in

Twitter profiline bakanlar görülebilir mi?

Birçok Twitter eklentisi, uygulama reklamının ardından siz de Twitter profiline bakanlar görülebilir mi sorusunun yanıtını mı düşünüyorsunuz?

Profili görüntüleyen kişiler, tüm sosyal ağlarda kullanıcıların en çok merak ettiği konulardan biri. Twitter profilinizi ve tweetlerinizi, kimlerin görüntülediğini söylediğini iddia eden çeşitli uygulamalar ve programlar var. Peki Twitter profiline bakanlar görülebilir mi? Twitter profiline bakanlar nasıl anlaşılır? Esasen, böyle bir şey olanaksız.

Uzantı ile Twitter profiline bakanlar görülebilir mi?

Facebook’ta olduğu gibi, Twitter için de profilinizi kimlerin görüntülediğini söylediğini iddia eden birçok tarayıcı uzantısı mevcut. Özellikle güvenmediğiniz şirketlerin tarayıcı uzantılarını indirirken iki kere düşünmeniz gerekiyor. Çünkü bu özellikleri sunan uzantılar genellikle büyük, saygın şirketler tarafından sunulmuyor. Verileri çalmaya çalışan, güvenilmez geliştiriciler tarafından sağlanıyor. Bu uzantıların size verebileceği en önemli bilgi, bu uzantıyı kullanıp profilinizi görüntüleyen birini söylemek olabilir.

Bu bilgi ilginç gibi görünebilir ancak bu da, uzantının yüklü olduğu bir kişinin profilinizi ziyaret ettiğini görebiliyorsanız, eklentinin, uzantı yüklü olan kişilerin her aktivitesini takip ettiği anlamına gelir. Tüm verilerinizi takip eden bir uzantı, size böyle bir bilgi verse dahi kesinlikle uzak durulması gereken bir uygulama olabilir, uzak durulmalıdır.

Twitter hesabını görüntüleyen profilleri paylaşan bazı üçüncü taraf hizmetler de mevcut. Bu hizmetlerin tamamı, Twitter’ın API’ına bağlanır ve takipçi kazandığınızda ya da kaybettiğinizde, sizi bilgilendirebilir. Ancak bu hizmetler, profilinizi ya da tweetleri kimin görüntülediğini söylemekle aynı anlama gelmiyor. Zira Twitter API’ı da böyle bir veri paylaşmıyor.

Twitter analytics verileri

Twitter Analytics, size bazı bilgiler verebilir, ancak bu da anlamlı bir veri elde etmenizi sağlamaz. Facebook ve diğer bazı ağlardan farklı olarak, profilinizi ya da tweetlerinizi kaç kişinin görüntülediği hakkında bilgi almanın bir yolu olan Twitter Analytics, detaylı analizler edinebileceğiniz bir yer. Bunun için, Twitter’ın analiz sayfasına gidin ve Twitter hesabınızla oturum açın. Sayfada, son 28 günde kaç tweet attığınızı, bu tweetlerin kaç kişiye ulaştığını ve profilinizi kaç kişinin ziyaret ettiğini göreceksiniz. Ancak bunlar, genel bilgiler. Alt sekmelere ulaşınca, çok daha kapsamlı bilgiler de sizi bekliyor.

Tweetler sayfasına tıkladığınızda, tweetlerinizi kaç kişinin gördüğüne ve kaçının etkileşime girdiğine dair, tweet tweet bir döküme ulaşabilirsiniz.

Hedef kitleler sayfası ise, sizi takip eden ya da tweetlerinizi gören kişiler hakkında geniş demografik bilgileri verir. Bu bilgiler arasında nereli oldukları, Twitter’a bildirdikleri cinsiyet ve dilleri gibi veriler yer alır.

Bu bilgiler sizin için ilginç gelmeyebilir. Ancak geniş bir kitleye ulaşmaya çalışan, influencer bir hesap yönetiyorsanız ya da bir marka hesabı kullanıyorsanız, detaylı demografik bilgiler oldukça önemli. Tabii bu istatistikler, eski sevgiliniz tweetlerinize baktı mı bakmadı mı, bu merakınızı gidermez.