in

WhatsApp, depolama alanı yönetimi özelliğiyle gereksiz dosyaları silmeyi kolaylaştıracak

WhatsApp, depolama alanı yönetimi özelliğiyle gereksiz dosyaları silmeyi kolaylaştıracak
WhatsApp, depolama alanı yönetimi özelliğiyle gereksiz dosyaları silmeyi kolaylaştıracak

WhatsApp depolama alanı yönetimi özelliği yenilendi. Oldukça işlevsel bir hale gelen özellik sayesinde, WhatsApp uygulamasındaki dosyaları detaylı bir şekilde görmek ve bunları direkt olarak WhatsApp üzerinden silmek mümkün hale geliyor.

WhatsApp günümüzde akıllı bir telefonda olmazsa olmaz uygulamaların başında yer alıyor. Çoğu kişi, telefonda harcadığı zamanın büyük bir bölümünü WhatsApp uygulamasında geçiriyor. Mesajlaşma, arama, video konferans ve dosya paylaşımı gibi pek çok özellikleri ile WhatsApp bulunduğu konumun hakkını veriyor.

Peki acaba WhatsApp uygulamasının telefon depolamasına etkisi neler? Bu sorunun cevabı sizin için şaşırtıcı olabilir fakat, WhatsApp, tek başına bazen telefonun en çok yer kaplayan uygulaması haline gelebiliyor. Zira gelen ve gönderilen dosyaların tamamı, uygulama içerisinde kalmaya devam ediyor. Özellikler fotoğraflar ve videolar, bazen yıllarca telefonun depolama alanını işgal edebiliyor.

Bunun farkında olan WhatsApp, yeni depolama alanı yönetimi özelliği ile bu probleme oldukça kullanışlı bir çözüm sunuyor. Yeni özellik sayesinde, başka herhangi bir uygulama kullanmak zorunda kalmadan, WhatsApp uygulamasındaki tüm uygulamaları tek bir ekrandan görüntülemek ve telefondan temizlemek mümkün hale geliyor.

WhatsApp depolama alanı yönetimi özelliği yenilendi

Depolama alanı yönetimi özelliği daha önce de WhatsApp uygulamasında mevcuttu. Fakat oldukça temel işlevlere sahipti. Bu yüzden pek çok kullanıcı tarafından oldukça kullanışsız olarak nitelendiriliyordu.

Yeni depolama yönetimi özelliği ise, çok daha gelişmiş bir halde. WhatsApp > Ayarlar > Depolama ve Veri > Depolamayı Yönet seçenekleri üzerinden erişilebilen yeni özellik sayesinde, WhatsApp uygulamasında yer alan tüm dosyaları ve bu dosyalar ile ilgili ayrıntıları görüntülemek mümkün.

WhatsApp tarafından paylaşılan videoda, söz konusu özellik ekranında, çok sayıda fonksiyonun yer aldığı görülüyor. Ekranın en üst kısmında toplam kullanılan alan ve boş alan ile ilgili bilgilere yer veriliyor. Aşağıdaki alanlarda ise, uygulamada yer alan dosyalar, bu dosyaların büyüklükleri, sohbetler ve bu sohbetlerin tuttuğu alan miktarı gibi bilgiler bulunuyor.

Kullanıcılar diledikleri takdirde bu dosyaları toplu bir şekilde, direkt olarak WhatsApp üzerinden temizleyebiliyorlar. Böylece telefonda gereksiz yere yer kaplayan dosyaları silmek için herhangi bir üçüncü taraf uygulamayı kullanmak gerekmiyor. WhatsApp, tüm bu işlemleri hem de en kullanışlı biçimde kullanıcılarına sunuyor.