in

Photoshop’ta fotoğrafa kenarlık ekleme [Nasıl Yapılır]

Photoshop’ta fotoğrafa kenarlık ekleme [Nasıl Yapılır]

Photoshop’ta fotoğrafa kenarlık ekleme, birçok farklı alternatif model kullanarak, görsellerinizin kenarına farklı formlar katmak istemenize yardımcı olur. Fotoğrafınızın etrafına farklı kenarlar koymak istiyorsanız, Photoshop’ta bunu yapmak oldukça basit.

Photoshop, kenarların görünümünü değiştirmek için kalınlık ve renk gibi çok sayıda kenarlık özelleştirme seçeneği sunar. Kenarlığınız hazır olduğunda, bir ya da birden fazla fotoğrafınız için, dilerseniz tüm fotoğraflarınızda aynı kenarlık ayarını kullanabilirsiniz.

Photoshop kullanarak, fotoğraflara nasıl kenarlık ekleyebileceğinizi ve hazırladığınız kenarlıkları, birden çok fotoğrafta nasıl kullanabileceğinizi anlattık.

Adım adım Photoshop’ta fotoğrafa kenarlık ekleme

Aşağıdaki örnekte, bir fotoğrafa 5 piksel kalınlıkta kırmızı bir kenarlık eklenmiştir. Kenarlığınızın tam olarak istediğiniz formda görünmesi için, renkleri ve kalınlık seçeneklerini değiştirmede tamamen özgürsünüz.

Bu işlemin nasıl yapıldığını merak ediyorsanız, şu şekilde ilerliyor:

Katmanın bir kopyasını oluşturursunuz, yani kenarlığınıza uyması için tuvalin boyutunu değiştirirsiniz. Seçtiğiniz kenarlık rengiyle bir dolgu katmanı eklersiniz ve son olarak ana fotoğrafınızın arkasındaki yeni dolgu katmanı ortaya çıkmış olur…

Bu işlemlerin adımları ise şu şekilde:

 • Photoshop ile bir fotoğraf dosyası açın, sağdaki katmanı sağ tıklayın ve “Katmanı çoğalt”ı seçin.
 • Yeni bir “yinelenen” katman oluşturmak için, ekranınızdaki kutuda “Tamam”ı tıklayın.
 • Üstteki görüntü menüsünü tıklayın ve “Tuval Boyutu”nu seçin.
 • İlgili kutuyu işaretleyin, hem genişlik hem de yükseklik kutularına kenarlık boyutu olarak 5 değerini girin. Ardından boyut birimi olarak pikselleri seçin. Çapa menüsünde orta noktayı tıklayın ve “Tamam”a tıklayın.

 • Artık, fotoğraflarınızın etrafında belli bir boş alana sahip olacaksınız. Bu alan seçtiğiniz kenarlık rengiyle dolacak olan alandır.
 • Üstteki katmanlar menüsünü tıklayın ve “Yeni Dolgu Katmanı>Düz Renk” adımlarını takip edin.
 • Ekranınızdaki kutuda “Tamam”ı tıklayın. Sonraki ekranda yapacağınız için henüz bir kenarlık rengi seçmenize gerek yoktur.
 • Renkler menüsünden kenarlığınız için kırmızı (ya da farklı bir renk) seçin ve “Tamam”a tıklayın.
 • Kenarlık renginiz, ekranınızda göreceğiniz tek şeydir. Fotoğrafınızı renk katmanının önüne getirmek için, ekranınızın sağ tarafındaki Color Fill 1 katmanını seçin ve daha önce çoğalttığınız katmanın altına sürükleyin.

 • Şimdi, fotoğrafınızın çevresinde seçtiğiniz kenarlığı görmelisiniz. Fotoğrafı kaydetmek için Dosya>Kaydet adımlarını takip edin.

Bir ipucu: Yukarıdaki adımlarda yaptığımız gibi her zaman katmanı kopyalamanıza gerek yoktur. Bu adımı sadece bazı fotoğrafların kilitli bir arka plan katmanına sahip olması nedeniyle ekledik, bu da fotoğrafınıza kenarlık eklemenizi engelleyebilir.

Photoshop’ta birden çok fotoğrafa kenarlık ekleme

Tek bir fotoğraf için özel bir kenarlık eklemek istiyorsanız, yukarıdaki adımları takip edebilirsiniz. Ancak üzerinde çalıştığınız çok sayıda fotoğraf varsa ve aynı kenarlığı tüm fotoğraflar için kullanmanız gerekiyorsa, farklı bir yol takip etmelisiniz. Photoshop böyle durumlar için görevleri otomatikleştirme adına, “Eylemler” adlı bir özelliğe sahip.

