in

PS4 aksesuarları ile PS5 uyumluluğu: Hangileri çalışacak?

PS4 aksesuarları ile PS5 uyumluluğu, oyun severlerin merak ettiği konular arasında. PS4 sahibi olanlar, oyun konsolu aksesuarları ile yeni PS5 arasındaki uyum sürecini merak ediyor. Sony, PS4 aksesuarlarının PS5’te nasıl çalışacağına ilişkin ayrıntılı bir açıklama yaptı.

Hem PS5 hem de Xbox Series X, uyumluluk konusunda iddialı. Büyüyen oyun ekosisteminde, tüketicilerin isteklerine hitap etmeye çalışan şirketler, hem oyun hem de aksesuar uyumluluğu konusuna önem veriyor.

Sony, paylaştığı bir blog yazısında, gelecek yeni model olan PS5’te, hangi PS4 aksesuarlarının çalışacağına dair açıklama yaptı. Yeni nesil konsolda hangi aksesuarların çalışacağı ve uyumluluk sınırları araştırıldı. Dualshock 4 ve diğer cihazların, PS5’te nasıl kullanılacağını merak edenler için, açıklamaya bakalım.

Sony açıklaması: PS4 aksesuarları ile PS5 uyumluluğu

Resmi lisanslı yarış direksiyonları, PS4’te desteklenen atari ve uçuş çubukları gibi özel birimleri PS5’te çalışacak.

Platinum ve Gold kablosuz kulaklıkların yanı sıra, USB bağlantı noktası ya da ses jakı üzerinden bağlanan üçüncü taraf kulaklıklar PS5’te çalışacaktır. (Kulaklık yardımcı uygulamaları ise PS5 ile uyumlu değildir)

DualShock 4 kablosuz oyun kumandası ve PS4 tarafından desteklenen PlayStation lisanslı üçüncü taraf oyun kumandaları PS5’te çalışacak.

PS Move Hareket Kontrol Cihazları ve PlayStation VR Hedef Kontrol Cihazı, PS5 VR oyunlarında çalışacak.

Burada dikkat çeken detaylardan biri, DualShock 4’ün PS5 ile tamamen uyumlu olacağı ancak yeni platform için özel geliştirilen oyunlarla çalışamayacağıdır. Sony, PS5 oyunlarının DualSense kablosuz kumandaların özellikleri de dahil olmak üzere, yeni özelliklerden yararlanmasını istediğini belirtmişti.

PS4 aksesuarları ile PS5 uyumluluğu ile ilgili bildiklerimiz şimdilik bu kadar.