in

Tesla, Uber ve Lyft’e rakip olmaya hazırlanıyor

Tesla, Uber ve Lyft’e rakip olmaya hazırlanıyor
Tesla, Uber ve Lyft’e rakip olmaya hazırlanıyor

Tesla, kullanıma sunacağı yeni bir uygulama ile Uber ve Lyft’e rakip olmaya hazırlanıyor. Tesla Network ismini taşıyan ve araçlardaki otopilot özelliğine dayanan uygulama sayesinde, Tesla kullanıcıları kendi arabalarını kullanmadıkları zamanlarda kiralayabilecekler.

Geçtiğimiz günlerde Japon otomobil devi Toyota’yı geride bırakarak en değerli otomobil şirketi haline gelen Tesla, Uber ve Lyft gibi servislerin tahtını sallayabilecek oldukça önemli bir hizmeti kullanıma sunmaya hazırlanıyor.

Tesla CEO’su Elon Musk tarafından dile getirilen proje, Tesla Network ismini taşıyor. Bu sürüş ağı sayesinde kullanıcılar kendi araçlarını belirli bir ücret mukabilinde farklı kişilerin kullanımına açabiliyor. Söz konusu Tesla araçlardaki Autopilot özelliğine dayanıyor

Bu özellik sayesinde araçların kendi kendine hareket etmesi ve böylelikle ulaşım maliyetlerinin çok daha düşük seviyelere çekilmesi planlanıyor. Buna göre Tesla Network sayesinde elektrikle şarj edilerek oldukça düşük bir yakıt maliyetine sahip olan bir araçlar, şoför maliyetini de ortadan kaldıracak.

Tesla, Uber ve Lyft’e rakip olacak

Tesla yeni sürüş ağı hizmeti ile birlikte Uber ve Lyft gibi ulaşım şirketlerinin en büyük rakiplerinden bir tanesi haline gelecek. Kullanıcılar otonom sürüş ile birlikte, Uber ve Lyft’in sunduğu ücretlerden çok daha ucuz ücretlerle ulaşım ihtiyaçlarını giderebilecekler.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Uber, e-faturaya geçti

Sürücüsüz bir şekilde özerk olarak hareket edecek olan araçlar, sahiplerine de ek gelir ele etme imkanı sağlayacak. Buna göre herhangi bir Tesla kullanıcısı, sürüş ağına dahil olarak aracını kiralayabilecek.

Tesla, yeni sürüş ağını otonom sürüşten önce yayınlamayı planlıyor. Bu süre zarfında, kullanıcıların Tesla araçlarını kendileri kullanması gerekiyor. Daha sonraki dönemlerde ise araçların tamamen sürücüsüz bir şekilde, otopilot özelliği ile birlikte hareket edebilmesi planlanıyor.

Tesla Network ile birlikte Tesla’nın ulaşım sektöründeki varlığını daha da artıracağı ön görülüyor. Hali hazırda dünyanın en değerli otombil üreticisi olma ünvanını elinde bulunduran şirketin, bu hamle ile birlilkte piyasa değerini çok daha yüksek bir seviyeye çıkarması bekleniyor.

Tesla Network, yalnızca şirket için büyük bir öneme sahip bulunmuyor. Aynı zamanda Tesla kullanıcıları ve normal tüketiciler için de oldukça büyük bir öneme sahip bulunuyor. Zira Tesla sahipleri kullanmadıkları zamanlarda araçlarını kiralayarak ek gelir elde etme imkanı yakalarken, normal tüketiciler de, sürücüsüz çalışan elektrikli araçları kiralayarak çok daha ucuz bir ulaşım olanağına kavuşmuş oluyorlar.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Broadcom: iPhone 12 lansman tarihi gecikebilir