in

Orta Doğu’nun ilk acayip süper bilgisayarı

Dünyanın en güçlü bilgisayarları listesine ilk kez Orta Doğu’daki bir süper bilgisayar girmeyi başardı. Suudi Arabistan’daki Kral Abdullah Bilim ve Teknoloji Üniversitesi’nin kurduğu Shaheen II, listeye yedinci sıradan girdi.

Yüksek performanslı makineleri takip eden Top 500 adlı organizasyonun, altı ayda bir yenilediği listeye yedinci sıradan kabul ettiği Cray XC40 serisi bilgisayar, listenin yapıldığı 22 yıl boyunca listeye Orta Doğu’dan giren ilk süper bilgisayar oldu.

Shaheen II

Kral Abdullah Bilim ve Teknoloji Üniversitesi (KAUST)’nin 80 milyon dolara satın aldığı Cray serisi sistem, yerine konduğu sistemden 25 kat daha yüksek işlem gücüne sahip. Toplam 6 bin noktadaki 200 bin işlemciden oluşan sistem, 17,6 petabayt depolama alanına ve 790 terabayt ana belleğe sahip. Shaheen II, 5,536 petaflop işlem kapasitesi sunuyor.

Listenin en başında yer alan Çin’deki Tianhe-2 ise 33,86 petaflop işlem gücünü 16 bin noktadaki işlemcilerle sağlıyor. Bir petaflop, saniyede yaklaşık bir katrilyon hesaplama anlamına geliyor ve bir insanın bu hesaplamayı yapası yaklaşık 32 bin yıl alıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Teknoloji etkinliği LEAP, 2021 yılında gerçekleşecek

(İllüstrasyon: http://phatandy.deviantart.com)