in

OnePlus Lite Z için çıkış tarihi belli oldu

OnePlus Lite Z modelinin çıkış tarihi belli oldu
OnePlus Lite Z modelinin çıkış tarihi belli oldu

Çinli akıllı telefon üreticisi OnePlus, orta segmentteki ilk akıllı telefonunu piyasaya sürmeye hazırlanıyor. OnePlusLiteZThing ismiyle kurulan Instagram hesabından yapılan bir paylaşım, OnePlus Lite Z olarak isimlendirilen yeni cihazın çıkış tarihi hakkında ipucu veriyor. 

Çin merkezli akıllı telefon üreticisi OnePlus tarafından piyasaya sürülmesi beklenen yeni orta segment akıllı telefon ile ilgili oldukça ilginç bir gelişme yaşandı. Bir süredir ismiyle ilgili tartışmalarla gündeme gelen yeni modelin ismi ve çıkış tarihi belli oldu.

OnePlus şirketinin kurucusu ve yönetici olan Carl Pei, attığı bir tweet ile, yeni modelin isminin One Plus Z olduğunu duyurdu. Böylece yeni model ile ilgili ortaya atılan OnePlus Nord gibi isimler yalanlanmış oldu.

OnePlus Lite Z çıkış tarihi

Pei ayrıca OnePlusLiteZThing ismiyle kurulmuş bir Instagram hesabını kullanıcılarıyla paylaştı. Söz konusu hesapta paylaşılan Mors alfabesiyle şifrelenmiş bir mesajı deşifre eden kullanıcılar telefonun çıkış tarihi ile ilgili önemli bir ipucuna ulaştı.

Buna göre OnePlus Lite Z bu yılın Temmuz ayında piyasaya sürülecek. Bu bilgiyi teyid eden bir başka söylenti ise yeni modelin Hindistan’daki çıkış tarihinin 10 Temmuz tarihinde olacağına işaret ediyor.

OnePlus yöneticisi Carl Pei tarafından paylaşılan diğer bilgilere göre, yeni model OnePlus Lite Z, ilk olarak Avrupa ve Hindistan pazarlarında kullanıcıyla buluşacak. Ardından Kuzey Amerika’da satışa sunulacak.

OnePlus Lite Z özellikleri

OnePlus Lite Z modelinin özellikleriyle ilgili resmi bir açıklama bulunmuyor. Fakat söylentiler yeni cihazın Snapdragon 765G model bir işlemci ile geleceğini gösteriyor. Buna göre cihaz 6.4 veya 6.5 inç büyüklüğünde bir ekrana sahip olacak. AMOLED panelli bu ekran 90Hz’lik bir yenileme hızına sahip olacak.

Yeni model 30W hızlı şarj cihazı ile şarj edilebilen 4 bin mAh kapasiteli bir batarya ile birlikte gelecek. 5G bağlantı hızını destekleyecek olan cihaz, 6 GB RAM ve 128 GB depolama alanına sahip olacak. Cihazın arka tarafından üç, ön tarafında ise tek bir kamera yer alacak. Android 10 işletim sistemiyle gelecek olan cihaz OxygenOS 10‘u çalıştıracak.

Apple’ın iPhone SE modeline rakip olacak olan OnePlus Lite Z, OnePlus 8 ve OnePlus 8 Pro’dan daha uygun bir fiyatla satılacak.