in

Outlook’ta Google Takvimi görüntüleme [Nasıl Yapılır]

Her birinde farklı randevu ve planlar bulunan birden fazla takvime sahip olmak, oldukça can sıkıcı bir durum. İki kere rezervasyon yapmak, bazı önemli etkinlikleri kaçırmak gibi durumlarla karşılaşabilirsiniz. Böyle sorunları ortadan kaldırmak için, Outlook ve Google gibi popüler takvimleri bir diğerine taşıyabilir, senkronizasyonun ardından tek bir takvimde tüm etkinliklerinizi görebilirsiniz.

Outlook en sık kullandığınız takvimse ve Google Takvimi de, zaman zaman çeşitli güncellemeler yaptığınız bir alansa, Outlook’ta Google Takvimi görüntüleme işlemi sizin için ideal. Bunun için, elbette ki bir Google Takvim bir de Outlook hesabına ihtiyacınız var. Ancak iyi bir haber, herhangi bir eklenti, uzantı ya da üçüncü taraf araca ihtiyaç olmayacak. Google ve Microsoft, ismine rağmen Apple ile hiçbir ilgisi olmayan iCalendar’ın, iCal formatını destekliyor. iCal, 1990’ların sonlarından bu yana, takvimlerin verileri taşımak ve kullanmak için tercih ettiği bir standarttır. iCal formatı ile, elinizde doğru bir bağlantı varsa, tüm takvimler arası taşıma ve senkronizasyon yapabilirsiniz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Windows 10 Mayıs 2020 güncellemesi ISO RTM olarak hazır

Adım adım Outlook’ta Google Takvimi görüntüleme

Outlook’ta bir takvim göstereceğimiz için, öncelikle bağlantıyı Google Takvimi’nden almamız gerekiyor. Bunun için Google hesabınıza giriş yapın ve Google takvime giriş yapın. Takvimin yanındaki üç noktaya ve ardından “Ayarlar ve Paylaşım”a tıklayın.

  • “iCal biçiminde gizli adres” bölümüne gelene kadar aşağı kaydırın. Bağlantıyı vurgulamak için tıklayın ve ardından CTRL+V kullanarak ya da sağ tıklayıp, menüde “Kopyala”yı seçerek bağlantıyı alın.
  • Bu bağlantıyı Outlook’a eklemeniz gerekiyor, bunun için Outlook’u açın ve takvime gidin. “Paylaşılan takvimler” seçeneğine sağ tıklayın ve ardından “Takvim ekle>İnternetten” seçeneğine tıklayın.
  • Google Takvimi’ndeki, gizli iCal adresinizi, metn kutusuna yapıştırın ve ardından “Tamam”ı tıklayın.

  • Onay penceresi geldiğinde “Evet”i tıklayın.

İşte bu kadar. Outlook’ta Google takvimi görüntüleme işlemi aktifleşti. Diğer paylaşılan takvimlerde olduğu gibi, sekmedeki oku tıklayarak takviminizi üst üste gelecek şekilde kullanabilirsiniz.

Artık, randevuları farklı renklerde olan her iki takvimi de tek bir yerde görebilirsiniz. Bu durumun tek dezavantajı, randevuları Google Takvim’de yönetmeniz gerekmesi. Ancak buradaki tüm değişiklikler, diğer paylaşılan takvimler için geçerli olduğu gibi burada güncellenecektir.