in

Microsoft’un ardından Oracle da TikTok’a talip oldu

Oracle da TikTok uygulamasını satın almak istiyor
Oracle da TikTok uygulamasını satın almak istiyor

Microsoft’un ardından Oracle da, TikTok uygulamasının ABD’deki operasyonlarını satın almak için devreye girdi. Verilen bilgilere göre iki şirket şu an ön görüşme aşamasında bulunuyor.

Bilindiği üzere ABD yönetimindeki Trump hükümeti bir süredir TikTok uygulamasını yasaklamaya yönelik bir takım kararnameler yayınlıyor. ABD Başkanı Donald Trump, son açıklamalar ile TikTok’un ABD’li bir şirkete satılması için 90 gün süre vermiş ve bu sürenin sonunda, gerekli satışın gerçekleşmemesi halinde, TikTok’u ABD sınırları içerisinde kesin olarak yasaklayacağını belirtmişti.

Çinli ByteDance şirketine ait olan TikTok uygulamasına talip olan en önemli şirketin Microsoft olduğu biliniyor. İki şirket arasındaki görüşmelerin hala devam ettiği ve henüz kayda değer bir gelişmenin yaşanmadığı ifade ediliyor.

Oracle da TikTok uygulamasını satın almak için harekete geçti

Financial Times’da yer alan bir habere göre Microsft’un ardından Oracle da TikTok uygulamasının ABD’deki operasyonlarını satın almak için hareke geçmiş durumda. Buna göre Oracle, TikTok ile ilgili Microsoft’un en büyük rakibi konumunda.

Haberde yer verilen bilgilere göre Oracle, TikTok uygulamasını satın alma konusunda, Çinli ByteDance’e yatırım yapmış General Atlantic ve Sequoia Capital gibi yatırımcılarla birlikte çalışıyor. Dev şirket, TikTok’un ABD, Kanada, Avustralya ve Yeni Zelanda’daki operasyonlarını ciddi bir şekilde satın almayı düşünüyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Sony, PS5'in üretim kapasitesini yüzde 50 artırdı

ByteDance ise TikTok’un yalnızca ABD’deki operasyonlarını elden çıkarmayı planlıyor. Çinli şirket, ABD dışında kalan diğer ülkelerdeki faaliyetlerine olduğu gibi devam etmeyi istiyor.

Söz konusu anlaşmanın gerçekleşip gerçekleşmeyeceği şu an için bilinmiyor. Fakat ABD Başkanı Donald Trump’ın TikTok’un satışı için verdiği 90 günlük süre her geçen gün azalıyor. Öte yandan Oracle’nin milyarder kurucusu Larry Ellison’ın Trump ile yakınlığı biliniyor. Dolayısı ile olası bir satın alma durumunda Trump’ın Ellison’u desteklemesi oldukça muhtemel görünüyor.

Uzmanlar, TikTok için yapılacak kısmi bir satın alma işleminin yasal olarak oldukça karmaşık ve zor olacağını ifade ediyor. ByteDance henüz TikTok için herhangi bir fiyat belirtmese de, söz konusu satışın, milyar dolarları bulabileceği ifade ediliyor. Oracle ve Microsoft, TikTok uygulamasını satın almak konusunda en büyük iki aday olarak duruyor. TikTok’un ABD’deki varlığı ile ilgili belirsizliğin birkaç hafta içerisinde çözülmesi bekleniyor.