in

ABD’li yargıç, TikTok yasağını geçici olarak durdurdu

TikTok indirme yasağı ABD'li Yargıç tarafından bozuldu
TikTok indirme yasağı ABD'li Yargıç tarafından bozuldu

Trump yönetimi tarafından getirilen TikTok indirme yasağı, ABD’li bir yargıç tarafından geçici olarak durduruldu. Söz konusu karar, geçtiğimiz hafta WeChat yasağına karşı alınan durdurma kararı ile benzer nitelikler taşıyor.

Bilindiği üzere Donald Trump liderliğindeki ABD yönetimi, geçtiğimiz günlerde Çin menşeli uygulamalar arasında yer alan TikTok ve WeChat’in indirilmesini yasaklamıştı. Bilhassa Çin tarafından tepki ile karşılanan kararın ardından, bazı vatandaşlar, ABD yönetimine dava açmış ve ilgili yasak kararının durdurulmasını talep etmişti.

Söz konusu dava ile ilgili ilk gelişme geçen hafta yaşandı. Bir ABD Federal Mahkemesi Yargıcı, WeChat ile ilgili yasağın, yasalara uygulan olmadığını ifade ederek, yasağın durdurulmasına karar vermişti. Ve nihayet benzeri bir gelişme bugün de TikTok için yaşandı. TikTok hakkındaki indirme yasağı ABD’li yargıç tarafından geçici olarak durduruldu.

TikTok indirme yasağı geçici olarak durduruldu   

Federal bir yargıç, Pazar günü yürürlüğe girecek TikTok indirme yasağına karşı tedbir kararı verdi. Söz konusu karar TikTok tarafından açılan ve ilgili yasağın ABD vatandaşlarının ifade özgürlüğünü baltaladığını savunan bir dava çerçevesinde verildi.

TikTok, ABD’nin yasak kararına karşı açtığı dava için “Hukukun üstünlüğünün göz ardı edilmemesini engellemek ve şirketimiz ile kullanıcılarımıza adil muamele edilmesini sağlamak için, yürütme düzenine yargı sistemi aracılığıyla itiraz etmekten başka seçeneğimiz yok.” İfadelerini kullandı.

Trump yönetimi tarafından alınan bu karar, Apple ve Google gibi dev şirketlerin, uygulama mağazalarından TikTok’u kaldırmasını gerektiriyordu. Aynı şekilde mevcut kullanıcılar, bu kararın yürürlüğe girmesi ile birlikte, TikTok uygulaması ile ilgili herhangi bir güncelleme alamayacaktı.

TikTok indirme yasağı ile ilgili bu kararın başlangıçta 20 Eylül tarihinde yürürlüğe girmesi planlanıyordu. Fakat TikTok ile ABD şirketleri arasında yapılan görüşmeleri olumlu karşılayan ABD Ticaret Bakanlığı ‘son olumlu gelişmeler’ ifadesi ile, kararın yürürlüğe girmesini 1 hafta erteledi.

Söz konusu gelişme TikTok tarafından olumlu karşılandı. Fakat TikTok’un ülkedeki akıbeti ile ilgili belirsizlikler henüz netleşmiş değil. ABD Ticaret Bakanlığı’nın TikTok ile ilgili aldığı ikinci bir yasak kararı var. ABD Federal Mahkemesi tarafından alınan durdurma kararı, 12 Kasım tarihine kadar uygulanacak olan bu yasağı kapsamıyor.

ABD yönetimi ulusal güvenlik kaygıları ile ByteDance’in TikTok’u ABD’li şirketlere satmasını talep ediyor. Oracle ve Walmart ile ortaklık yoluna giren TikTok’un önümüzdeki günlerde TikTok Global ismi ile ABD merkezli bağımsız bir şirket haline dönüşeceği ifade ediliyor.