in

Slack, Microsoft Teams ile mücadele edebilmek için Amazon’la ortaklık kuruyor

Slack Amazon ile ortaklık anlaşması imzalıyor
Slack Amazon ile ortaklık anlaşması imzalıyor

Slack Amazon ile ortaklık kuruyor. Bulut tabanlı bir ortak çalışma ve iletişim platformu olan Slack, Amazon ile iş birliğine giderek Microsoft Teams karşısındaki varlığını güçlendirmeyi hedefliyor.

Bir süredir Microsoft Teams ile büyük bir rekabet içerisinde olan kurumsal iletişim platformu Slack, Amazon çalışanları tarafından da kullanılacak. ABD’nin en büyük şirketleri arasında yer alan Amazon, Slack ile uzun vadeli bir ortaklık anlaşması yapacak.

Slack, dünyanın en büyük şirketlerinden biri olan Amazon ile anlaşarak, kurumsal iletişim sektöründeki gücünü daha da artırmış olacak. Uzun bir süredir Microsoft Teams ile zorlu bir mücadele içerisine giren Slack, bu ortaklık ile birlikte elini bayağı bir güçlendirmiş olacak.

Yapılan anlaşmayla birlikte hali hazırda Amazon’un web servislerini kullanan Slack, mevcut sesli ve görüntülü görüşme özelliklerini de Amazon’un Chime platformuna taşıyacak. Amazon ise şirket çalışanları arasındaki iletişimi ve koordinasyonu bu platform üzerinden sağlayacak.

Anlaşmanın ardından Amazon’un 840 bin kadar çalışanından kaçının Slack uygulamasını kullanacağı bilinmiyor. Dünya üzerinde milyonlarca kullanıcısı bulunan Slack’ın şu anki en müşterileri arasında, 350 bin çalışanıyla IBM şirketi de yer alıyor.

Slack Amazon iş birliği eskiye dayanıyor

Slack’ın Amazon ile olan iş birliği bu anlaşmanın da öncesine dayanıyor. Sohbet uygulamasını güçlendirmek için çalışan Slack, Amazon’un web servislerini içeren Amazon AWS platformunu uzun bir süredir kullanıyor.

Bu anlaşmayla birlikte iki büyük şirket bulut hizmetleri, bilgi işlem, veritabanı, güvenlik, makine öğrenimi gibi pek çok başlıkta iş birliği içerisine giriyor.

Konuyla ilgili açıklama yapan Slack Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Brad Armstrong da, zaten uzun bir süredir AWS ile çalıştıklarını ve yakın gelecekte Microsft Azure veya Google Cloud gibi bulut hizmetlerine yönelmelerinin pek olası olmadığını ifade etti.

Koronavirüs salgınıyla birlikte kullanıcı sayısı arttı

Microsoft Teams’in en büyük rakibi olan Slack, koronavirüs salgınıyla birlikte kullanıcı sayısını büyük bir ölçüde artırdı. Şirket son bir kaç ayda, oldukça büyük bir oranda ivme kazandı.

Yayınlanan raporlara göre dünyanın en çok kullanılan ortak çalışma ve kurumsal iletişim platformlarından biri olan Slack, 30 Nisan itibariyle sona eren üç aylık dönem içerisinde toplam 12 bin yeni ücretli üye kazandı.  Aynı dönem içerisinde toplamda 90 bin yeni organizasyon, Slack’ın ücretli ve ücretsiz planlarını kullanmaya başladı.

Artan üye sayısı Slack’ın gelirlerine de yanısıdı. Yayınlanan raporlara göre Slack’ın ilk çeyrekteki gelirleri bir önceki yıla göre yüzde 50 oranında artarak 201,7 milyon dolara ulaştı.