in

Outlook takvimini Google Takvim’e aktarma

Outlook takvimini Google Takvim’e aktarma, programı yoğun birçok kişinin aklındaki pratik hamle…

Her takvimde farklı randevulara ve planlara sahip olmak, can sıkıcı olabiliyor. Bunun sonucunda iki kere aynı rezervasyonu yapabilir ya da planlı bir etkinliği kaçırabilirsiniz. Google Takvim kullanıyorsanız, Outlook takvimini Google Takvim’e aktarma, etkili ve iyi bir yol olabilir.

Bunu yapmak için, Outlook ve Google Takvim dışında, herhangi bir eklenti ya da üçüncü taraf bir uygulamaya ihtiyacınız olmayacak.

Hem Microsoft, hem de Google, iCalendar’ın kısaltması olan iCal takvim biçimini destekliyor. 90’ların sonlarından bu yana, kullanıcılar ve bilgisayarlar arasında takvim verilerinin aktarımı için, zamanlama bilgisi de içeren bu model bir standart. Bu da, doğru bir bağlantıya sahipseniz, iCals’a abone olduğunuz ve takvimler arası rahat bir şekilde veri transferi yapabileceğiniz anlamına gelir.

Outlook takvimini paylaşın

Google Takvim’de Outlook takvimi göstermeye çalıştığımız için, bağlantıyı öncelikle Outlook takviminden almamız gerekiyor. Outlook’un önceki sürümlerinde, takviminizi dizüstü bilgisayarınızda, Outlook istemcisinden yayınlamak mümkündü. Office 365’in kullanıma sunulmasından sonra, Microsoft sadece Outlook web uygulamasını kullanarak, bir takvimi paylaşmanıza izin veriyor.

Outlook takvimini aktarım için hazırlama

Öncelikle Office 365 hesabınızda oturum açın ve uygulama başlatıcıya (sol üstteki 9 nokta) tıklayıp, Outlook’a gidin.

 • Ayarlar>Tüm Outlook ayarlarını görüntüle’ye tıklayın.
 • Takvim>Paylaşılan Takvimler’i açın.
 • “Bir takvim yayınlayın” bölümünde, paylaşmak istediğiniz takvimi seçin. Sadece bir takvim ayarınız varsa, yalnızca “Takvim” olarak adlandırılır. İkinci açılır menüde, “Tün ayrıntıları görüntüleyebilir” seçeneğini tıklayın ve “Yayınla”yı seçin.
 • Bu işlem, iki farklı bağlantı oluşturur. İlki, bir HTML bağlantısı, ikincisi ise bir ICS bağlantısıdır.

 • HTML bağlantısı, kişilerin takvimi bir tarayıcıda görüntülemesine olanak tanır. ICS bağlantısı ise, kişilerin takviminizi kendi takvim programlarına aktarmasına olanak tanır.
 • ICS bağlantısına tıkladığınızda, bir menü göreceksiniz. Bağlantıyı panoya kopyalamak için “Bağlantıyı kopyala” seçeneğine gidin.

Outlook takvimini Google Takvim’e aktarma

 • Google Takvim’i açın ve “Diğer takvimler”in yanındaki “+” işaretini tıklayın.
 • Görünen menüde, “URL’den” seçeneğine tıklayın.
 • Outlook’tan kopyaladığınız ICS bağlantısını yapıştırın ve “Takvim ekle” seçeneğini tıklayın.
 • Ayarlardan çıkın ve takvimin eklendiğini kontrol edin.
 • Takvim, abone olduğunuz sürece Outlook takviminizle eşlenecektir. Outlook takvimindeki değişikliklerin Google Takvim’e eklenmesi birkaç dakika sürebilir. Google’ın yeni bilgileri ne zaman aldığına bağlı olarak, güncelleme anlık da olabilir.

Outlook takvimini Google Takvim’e aktarma işlemi işte bu kadar kolay.

Takvim görünümünü ve tarzını kişiselleştirme

Takviminiz artık senkronize edildi. Ancak işleri biraz daha kullanıcı dostu bir hale getirmek için, görünen adı “Takvim” yerine farklı bir adla değiştirebilirsiniz. İş, okul ya da farklı bir amaç için özel bir isim verebilirsiniz.

 • Takvimin üzerine geldikten sonra, yandaki üç noktayı ve ardından “Ayarlar”ı tıklayın.
 • Sayfanın üst kısmındaki “Ad” metin kutusunda, takvimin adını daha anlamlı bir adla değiştirin. Ardından, Ayarlar menüsünden çıkmak için sol üstteki geri okunu tıklayın.

Takvim, artık yeni adı ile görünecektir.

Google’da Outlook takvimini kaldırma

İmleci bir takvimin üzerine getirirseniz, bir X göreceksiniz. Bunu tıkladığınızda takvim aboneliğiniz iptal edilir. Tekrar abone olmak için bu adımları tekrarlamalı ve ICS URL’ini yeniden girmelisiniz.