in

PC’de PlayStation Now nasıl kullanılır?

PC’de PlayStation Now nasıl kullanılır

PC’nizde bir PlayStation deneyimi yaşamak mı istiyorsunuz? PC’de PlayStation Now nasıl kullanılır sorusunun yanıtı, PC’de harika bir PS oyunu deneyimi sunacak.

PS Now, Sony tarafından sunulmuş bir abonelik hizmeti. Klasik ve bağımsız PlayStation oyunlarının yer aldığı büyük bir kitaplığa sahip olmanın ücreti ise aylık 9,99 dolar. Birçok kişi bu hizmete PlayStation üzerinden erişiyor ancak aynı zamanda PC’den de ulaşılabiliyor.

Sadece birkaç basit işlemle, bilgisayarınızda PlayStation Now’a erişebilir ve kullanabilirsiniz. PC’de PlayStation Now nasıl kullanılır sorusuna kapsamlı yanıtlarımızı sıraladık.

PC’de PlayStation Now nasıl kullanılır?

PS Now minimum gereksinimler

PS Now’a erişmek istiyorsanız, öncelikle bilgisayarınızın teknik özelliklere uygun olduğundan emin olmanız gerekir. Bu nedenle, uygulamayı çalıştırabilmek ve oyunlar üzerinde işlem yapabilmek için, minimum gereksinimlerin ne olduğunu kontrol etmeniz gerekiyor.

Windows PC’de minimum Windows 10 (32/64 bit) ya da Windows 7 (SP1 32/64 bit) çalıştırmanız gerekir. Mac kullanıcıları içinse, kötü haber. PS Now, maalesef Mac platformunda henüz yok. Ancak Bootcamp ya da sanal sürücü gibi bir yöntemle, PS Now Mac’te de çalıştırılabilir.

Windows PC’nizde, ayrıca 3.5 GHz Intel Core i3 ya da 3.8 GHz AMD A10 (ya da daha hızlı bir model) işlemci ve ses kartı bulunmalıdır. Ek olarak, minimum 300 MB kullanılabilir depolama alanı ve 1 GB RAM de gereksinimler arasında.

PS Now için gerekli bağlantı hızı

Minimum PC gereksinimlerinin ardından, PS Now’ın internet bağlantınızla ilgili sınırlarına gelelim.

Her şeyden önce, uygun bir geniş bant bağlantınız olduğundan emin olmalısınız. Mümkün olduğunca düşük ping ile, minimum 5-12 Mbps indirme hızına sahip olmanız gerekir.

Tabii ki, PS Now’ın sunduğu tüm oyunlara erişmek ve oynamak için, PlayStation Now aboneliğine ve PSN hesabına ihtiyacınız da olacak. Bu gereksinimleri karşılıyorsanız, oyuna hazırsınız demektir!

PS Now’da hangi oyun kolları kullanılabilir?

PS Now’da oyun oynamak için, bir PlayStation oyun koluna da ihtiyacınız olacak. Ne yazık ki PS Now’da, üçüncü taraf joypad’ler desteklenmiyor. Yani tüm PS denetleyicileri, PS Now oyunlarıyla çalışmamakta.

PC’de PlayStation Now nasıl kullanılır sorusunu sorarken, sistem gereksinimleri karşılandıysa donanım açısından olmazsa olmaz gereksinim de, DualShock 4 kablosuz oyun kolu. DualShock 4, Bluetooth ya da kablolu mikro-USB’den bilgisayara bağlanabilir.

DualShock 4 oyun kolunuzda, “Başlat” ve “Seç” kontrolleri ile yeniden eşleştirildiğini de unutmamalısınız.

PS Now konusunda diğer bir donanım alternatifi de DualShock 3. Ancak bu modelle, sadece PlayStation 3 oyunlarını kontrol edebilirsiniz. PlayStation 4 oyunları için, PS4 oyun koluna ihtiyacınız var.

PlayStation Now’ı bilgisayara indirmek ve kurmak

Her şeyden önce, uygulamayı yüklemek için PlayStation web sitesine girmeniz ve .exe uzantılı dosyayı indirmeniz gerekiyor. Siteye girdiğinizde, “PC uygulamasını indirin” yazan kutuyu bulun. Tıkladığınızda, dosya otomatik olarak indirilmeye başlayacaktır. Şimdilik, dosyayı masaüstünüzde kaydedin.

PS Now uygulamasını indirmeyi tamamladıktan sonra, kaydettiğiniz konuma gidin ve PS Now simgesine çift tıklayın. Bu işlem, yükeyiciyi başlatır ve tamamlandığında, PS Now Windows başlat menüsü aracılığıyla, kurulum esnasında kısayol eklemeyi tercih ederseniz kısayol masaüstünde kullanılabilir olur.

