in

Samsung 0,7 mikrometre görüntü sensörü serisini genişletiyor

Samsung 0,7 mikrometre görüntü sensörü serisi genişliyor
Samsung 0,7 mikrometre görüntü sensörü serisi genişliyor

Samsung, 0,7 mikrometre görüntü sensörü serisine 4 yeni model daha eklediğini duyurdu. Akıllı telefonların daha ince bir kamera çıkıntısına sahip olabilmesine imkan tanıyacak yeni sensörler, aynı zamanda kameraların daha güçlü olmasını sağlayacak.

Güney Koreli teknoloji devi Samsung, normal bir kamera sensöründen çok daha az yer kaplayan dört yeni sensörü daha bugün itibariyle piyasaya sürdüğünü açıkladı. 0,7 mikrometre görüntü sensörü serisi içerisinde yer alan yeni modeller, pek çok özellik ve avantaj ile birlikte geliyor.

Samsung tarafından verilen bilgilere göre 0,7 μm boyutlu piksellere sahip dört mobil görüntü sensörü, kameraların daha güçlü bir yapıda olmasını sağlarken, aynı zamanda telefonların daha ince bir tasarıma kavuşmasına da imkan veriyor.

Samsung’un yeni 0,7 μm görüntü sensörleri ve özellikleri

Samsung tarafından piyasaya sürülen yeni 0,7 μm görüntü sensörleri, 4 farklı modelden oluşuyor. Bunlar, saniyede 120 kare 4K çözünürlükte video çekmeye imkan tanıyan 108 megapiksellik ISOCELL HM2, saniye 60 kare 4K çözünürlükte video çekmeye imkan tanıyan 64 megapiksellik ISOCELL GW3, ultra geniş ve katlanmış yakınlaştırmayı destekleyen 60 ve 120 kare 4K çözünürlükte video çekebilen 48 megapiksellik ISOCELL GM5 ve 120 kare Full HD video kaydı alabilen 32 megapiksellik ISOCELL JD1 modelleri olarak isimlendiriliyor.

Samsung tarafından 0,7 mikrometre görüntü sensörü serisine eklenen yeni modeller, geleneksel kamera sensörlerine nazaran çok daha düşük bir yer kaplıyor. Bununla birlikte çok daha iyi bir görüntü kalitesi sunuyor.

Geleneksel olarak, görüntü sensörlerinde yer alan küçük pikseller, daha az ışığı emiyor. Bu da çeklen görüntülerin daha düşük bir kalitede çıkmasına yol açıyor. Fakat Samsung, pikseller arasındaki ışık kaybını ve kesintileri en aza indirmek için yeni malzemeler ve kendi optik yapısını kullanıyor. Bu da görüntülerin daha kaliteli bir şekilde çekilebilmesine imkan tanıyor.

Samsung ayrıca, görüntüdeki gürültüyü en aza indirebilmek adına, optik görüntü sabitlemeyi optimize ettiğini iddia ediyor. Şirket, 0.8μm pikselden 0,7 μm piksele geçiş ile 108MP sensörün boyutunun %15 oranında azaltılacağını da sözlerine ekliyor.

HM2, GW3 ve JD1 şu anda toplu olarak üretiliyor ve şirket müşterilerine GM5 örnekleri sunuyor. İlk olarak 2015 yılında 1.0μm piksel sensörleri piyasaya süren dev şirket, her geçen yıl bu sensörleri daha da küçültmeyi başarıyor. Samsung tarafından bugün tanıtılan 07 mikrometre görüntü sensörü, bu hareketin en başarılı örneklerinden birini temsil ediyor.