in

Realme, 100 W üstü ultra hızlı bir şarj teknolojisini duyurmaya hazırlanıyor

Realme Ultra Dart 100 W üstü hızlı şarj teknolojisi geliyor
Realme Ultra Dart 100 W üstü hızlı şarj teknolojisi geliyor

Akıllı telefon piyasasındaki en hızlı şarj teknolojilerine sahip şirketler arasında yer alan Realme, Ultra Dart isimli yeni bir şarj teknolojisini duyurmaya hazırlanıyor. 100 W üstü bir enerji ile çalışacak olan teknolojinin, 4.000 mAh kapasiteli bir bataryayı yalnızca dakikalar içerisinde tamamen doldurabileceği ifade ediliyor.

Akıllı telefon şirketleri arasındaki şarj rekabeti her geçen gün daha da artıyor. Aralarında dünya devlerinin de bulunduğu şirketler, kullanıcılarına şarj konusunda en yüksek hızı sunmaya çalışıyor. Çin merkezli bir akıllı telefon üreticisi olan Realme, bu konuda başı çeken şirketler arasında yer alıyor.

Mevcut ürünlerinin çoğunda 30 W VOOC şarjı desteği sunan şirket, Realme X50 Pro gibi amiral gemisi modelinde ise 65 W enerji dolum kapasitesine sahip Süper Dart isimli şarj teknolojisini kullanıyor. Son günlerde ortaya çıkan bazı sızıntılar ise, Realme’nin bu teknolojiyi çok daha ileri bir boyuta taşıyacağını gösteriyor.

Realme Ultra Dart hızlı şarj teknolojisi üzerinde çalışıyor

Ishan Agarwal isimli bir Twitter kullanıcısı tarafından paylaşılan bilgilere göre, Realme, Ultra Dart isimli hızlı şarj teknolojisi üzerinde çalışıyor. İlgili kullanıcı tarafından paylaşılan bir görsel, Ultra Dart teknolojisinin, 120 W gibi bir ultra güçlü bir enerji kapasitesini kullandığını gösteriyor.

Önümüzdeki günlerde duyurulması beklenen yeni şarj teknolojisinin 4.000 mAh kapasiteli bir pili yalnızca 10 dakika gibi bir süre içerisinde doldurduğu ifade ediliyor. Mevcut şarj teknolojileri baz alınırsa, bu oran bir rekoru temsil ediyor.

120 W ile yapılacak bir şarj dolum işleminin, batarya sağlığını nasıl etkilediği ile ilgili henüz bir bilgi bulunmuyor. Çinli teknoloji devinin, Ultra Dart teknolojisini bu ay içerisinde, atacağı bir tweet ile duyurması bekleniyor.

Xiaomi de 100 W’lık bir hızlı şarj teknolojisi üzerinde çalışıyor

Ultra hızlı şarj teknolojileri üzerinde çalışamalar yapan şirketler arasında Xiaomi de yer alıyor. İddialara göre Çinli şirket, 100 Wattlık bir şarj teknolojisi üzerinde çalışıyor. Söz konusu teknoloji ile birlikte 4.000 mAh’lık bir bataryanın, 17 dakika gibi oldukça kısa bir süre içerisinde doldurulabileceği tahmin ediliyor.

Hali hazırda kullanıcılara en hızlı şarj teknolojilerini Realme ve Oppo markaları sunuyor. İki marka tarafından sunulan 65 W’lık hızlı şarj teknolojileri bir cihazın yalnızca 35 dakika gibi bir sürede tam olarak doldurulmasını sağlıyor.

Söz konusu iddialar ile ilgili henüz Realme tarafından yapılmış bir açıklama bulunmuyor. Doğru çıkması halinde Ultra Dart teknolojisinin, ilk olarak Çin’de kullanıma sunulması, ardından Hindistan pazarına açılması ve son olarak dünyanın geri kalanına servis edilmesi bekleniyor.