in

WeTransfer’in yerli rakibi SendGB, Extra hizmetini ön siparişe açtı

WeTransfer'in yerli rakibi SendGB, Extra hizmetini ön siparişe açtı

Dosya gönderme hizmeti sunan yerli girişim SendGB, 1 TB’lık SendGB Extra hizmeti için ön siparişle erken erişim kabul etmeye başladı. Detayları kurucu ortaklardan Uğur Çakır ile konuştuk.

SendGB kimler tarafından, ne zaman kuruldu? Bugünkü ekip kaç kişi?

SendGB, 2015 Yılında faaliyete geçti. 3 kişilik bir ekibiz. 2 kişi kurucu ortak. Kurucu ortaklarımız ben, Uğur Çakır ve Okan İlhan.

Ne kadar sürede geliştirdiniz? Hazır bir altyapı kullandınız mı?
2015 yılında beta olarak başladık. Hazır altyapı kullanmıyoruz. PHP, MySQL ve object storage üzerine çalışan bir yapı. AWS, Oracle Cloud, Cloudflare altyapı için kullandığımız global servisler.
SendGB logoGirişiminizi kısaca tanımlar mısınız? Ne gibi hizmetler sunuyorsunuz?
SendGB ile 5GB’a kadar büyük dosyaları üye olmadan kolay ve hızlıca paylaşmak mümkün. Türkçe dahil 13 dil seçeneği ile hizmet veriyor. Gönderilen dosyalar kullanıcı tarafından seçilen 1 ila 90 gün sonra otomatik olarak sunuculardan siliniyor. Aynı anda 500 dosya 20 alıcıya kadar gönderilebiliyor. İstenirse dosyaların indirildikten sonra silinmesi de sağlanıyor. Böylece paylaşılan dosyalar sunuculardan hızlıca silinmiş oluyor. Ayrıca güvenliğe ekstra önem veren kullanıcılar için gönderim esnasında parola belirleme seçeneği de mevcut. Kullanıcılar, her gönderim için parola belirleyebiliyor.

Güvenlik önlemleriniz neler?
Dosya transfer siteleri özellikle “oltalama” için kullanılır. Sahte paylaşımlarla kullanıcıların Outlook, Gmail gibi hesaplarına erişim bilgileri sorulur ve bunlar elde edilmeye çalışılır. Bu konuda 3 farklı koruma katmanımız var. Spam dosya paylaşımlarını ayırabiliyoruz.

Nasıl bir kullanıcı sayısına ulaştınız ve hangi ülkelerden hizmeti kullananlar oldu?
Günlük 10.000 tekil ziyaretçimiz var. Ziyaretçilerimiz; Hindistan, İspanya, Türkiye, İtalya, Meksika gibi ülkelerden… Global şirketlerden kullanıcılarımız mevcut. Netflix, Samsung, Philips, Coca-Cola, Nissan, BBC, Bein Media, Havaş Media, Sony, Siemens, Arçelik, Beko, Huawai, LG, Disney gibi.

Rakipleriniz kimler? Diğer benzer çözümlerden nasıl ayrışıyorsunuz?
En önemli rakip WeTransfer. Rakiplerden farkımız dosya upload ve download sınırımız yok. Hız sınırımız bulunmuyor. 250 MB’a kadar dosyaları kullanıcılar 90 güne kadar saklayabiliyor. WeTransfer 2 GB’a kadar ücretsiz dosya paylaştırırken SendGB 5 GB’a kadar paylaştırıyor.

SendGB.com’u benzerlerinden ayıran önemli bir farkı da hıza önem vermesi. Dosya paylaşımında en büyük sorun büyük dosyaların yükleme ve indirme hızı oluyor. Bazı servisler ücretsiz hizmet verdiklerinde dosya yükleme ve indirme hızına limit koyuyorlar. Oysa SendGB’de kullanıcılar dosya yüklerken ve indirirken sınırlanmıyor. Eğer internet hızı izin veriyorsa kullanıcılar 300 Mbps hıza kadar SendGB’yi kullanabiliyor.

Herhangi bir yatırım aldınız mı yoksa öz sermaye ile kurdunuz?
Yatırım başvurumuz olmadı. SendGB’yi belli seviyeye getirene kadar yatırım almayı planlamadık.

Gelir modeliniz nedir?
Gelir modelimiz üyelik ve reklam. Üyelik modelimiz SendGB Extra için ön sipariş almaya başladık.

SendGB Extra ne gibi özellikler sunuyor?
1 TB depolama alanı ve aynı anda 20 GB dosya transfer olanağı sunuyoruz. SendGB Extra üyeliğiniz boyunca dosyalarınız saklanır. Siz ne zaman isterseniz dosyalarınzı o zaman silersiniz. Daha önce yüklediğiniz dosyalarınızı istediğiniz zaman kolayca paylaşırsınız. Özellik aslında Mayıs 2020’de kullanıma açılacak ama sınırlı sayıda erken erişim imkanı veriyoruz. Mayıs 2020’de 99,90 euro olacak ama şimdi başvuranlar sadece 39,90 euro yıllık ücret ödeyebilecekler.

SendGB sosyal sorumluluk

Bir de sosyal sorumluluk çalışmanız oldu. Bundan bahsedebilir misiniz?
SendGB.com’un amaçlarından biri sosyal sorumluluk kurumlarına destek vermek. Bu kapsamda KAÇUV (Kanserli Çocuklara Umut Vakfı), LÖSEV (Lösemili Çocuklar Vakfı), Tohum Otizm Vakfı, TOG (Toplum Gönüllüleri Vakfı), ÇEKÜL, Sen de Gel Derneği, TİDER (Temel İhtiyaç Derneği), TOÇEV, TEV (Türk Eğitim Vakfı), Darüşşafaka kurumlarına destek verdik.

Bu kurumların görselleriniz ve reklamlarını geniş arka planımıza ekleyerek bu kurumların daha fazla kişiye ulaşmasını sağladık. Ayrıca SendGB olarak Toplum Gönüllüleri Vakfı ile bir çalışma başlattık. SendGB’de Türkiye’den yapılacak her dosya yükleme işlemi için Toplum Gönüllüleri Vakfı’na 1 kuruş bağış yaptı. 17 Ekim-31 Aralık arasında Türkiye’den yapılacak her yükleme için SendGB olarak 1 kuruş bağış yaptık.

Son olarak hedefleriniz, planlarınız neler?
Hefefimiz dünyada dosya transferinde ilk üç sıra içinde olmak.