in

Spotify, podcast’e bir şarkının tamamının eklenmesine izin verecek

Spotify, Podcast’e müzik ekleme formatını duyurdu
Spotify, Podcast’e müzik ekleme formatını duyurdu

Spotify, podcast’e müzik ekleme işlemini çok daha kullanışlı bir hale getirecek bir yeniliğe hazırlanıyor. Şirket tarafından yapılan açıklamaya göre, önümüzdeki günlerde, bir podcast içeriğine telif hakkı problemi olmadan herhangi bir müziğin tamamını eklemek mümkün hale gelecek. Spotify bu anlamda, müziklerin herhangi bir telif problemi olmadan çalınabileceği tek podcast platformu olacak.

Spotify, kullanıcı deneyimini iyileştirmeye yönelik adımlar atmaya devam ediyor. Geçtiğimiz günlerde şarkı sözü ile arama gibi oldukça kullanışlı bir özelliği kullanıcılarına sunan dev platform, şimdi de müzik ile podcast içeriklerini bir birine yakınlaştırmaya hazırlanıyor.

Şirket tarafından yapılan açıklamaya göre, bundan sonra podcast içeriklerine bir müziğin tamamını eklemek mümkün olacak. Henüz test aşamasında olan format ile podcast kullanıcıları, herhangi bir telif kaygısı olmadan, diledikleri müziği veya şarkıyı kendi podcast’lerine dahil edebilecekler.

Bilindiği üzere daha önce oluşturulan bir podcast’e telifli bir müziğin yalnızca belli bir kısmı eklenebiliyordu. Telif haklarından ötürü herhangi bir müziğin tamamını bir podcast’e eklemek en azından ücretsiz olarak eklemek mümkün değildi. Nitekim şu an piyasada bulunan bütün podcast platformlarında bu durum hala böyle.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Google, Android TV için USB stick çıkartabilir

Fakat Spotify sahip olduğu podcast oluşturma uygulaması Anchor üzerinden sunacağı yeni formatla bu duruma bir son verecek. Kullanıcılar Anchor üzerinden diledikleri müziği kendi podcast’lerine ekleyebilecek.

Spotify, podcast’e müzik ekleme işlemini telifsiz olarak yapma imkanı verecek

Spotify, bu özelliği ile birlikte podcast içeriklerine müzik ekleme işlemini, herhangi bir telif problemi olmaksızın sunan ilk ve tek podcast platformu haline gelecek. Söz konusu formatı ilk etapta ABD, Birleşik Krallık, Kanada, Avustralya, Yeni Zelanda, İrlanda’daki podcast yapımcıları test edecek.

Spotify’ın yeni podcast formatı sayesinde, tıpkı radyolarda olduğu gibi bir müziğin tanıtımı yapılabilecek. Bu sayede müzik temalı podcast’lerde şarkılar hakkında bilgi vermek daha kolay bir hale gelecek. podcast oluşturma platformu Anchor üzerinden oluşturulacak içeriklere yalnızca Spotify üzerinden erişmek mümkün olacak.

Söz konusu formatla oluşturulan tüm podcast içerikleri Spotify’a özgün olacak. Zira bu teknolojinin temelinde Spotify’ın müzik şirketleri ile yaptığı lisans anlaşmaları yer alacak. Spotify bu özelliği ile, podcast’lerin yorumlu birer çalma listesine dönüşebileceğini ifade ediyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  AB, Google'a Fitbit satın alması ile ilgili soruşturma açtı

Fakat yeni formatla geliştirilen ve bir podcast’teki müziğin tamamını dinlemek için Spotify Premium üyesi olmak gerekiyor. Ücretsiz kullanıcılar, Spotify tarafından sunulan podcast’e müzik ekleme özelliği ile oluşturulan içeriklerdeki müziklerin yalnızca 30 saniyelik bölümün dinleyebiliyor.

Spotify’ın Youtube üzerinden yayınladığı bir tanıtım videosu yeni formatın nasıl olacağı ile ilgili fikir veriyor. Dev platform ayrıca, yeni formatla hazırlanan yedi yeni podcast’ın de duyurusunu yapıyor. Tahmin edilebileceği üzere bu podcast’lerin tamamının odak noktasında müzik bulunuyor.

Spotify yeni formatı destekleyici farklı özellikleri de kullanıma sunmaya hazırlanıyor. Örneğin kullanıcılar herhangi bir podcast’te yer alan bir müziği daha sonra dinlemek kaydedebilecek veya ilgili kısmı direkt olarak atlayabilecek. Spotify, podcast’e müzik ekleme özelliği ile herkesi bir radyo yayıncısı haline getirecek.