in

TikTok, Oracle ve Walmart ile anlaşmaya vardı, Trump onayladı

TikTok, Oracle ve Walmart ile anlaşma yaptı
TikTok, Oracle ve Walmart ile anlaşma yaptı

TikTok geçici başkanı Vanesssa Pappas, Çinli ByteDance’in Oracle ve Walmart ile anlaşma masasına oturduğunu ve uygulamayı Amerika Birleşik Devletleri’nde tutacak bir anlaşmaya varıldığını duyurdu. Bloomberg, söz konusu anlaşmanın, Başkan Donald Trump tarafından da onaylandığını bildirdi.

Çinli ByteDance şirketi bünyesinde yer alan TikTok’un ABD’deki varlığı ile ilgili belirsizlikler büyük oranda ortadan kalktı. Trump liderliğindeki ABD yönetimi tarafından bir süredir çeşitli yaptırımlara maruz kalan TikTok, ABD’deki varlığını devam ettirecek.

Konuyla ilgili açıklama, geçtiğimiz Cumartesi, yeni indirmelerin yasaklanmasından yalnızca bir kaç saat önce geldi. TikTok uygulamasının geçici başkanlığını yürüten Vanesssa Pappas, TikTok’u bünyesinde bulunduran Çinli ByteDance’nin ABD’li Oracle ve Walmart ile anlaşma yaptığın açıkladı.

TikTok, Oracle ve Walmart ile anlaştı

Verilen bilgilere göre TikTok Oracle ve Walmart arasındaki anlaşma, TikTok’un Amerika Birleşik Devletleri’nde TikTok Global ismi ile bir şirket haline gelmesini ve Oracle’ın Wallmart ile birlikte bu şirkette yüzde 20’ye varan bir hisseye sahip olmasını şart koşuyor.

Buna göre Tiktok, ABD merkezli yeni ve bağımsız bir şirket haline gelecek. Çinli ByteDance şirketinden bağımsız olacak olan bu şirket, bünyesinde 25.000 kişiyi istihdam edecek. Tiktok Global isimli bu şirket aynı zamanda kullanıcı gizliliğini ve güvenliğini koruma taahhüdünde bulunacak.

Buna göre TikTok uygulaması ile ilgili tüm veriler, ABD’li teknoloji devi Oracle tarafından depolanacak. Oracle ile birlikte perakende devi Walmart da TikTok’a ortak olacak.

TikTok geçici başkanı Vanesssa Pappas, Oracle ve Walmart ile yapılan anlaşma ile ilgili şu ifadeleri kullandı; “Bugün, yönetimin güvenlik ile ilgili endişelerini ve TikTok’un ABD’deki geleceği ile ilgili soruları ortadan kaldıran bir anlaşmayı onayladığımız için mutluyuz. Anlaşma kapsamında yaptığımız planlar oldukça kapsamlı. Kullanıcı verilerinin güvenliğini sağlamaktan sorumlu güvenilir bulut ve teknoloji sağlayıcımız olacak. Kullanıcılarımızı küresel olarak korumaya ve onlara en yüksek düzeyde güvenlik sağlamaya kararlıyız. Hem Oracle hem de Walmart, şirkette %20’ye kadar kümülatif pay alabilecekleri bir TikTok Global halka arz öncesi finansman turunda yer alacak. Ülke çapında 25.000 istihdam sağlarken, ABD’yi TikTok Global’in genel merkezi olarak koruyacak ve genişleteceğiz.”

Trump, anlaşmaya onay verdi

Söz konusu açıklama, ABD Ticaret Bakanlığı’nın TikTok ile ilgili aldığı indirme yasağının hemen ardından geldi. Bloomberg tarafından verilen bilgiye göre Başkan Donald Trump da anlaşmayı beğendi ve onayladı.

Öte yandan ABD’nin TikTok uygulaması ile ilgili yasak kararı henüz devam eidyor. Google ve Apple’ın ABD Ticaret Bakanlığı tarafından alınan yasak kararına uyup, TikTok uygulamasını Google Play ve App Store isimli uygulama mağazalarından kaldırıp kaldırmayacakları merak ediliyor.