Bu özel durum için, bir Eylem oluşturabilir ve kaydedebilirsiniz. Bunun ardından otomatikleştir aracını kullanıp, eylemi fotoğraflarınızın bir klasörü için çalıştırabilirsiniz. Bu, her öğe için herhangi bir manuel etkileşim olmaksızın tüm fotoğraflarınıza bir kenarlık ekleyecektir.

Bu özelliği kurmak için tamamlamanız gereken iki aşama vardır. Bu aşamalar şu şekilde:

Fotoğraflara kenarlık eklemek için eylemi kaydedin

 • Yapılması gereken ilk şey, tek bir fotoğrafa bir kenarlık ekleyen bir Eylem kaydetmek. Bunun için şu adımları izlemelisiniz:
 • Photoshop’ta bir fotoğraf açın. Üst taraftaki Pencere menüsüne tıklayın ve Çalışma Alanı’nı, ardından da Fotoğrafçılık’ı seçin. Bu, ekranın sağ tarafında “Eylemler” seçeneğini gösterecektir.
 • Eylemler menüsünü görüntülemek için sağdaki oynat düğmesine tıklayın ve yeni bir eylem eklemek için “Yeni eylem oluştur” seçeneğini tercih edin.
 • İşleminizin adını yazın ve “Kaydet”e basın. Bu, eylemi tanımak için kullanacağınız koddur.
 • Artık kayıt başladığına göre, tek bir fotoğrafa kenarlık eklemek için yukarıda özetlenmiş adımları takip edin.

 • Fotoğrafınıza bir kenarlık eklendiğinde, fotoğrafı Dosya>Farklı kaydet seçenekleri ile kaydedin. Buradan fotoğrafları kaydetmek istediğiniz klasörü seçin. Bir resim biçimi seçin ve “Kaydet”e basın. Fotoğraf dosyası için bir isim girmeyin ve olduğu gibi bırakın.
 • Photoshop, bir kenarlık ekledikten sonra fotoğraflarınızı yukarıda belirtilen son adımda belirttiğiniz klasöre kaydedecektir. Ayrıca, tüm fotoğraflarınızın orijinal adını koruyacaktır.

Birden çok fotoğrafa kenarlık ekleme için Photoshop eylemini kullanma

Artık eylem hazır olduğuna göre, Photoshop’ta fotoğrafa kenarlık eklemenin diğer adımına geçebilirsiniz. Photoshop’taki otomatikleştirme özelliği ile bunu yapabilirsiniz. Düzenlemek istediğiniz fotoğraflar farklı bir cihazdaysa, önce tüm fotoğrafları bilgisayarınıza aktardığınızdan emin olun.

 • Fotoğraflarınız herhangi bir formatta olabilir, Photoshop bu formatı desteklediği sürece çalışacaktır.
 • Bunu yaptıktan sonra, fotoğraflarınıza toplu bir şekilde kenarlık eklemek için, şu adımları takip edin:
 • Yeni bir klasör oluşturun. Onu “kenarlıksız” olarak adlandırın ve tüm fotoğraflarınızı buraya kopyalayın.
 • Photoshop’u başlatın ve Dosya>Otomatikleştir>Toplu İş adımlarını takip edin.
 • Üstteki eylem menüsünden, daha önce kaydettiğiniz eylemi seçin.
 • Kaynak açılır menüsünden, “Klasör”ü seçin.
 • Seç düğmesini tıklayın ve oluşturduğunuz “Kenarlıksız” klasörünü seçin.
 • Son olarak, “Tamam”ı tıklayın.

Photoshop, seçtiğiniz klasördeki tüm fotoğraflara kenarlık eklemeye başlayacaktır.

Fotoğraflarınıza toplu kenarlık eklemenin en kolay yolu

Fotoğraflarınıza kenarlık eklemek zor bir işlem değil. Photoshop ile, sadece tek bir fotoğrafa kenarlık eklemekle kalmaz, aynı zamanda hiçbir ekstra çaba harcamadan binlerce fotoğrafa da kenarlık ekleyebilirsiniz.

Ancak Photoshop’unuz yoksa ve diğer alternatifleri denemek istiyorsanız, PS dışında da fotoğrafa kenarlık ekleme uygulamaları ve programları mevcut.