in

Tencent, Clash of Clans yapımcısının çoğunluk hissesini alacak

Çin’in en büyük sosyal ağı olan Tencent, mobil oyun üreticisi 9 milyar dolardan yüksek değerlemeye sahip Supercell’in çoğunluk hissesini satın almayı planlıyor.

Japonya merkezli Softbank Group Corp, 2013 yılında Finlandiya merkezli mobil oyun üreticisinin yüzde 51 hissesini 1,5 milyar dolara satın almıştı.

Geçen sene yaptıkları açıklamayla firmanın yüzde 73,2 hissesine sahip olduğunu belirten Softbank, Tencent ile görüşmeleri sürdürüyor.

Tencent, satın almada ortak olması için Pekin merkezli Hillhouse Capital Group’un da aralarında olduğu farklı yatırım gruplarıyla da ortaklık kurabilir.

SoftBank’in 80 milyardan fazla net borcu bulunurken, bunun üçte biri şirketin ABD’de hizmet veren telekom operatörü Sprint’e ait.

Supercell’in gelirleri ise mobil oyun endüstrisine paralel şekilde, hızla artıyor. SuperData Research’ün verilerine göre, 2015 yılında mobil oyun pazarı 30,2 milyar dolar, bilgisayar oyunları pazarı 33 milyar dolar, konsol pazarı ise 6,05 milyar dolar gelir elde etti. SuperCell ise geçtiğimiz yıl 2,11 milyar euro gelire ulaşırken, bunun 693 milyon euro net kâr olarak kaydedildi.