in

Tek dokunuşla Android’de sensörleri kapatma [Nasıl Yapılır]

Tek dokunuşla Android'de sensörleri kapatma nasıl yapılır

Android’de sensörleri kapatma, telefonun sahip olduğu sensörlerin etkin olmasını istemiyorsanız, toplu bir şekilde yapabileceğiniz bir işlem. Akıllı telefonlarımız, artık sahip olduğumuz en kişisel cihaz. Her zaman yanımızda olan telefonlar yaptığımız her şeyi duyabilir, görebilir ve hissedebilir. Peki bu sensörleri, önemli bir toplantıya girerken kapatmak isterseniz, nasıl olacak?

Android, konum izleme ya da hücresel bağlantıyı devre dışı bırakma gibi hızlı geçişler sunarken, kamera ve mikrofon gibi geride kalan sensörleri kapatmak için doğrudan bir seçenek sunmuyor. Neyse ki, işletim sistemi tek bir dokunuşla telefonun tüm sensörlerini kapatabileceğiniz bir gizli ayar sunuyor.

Bilmeniz gereken bir şey, bu seçenek sadece Android 10 ve üstünü çalıştıran telefonlar için geçerlidir.

Adım adım Android’de sensörleri kapatma

Android’de tüm sensörleri tek dokunuşla kapatmak için, öncelikle Google’ın Android uygulama geliştiricileri için bir dizi ekstra araç içeren, “Geliştirici seçenekleri”ni etkinleştirmeniz gerekir. Buna izin verdiğiniz için, telefonunuzun garantisinin geçersiz kılınacağı gibi endişelere gerek yok. Google belgelerinde bu ayar, geliştiricilere yardımcı olmanın yanı sıra, bu özelliğin “kullanıcılara cihazlarındaki sensörleri kontrol etmeleri için bir yol sağladığını” belirtiyor.

  • Geliştirici seçeneklerini etkinleştirmek için, Android telefonunuzda “Ayarlar” uygulamasını başlatın. Menünün en altına gidin ve “Telefon hakkında” bölümünü açın.
  • “Derleme numarası” adlı seçeneği bulun. Samsung Galaxy sahipleri, bu seçeneği “Yazılım bilgileri” bölümünde bulacak. Akıllı telefonunuz, sizden kilit ekranı PIN kodunu, telefon giriş desenini ya da şifrenizi sorana kadar dokunun.
  • PIN kodunuzu, deseninizi ve şifreyi girdikten sonra, “Artık bir geliştiricisiniz” yazan bir mesaj alacaksınız.
  • Ana Ayarlar sayfasına dönün ve Sistem>Geliştirici seçenekleri’ne gidin. Samsung sahipleri, Ayarlar menüsünün altında “Geliştirici seçenekleri”ni bulacaktır.
  • “Hızlı ayarlar geliştirici ayarları”nı bulana kadar aşağı kaydırın ve butona dokunun.
  • “Sensörler kapalı” geçişini etkinleştirin.

Artık, telefonunuzun bildirim gölgesini ekranın üst kısmından aşağı çektiğinizde, hızlı ayarlar seçeneklerinde “Sensörler kapalı” adlı yeni bir kutucuk göreceksiniz.

Android, varsayılan olarak “Hızlı ayarlar” kılavuzunda ilk parça olarak “Sensörler kapalı”yı ekliyor. Bunu istemezseniz, paneli yeniden düzenleyerek taşıyabilirsiniz.

Android hangi sensörleri kapatacak?

“Sensörler kapalı” seçeneği etkinleştirildiğinde, telefonunuzda kamera, mikrofon, ivmeölçer, jiroskop ve daha fazlası dahil olmak üzere sensörler kapanır. Telefonda yerleşik kamera istemcisi gibi bir uygulama, bu sensörlerden birine ulaşmaya çalışırsa bir hata verir ya da çalışmayı reddeder.

Wi-fi ve mobil ağ dahil, akıllı telefonunuzun diğer fonksiyonları normal şekilde çalışmaya devam edecek. Bu nedenle, “Sensörler kapalı” seçeneği belli senaryolar için, ya da sadece daha özel bir “mobil deneyim” için ihtiyacınız varsa kullanışlı olabilir. “Hızlı ayarlar” ile tek dokunuşla, sensörleri tekrar açabilirsiniz.

Tek dokunuşla Android’de sensörleri kapatma özelliği işte bu kadar basit…