in

Safari’de sık ziyaret edilen siteleri kaldırma [Nasıl Yapılır]

Safari'de sık ziyaret edilen siteleri kaldırma
Safari'de sık ziyaret edilen siteleri kaldırma

Safari’de sık ziyaret edilen siteleri kaldırma, tarayıcının arayüzünde öne çıkan sık kullanılanlar ve en çok ziyaret edilenler özelliğinden rahatsızsanız, yapabileceğiniz bir işlem. Safari web tarayıcısı, açtığınızda sık ziyaret edilenleri standart olarak gösterir. iPhone ve iPad’de sık ziyaret edilen siteler, Mac’te ise “en iyi siteler” listesi yer alır. Tarayıcınızın bunu yapmasını istemiyorsanız, özelliği devre dışı bırakabilirsiniz.

Bu özellik, özelleştirebileceğiniz bir yapıya sahip. Görünmesini istemediğiniz web siteleri kolaylıkla kaldırabilirsiniz. iOS’ta bu siteleri tamamen devre dışı bırakabileceğiniz gibi, Mac’te de bunun üzerinde ince ayar yapabilirsiniz.

iPhone ve iPad için Safari’de sık ziyaret edilen siteleri kaldırma

iOS 9’dan itibaren, iPhone, iPad ya da iPod Touch’ta, Safari’nin sık ziyaret edilen sitelerinin yeni sekme sayfasında görünmesini devre dışı bırakmak mümkün. Safari’nin yeni sekme sayfasında, dilerseniz sadece favorilerinize ait simgeler görünür.

Bunu yapmak için, “Ayarlar” uygulamasını açın ve “Safari” kategorisini seçin. Genel seçenekler altında, “Sık ziyaret edilen siteler” seçeneğini devre dışı bırakın.

Buna alternatif olarak, özelliği etkin bırakarak sadece belli web sitelerini kaldırmak için, Safari’nin yeni sekme sayfasını açın. Sık ziyaret ettiğiniz sitelerin simgelerine bakarken, bir simgeye uzun basıp kaldırmak için “Sil”e dokunun. Safari, ne kadar sık ziyaret ederseniz edin artık bu sayfada ilgili siteyi göstermeyecektir.

Mac’te en popüler siteleri devre dışı bırakma

Mac kullanıcıları için, Safari’de sık ziyaret edilen siteleri kaldırma işlemi en popüler siteler özelliği üzerinden ayarlanmaktadır. Safari’yi her başlattığınızda ya da yeni bir sekme açtığınızda, sık ziyaret edilen web sitelerinin küçük resimli önizlemelerini içeren bir “En iyi siteler” görünümü açılacaktır.

iOS’ta olduğu gibi, Mac’te de en iyi siteleri arayüzden tamamen gizlemenin bir yolu yoktur. Ancak birisi onları aramadıkça, görünmelerini engelleyebilir ya da en iyi sitelerinizi belli bir web site listesi orada yer alacak şekilde değiştirebilirsiniz.

En basit seçenek, sık kullanılanlar sayfası ekranının sağ üst köşesindeki yıldız simgesine tıklamak. Safari, her zaman en sevdiğiniz web sitelerini göstererek açılır ve birisi bu seçeneğe tıklamadıkça en iyi siteleri göstermez. Sık kullanılanlar sayfası her zaman sizi en iyi sitelere götüren bir simge içerir.

  • Safari menüsünü tıklayıp “Tercihler”i seçebilirsiniz.
  • “Yeni pencereler şununla açılır” ve “Yeni sekmeler şununla açılır” için, sık kullanılanlar dışında bir seçenek tercih edin.
  • Örneğin, anasayfanız ya da boş bir sayfa belirleyebilirsiniz.
  • Sık kullanılanlar sayfasına erişmek için, Geçmiş>En iyi siteleri göster seçeneğine tıklaması ve ardından bu sitelere erişmek için, sık kullanılanlar sayfasındaki en popüler siteler simgesini tıklaması gerekir.

Safari’nin en iyi siteler arayüzü, 12 küçük resimden oluşan, 4×3 ebatta bir ızgara. Bu ızgaraya web sitelerini ekleyebilir, çıkarabilirsiniz. Bu 12 web sitesi dışında herhangi bir site, otomatik olarak burada görünmemektedir.

En iyi siteler listenize manuel olarak bir web sitesi eklemek için, siteyi ziyaret edin. Safari’nin araç çubuğundaki “Paylaş” butonuna tıklayın. “Yer işaretleri ekle”yi seçin ve Safari’ye sayfayı “En popüler siteler”e eklemesi için onay verin.

Daha sonra, en iyi siteler arayüzünü yeniden ziyaret edebilirsiniz. Fare imleci ile, en üstteki sitenin üzerine gelerek, siteyi yerinde kitlemek için sabitle simgesine tıklayın. Görmek istemediğiniz bir web sitesi karşınıza çıkarsa, sayfadan kaldırmak için x butonuna tıklayın.

Safari’de gizliliğinize nasıl dikkat edersiniz?

Görmek istemediğiniz en iyi siteleri kaldırarak ve görmek istediklerinizi ekleyerek, belli siteleri sabitleyerek en iyi siteler listenizi özelleştirebilir ve diğer web sitelerinin burada görünmesini engelleyebilirsiniz.

Birçok web tarayıcısı buna benzer özellikler sunuyor. Çok fazla ziyaret ettiğiniz ancak diğer insanlar tarafından görülmesini istemediğiniz siteleri bu şekilde kaldırabilirsiniz. Ancak gizlilik konusuna daha çok önem veriyorsanız, özel verilerinizi düzenli olarak temizlemeli, web tarayıcınızın geçmişini de kontrol etmelisiniz.