken, kurum içi toplantılarda kullanılan popüler video konferans yazılımı Zoom’da sıkıcı toplantılardan kaytarmanın yolları da açığa çıktı.

Zoom ile 100 kişiye kadar toplantılar internet üzerinden gerçekleştirilebiliyor. Sesli ve görüntülü iletişim kurmayı sağlayan yazılımdaki bir özellik etkinleştirildiğinde, 30 saniyeden uzun süre Zoom ekranına bakmayanlar görülebiliyor.

İş için olduğu gibi eğitim için de kullanılan ve sanal derslerin gerçekleştirilebildiği Zoom’da kaytarmanın yolunu ise gençler buldu. Kendilerini anlatılanları dinliyormuş gibi yaparak videoya alan gençler, daha sonra bu videoyu döngüye alarak Zoom’da kullanıyor. Böylece karşı taraf kişinin görüşmede aktif olduğunu düşünüyor.

@zacherycuraHow to look like you’re paying attention in your online class!!!! ##fyp ##foryou ##onlineclass @nancy_drew_does_coke ##newyork ##PlayWithLife ##zoom♬ A.M. – Lonr.

Zoom, video ya da ses analiz tekniği kullanmadığını belirtiyor. Dolayısıyla şirket, bu özelliği kullandığınızad herhangi bir kişisel veriye erişmiyor.

İlginizi çekebilir:  NSA, Müslümanları mı takip edecek?

Bu özelliği yetişkinler de fark etmiş durumda. Aşağıda göreceğiniz videoda, Matt Buckley sabit bir görsel ekleyerek görüşmede yazılımın kandırılabileceğini gösteriyor. Ayrıca, istenen bir arkaplan da görüntüye eklenebiliyor. Böylece dağınık bir oda ya da arkadaki istenmeyen objeler görüşmedeki diğer kişiler tarafından görülemiyor. Ancak bunun için Zoom Rooms abonesi olmak ve yılda 500 dolar ödemek gerekiyor. Bazı şirketlerin ve eğitim kurumlarının bu aboneliğe sahip olduğunu da hatırlatalım.