in

PlayStation 5 (PS5) tanıtıldı: Fiyatı, özellikleri ve çıkış tarihi

Sony PlayStation 5 fiyatı, tasarımı, PS5 özellikleri, çıkış tarihi

Sony yeni konsolunu tanıttı, işte PlayStation 5 fiyatı, PS5 tasarımı, özellikleri ve çıkış tarihi…

Sony PS5 tasarımı

PS5 tasarımı resmi olarak karşımıza 11 Haziran 2020’de ortaya çıktı. PS5, geçmişin PlayStation’larından biraz farklı görünen uzay çağı siyah-beyaz renk şemasıyla PS4’ten çok farklı görünümlü bir konsol. Yine de, bu yıl piyasaya sürülen birden fazla PS5 konsolu var, ancak Sony, bir PS5 Digital Edition (disk sürücüsü olmayan yalnızca dijital bir konsol) piyasaya süreceğini de doğruladı. Standart PlayStation 5 sürümü ise 4K sürücüye sahip.

"Sony

Her ikisi de kontrolörleri için USB-C yuvasına sahip ve yeni bir PS5 kablosuz kulaklık ve medya uzaktan kumandasının yanı sıra bir HD kamera aksesuarından da yararlanabiliyor.

Mavi vurgulu siyah ve beyaz plastiklerin kıvrımlı bir karışımı, önceki PlayStation konsollarının ‘kara kutu’ tasarımlarından çok uzak. Ancak bugüne dek bilmediğimiz, “2020 Tatil Dönemi” penceresinin ötesinde bir sır olarak kalan fiyatlandırma ve kesin kullanılabilirlikti.

Ayrıca Sony, PS 5 kullanıcı arayüzü hakkında PS4 UI %100 revizyondan geçti diyor.

PlayStation 5 (PS5) özellikleri

İşlemci: 3,5 GHz, 8 çekirdekli AMD Zen 2 tabanlı CPU (değişken frekans)
GPU: 10,28 TFLOP, 2,23 GHz’de 36 CU (değişken frekans)
GPU mimarisi: Özel RDNA 2
Bellek ve bellek arayüzü: 16 GB GDDR6 / 256 bit
Bellek bant genişliği: 448GB / s
Dahili depolama: Özel 825 GB SSD
IO işlem hacmi: 5,5 GB / sn (ham), 8-9 GB / sn (sıkıştırılmış)
Genişletilebilir depolama: NVMe SSD yuvası
Harici depolama: USB HDD desteği (yalnızca PS4 oyunları için)
Optik sürücü: 4K UHD Blu-ray sürücüsü

Sony PlayStation 5 fiyatı, tasarımı, PS5 özellikleri, çıkış tarihi
Sony PlayStation 5 fiyatı, tasarımı, PS5 özellikleri, çıkış tarihi

PS5 geriye dönük uyumluluk

PS5 tüm PS4 aksesuarlarını desteklemese de çevre birimlerinin çoğunu destekleyecek. DualShock 4  kontrolcüsü PS5’te ancak yalnızca desteklenen PS4 oyunları için çalışacak. Örneğin Horizon Forbidden West gibi PS5’e özel oyunları mevcut gamepad ile oynayamayacaksınız, ancak geriye dönük uyumlu bir PS4 oyunu oynarken bunu kullanabilirsiniz.

Daha önce resmi olarak lisanslı bir yarış direksiyonu, oyun kolu veya uçuş çubuğu satın alan oyuncular için, bunlar, PS5 oyunları ve desteklenen PS4 oyunlarıyla da çalışacak. Ek olarak, Platinum ve Gold Wireless kulaklıkların yanı sıra USB veya DualShock 4’ün ses jakı üzerinden bağlanan üçüncü taraf kulaklıklar da PS5’te çalışacak. Bununla birlikte, kulaklık eşlik uygulaması PS5 ile uyumlu değil.

"Sony

Peki ya PlayStation VR? Sony, yakın zamanda sanal gerçeklik başlığı için desteği bırakmıyor. Hem PS Move Hareket Kontrol Cihazları hem de PS VR Hedef Kontrol Cihazı, PS5’te desteklenen PSVR oyunlarıyla çalışacak ve PlayStation Camera ile de uyumlu olacak. Ancak PlayStation Camera, PS VR kullanıcılarına hiçbir ek ücret olmaksızın sağlanacak bir adaptör ile çalıştırılacak.

PlayStation 5 (PS5) fiyatı ve çıkış tarihi

PlayStation 5, 12 Kasım’da piyasaya çıkacak ve 499,99 dolara mal olacak. Ön siparişler 17 Eylül’de “belirli perakendecilerde” başlayacak.

Fiyatlandırma, Sony’yi Microsoft’un yeni nesil konsollarına karşı rekabetçi bir noktaya koyuyor. Şirket, 10 Kasım’da giriş seviyesi Xbox Series S’yi 299 dolara, amiral gemisi Xbox Series X’i de 499 dolara  piyasaya sürecek.

12 Kasım çıkış tarihi, ABD, Japonya, Meksika, Avustralya, Yeni Zelanda ve Güney Kore için geçerli olacak. Dünyanın geri kalanındaki oyun severler ise yeni konsolu 19 Kasım’da satın alabilecek. Sony ayrıca, Çin için bir çıkış tarihini henüz kesinleştirmediğini de belirtti.

Sony PlayStation 5 fiyatı, tasarımı, PS5 özellikleri, çıkış tarihi

Karşılaştırınca, PlayStation 4 piyasaya sürüldüğünde 399 dolardı, ancak şu anda 299 dolar seviyesinde, PlayStation 4 Pro ise başlangıçta 399 dolara satıloyordu, bu durum bugün de değişmedi. PlayStation 5 bu yıl piyasaya çıktığında Sony’nin fiyatları düşürüp düşürmeyeceği ya da eski modelleri satmaya devam edip etmediği ise belli değil.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  PlayStation Başkan Yardımcısı, PS5 arayüzü hakkında ipucu verdi