Yüklendikten sonra, uygulamayı yükleyebilir ve oynamaya başlayabilirsiniz. Oyun deneyimine başlamadan önce PSN kimlik bilgilerinizi kullanarak, PS Now’a giriş yapmanız gerekecek. PlayStation, bu kontrol aşamasıyla PlayStation Now aboneliğinize erişiminiz olduğunu onaylamış olacak.

Giriş yaptıktan sonra, PlayStation Now’da bulunan 800 den fazla oyuna erişebilirsiniz. Periyodik olarak, platforma yeni oyunlar eklenmektedir böylece, içerik konusunda asla endişelenmenizi gerektiren bir durum ortaya çıkmaz. Kategoriler ve oyun konseptleri konusunda, sizi özgür bırakan bir dünya var.

PC’de PlayStation Now için doğru ayarları kullanma

PC’de PlayStation Now nasıl kullanılır sorusunun en önemli aşamalarından biri, doğru ayarları kullanmaktır. PS Now yüklendiğinde, PlayStation denetleyicinizi, USB kablosu ya da Bluetooth aracılığı ile PC’ye bağlayabilirsiniz. Bunu yaptıktan sonra, denetleyici moduna geçmek için fareyi kullanmanız gerekecek.

Simge olarak bir monitör ve joypad olan ilgili butona tıkladıktan sonra, DualShock 4 (ya da kullanım tercihinize göre DualShock 3) kontrol cihazının, PlayStation 4’teki ile aynı şekilde çalıştığını göreceksiniz. Favori oyununuzu bulmak için, oyunlar arasında hızlı geçiş yapabilirsiniz.

Dikkat etmeniz gereken diğer bir önemli ayar da, oyunları kaydetmek. Oyunları PS Now’ın PC sürümünde, normalde yaptığınız gibi kaydedebilirsiniz. Bununla birlikte PC ile PlayStation arasında kayıtları paylaşma seçeneği de var. Bu işlemi PlayStation Now Cloud’a kaydederek yapabilirsiniz.

Kayıt paylaşma, her iki platformda da oyunun kaldığınız yerinden devam edebilmenizi sağlayan harika bir özellik. PS4’ünüzün bağlı olduğu TV’yi başka biri kullanıyorsa, endişelenmenize gerek yok. PC’nize geçerek oyunu en son kaydettiğiniz noktadan itibaren, yeniden başlatabilirsiniz.

Kayıt dosyalarınızı, iki platform aracılığı ile nasıl aktaracağınızı PlayStation resmi sitesinden öğrenebilirsiniz.

Oyunlara erişim

Ne yazık ki, PC’de PlayStation Now’ın en önemli eksikliklerinden biri arama özelliğinin olmaması. İstediğiniz oyun ismini bulabileceğiniz tek bir ekranınız var. Listenize ekledikleriniz de dahil olmak üzere, ekranın üst kısmında çeşitli oyun kategorileri yer alıyor.

Sayfayı aşağı kaydırırsanız, tüm oyunların harflerle ayrılmış alfabetik düzende yer aldığını göreceksiniz. Örneğin, A harfi ile başlayan tüm içerikleri bulmak için sola ve sağa kaydırabilirsiniz. Bu da, istediğiniz oyunu bulmak için hepsinin üstünden geçmeniz gerektiği anlamına geliyor. Her ne kadar birçok yönden iyi bir deneyim sunsa da, PS Now’ın arama özelliğinin olmaması epey can sıkıcı.

PS Now’ın, PS4 sürümünde olduğu gibi, türe ya da temaya göre oyun arama seçeneğiniz yok. PS4 sürümünde bir seçenek olan “sipariş verilen tüm oyunları tek bir ekranda görüntüleme” bile burada yok.

Önünüzde 800’den fazla oyun seçeneği olduğu için, aramaya başlamadan önce ne istediğinizi bilmek önemli.

Bilgisayarınızda PS Now’ı nasıl edinebileceğiniz konusunda artık bilgi sahibi olduğunuzu tahmin ediyoruz. Bu platform harika bir hizmet ve orta düzeyde bir bilgisayarda bile harika performans sunuyor. Oyunlar sorunsuz çalışıyor ve PlayStation Now oyun oturumları ile, PS4 ve PC arasında kararınızı her zaman değiştirebilirsiniz.

Bir PlayStation sahibi değilseniz ve farklı platformlardan oyun oynamak istiyorsanız, bulut oyun hizmetlerine göz atabilirsiniz.