in

Twitter, hesap verilerini indirme özelliğini yeniden kullanıma açtı

Twitter hesap verilerini indirme özelliğini kullanıma açtı
Twitter hesap verilerini indirme özelliğini kullanıma açtı

Geçtiğimiz günlerde gerçekleşen büyük hack saldırısının ardından kullanıma kapatılan Twitter hesap verilerini indirme özelliği, yeniden kullanıma açıldı. Kullanıcılar Twitter hesapları ile ilgili tüm verileri bir arşiv olarak indirip, olası bir hack durumunda bilgisayar korsanlarının hangi bilgilere erişebileceğini görebilecekler.

Hesap verilerini indirme özelliği güvenli mi?

Twitter’ın sizin hakkınızda ne tür verileri sakladığını merak ediyorsanız, bunu öğrenmenin bir yolu var. Geçtiğimiz günlerde yaşanan Bitcoin dolandırıcılığı ile birlikte gündeme gelen veri indirme özelliği, size bu sorunun yanıtını verebilir.

Bilindiği üzere hackerlar pek çok Twitter hesabını ele geçirmeyi başarmış ve Bitcoin dolandırcılığı yapmanın yanı sıra, bazı hesapların verilerini bir arşiv olarak indirmişti. Twitter yönetimi, daha fazla verinin ele geçirilmesinin önüne geçmek için, bazı acil durum hamleleri yapmış ve veri indirme özelliğinin devre dışı bırakılması da bu hamleler arasında yer almıştı.

Twitter, büyük hack olayından yaklaşık iki ay sonra, ‘Twitter verilerin’ özelliğini yeniden aktif hale getirdi. Kullanıcılar bu özelliği kullanarak kendi hesapları ile ilgili tüm verileri bir ZIP arşivi olarak toplu bir şekilde indirebiliyorlar.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Android’in yeni korkulu rüyası Twitter

Twitter hesap verilerini indirme

Twitter hesap verilerini indirme işlemi için bazı adımları takip etmek gerekiyor. Bunun için ilk olarak Twitter hesabınıza giriş yapın. Ardından Ayarlar > Hesap > Twitter verilerin bölümüne girin. Twitter verilerinizi arşı olarak indirmek ‘Verilerinin bir arşivini indir’ başlığının altında yer alan ‘Arşiv İste’ butonuna tıklayın.

Twitter hesap verilerinizi toplu olarak indirebilmeniz için, bir arşiv isteme işlemi başlatacaktır. Arşivin hazırlanması, hesapla ilgili verilerin büyüklüğüne göre biraz zaman alabilmektedir. Arşiv hazır olduktan sonra size bir bildirim gönderilecek ve hesap verilerinizi indirebilme imkanına kavuşmuş olacaksınız.

Geçtiğimiz iki ay boyunca kapalı olan bu özelliği devre dışı bırakmak için oldukça önemli sebepler vardı. Twitter hesap verilerini indirme özelliğini kapatarak, Barack Obama, Joe Biden ve Tesla CEO’su Elon Musk gibi oldukça önemli isimlerin kişisel verilerinin indirilebilmesini önlemek istiyordu. Zira işaretler, gerçekleştirilen saldırıların, yalnızca bir Bitcoin dolandırıcılığı amacını taşımadığını gösteriyordu. Bazı teorilere göre Bitcoin dolandırıcılığı, bu işin yalnızca bir kılıfıydı.

Twitter hack olayıyıla ilgili yürütülen soruşturmalar hala devam ediyor. FBI işbirliğineki yapılan araştırmalar neticesinde, şu ana kadar üç kişi tutuklanmış durumda.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Apple, test laboratuvarının kapılarını açtı