in

Tek kitle evde 30 bin çeşit bira üretilebiliyor

Bir haftada içime hazır hâle gelen ve 30 bin bira seçeneği sunan bu kit, Avrupa dışına açılabilmek için Kickstarter’da fon topluyor.

Almanya merkezi startup Brewbarrel, satışa çıkardığı paketlerdeki malzemelerle 30 binden fazla bira çeşidinin evde üretilebilmesini sağlıyor. Özel fıçısı ile yaklaşık 10 dakikada hazırlanan malzemeler, fermentasyona bırakıldıktan bir hafta sonra, içilebilir hâle geliyor.

İşe başladıkları 2012’den 2015 yılına kadar 70 binden fazla kit satan şirket, satışların 40 binini 2014 yılında gerçekleştirmiş ve 1,3 milyon euro ciro elde etmiş. 2014’te İngiltere’ye açılan Brewbarrel, 2017 yılına kadar yılda 10 milyon euro ciro elde etmeyi hedefliyor. Ancak şirket şimdiden sürdürülebilirliği yakalamış durumda.  Firma, bugüne dek adı verilmeyen bir bira malzemesi tedarikçisinden aldığı cüzî miktar dışında yatırım da almamış.

Şimdiki hedefleri bu paketleri ABD başta olmak üzere, dünyanın kalanına gönderebilmek. Hem bunu gerçekleştirmek hem de anlaşılan, biraz reklam olsun diye bir Kickstarter kampanyası başlatmışlar. Kampanya 50 bin dolar hedefe ulaşırsa, şirketi Avrupa dışına, yani dünyaya açmaya yeterli olacak.

Fiyatlar ise Türkiye ile kıyaslandığında biraz yüksek ama özel bira için mantıklı gözüküyor. 5 litre bira üretecek kit’ler klasik bira içeriğiyle 55 dolar, kişiselleştirilebilir bira içeriğiyle ise 65 dolar fiyatla satılacak.