in

WhatsApp Karanlık Mod özelliği kazandı, nasıl açılır?

whatsapp karanlık mod nasıl açılır

Sonunda Android kullanıcıları için WhatsApp Karanlık Mod özelliğini bekleme dönemi sona erdi. Uygulamanın en son çıkan beta versiyonunda, kullanıcılar renk ayarlarından kullanıcı menüsünü ve daha pek çok şeyi kendi istedikleri şekilde ayarlayabiliyorlar.

WhatsApp kullanıcılarının bu zamana kadar Karanlık Mod özelliği kadar beklediği başka bir özellik bulunmuyor. Pek çok Google uygulaması hali hazırda bu özelliği zaten kullanıyordu ve yakın zamanda Instagram da bu furyaya dahil olmuştu. Şimdi ise sırada WhatsApp var gibi gözüküyor.

Uygulamanın beta sürüm kodunda Karanlık Mod özelliği ile ilgili bazı referanslar bulunmuştu. Şimdi ise yeni özellik kullanıma açıldı. WABeta haberine göre, Android 2.20.13 beta versiyonu ile WhatsApp kullanıcıları, artık Karanlık Mod özelliğini etkinleştirebilecekler.

Karanlık Mod özelliği, şu an için sadece uygulamanın Beta versiyon kullanıcıları için çalışıyor. Özelliğin tüm kullanıcılara açık olması için son düzenlemelerin yapılması bekleniyor. Fakat bu düzenlemelerin ne zaman yapılacağı ve özelliğin ne zaman herkese açık olacağı henüz belli değil.

WhatsApp for Android v2.20.13 beta sürümü APK buradan indirilebiliyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  2014'te 1 milyar Android cihaz piyasaya sürüldü

WhatsApp Karanlık Mod nasıl açılır?

Peki WhatsApp Karanlık Mod nasıl açılır? Öncelikle uygulamanın 2.20.13 beta versiyonunun indirilmesi gerekiyor. Uygulamayı indirirken uygulamanın henüz son halinde olmadığı ve olası bir risk durumunda tüm sorumluluğun kullanıcıya ait olduğunu belirtmekte ise fayda var.

Uygulamayı indirdikten sonra Ayarlar – Sohbet sekmesine tıklayın.

Daha sonra Temalar sekmesine tıklayın. Üç seçenek göreceksiniz: Gündüz, Gece ve Pil Tasarrufu (Bu seçenek seçildiğinde telefonunuzun şarj durumu ve enerji tasarrufu seçimine göre uygulama kendi seçimini yapacak.)

Gece modunu seçtikten sonra Karanlık Mod özelliğini kullanmaya başlayabilirsiniz.

Diğer uygulamaların Karanlık Mod özellikleri göz önüne alındığında, WhatsApp uygulamasının tamamıyla siyah bir arayüz uygulamadığı görülüyor. Bunun yerine uygulama, gece mavisi tonunu kullanmayı tercih ediyor.

Karanlık Mod özelliğini kullanmanın faydaları nelerdir?

Pil tasarrufu: AMOLED ekran sayesinde kullanılan Karanlık Mod özelliği, pil kullanımızını gözle görülür ölçüde azaltır. Gündüz modunu kullandığınız zaman ekranda binlerce piksel aktif olur fakat Karanlık Mod ile bu piksellerin pek çoğu ve/veya parlaklığı azalır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  iPhone’u ele geçiren açık, herkesi korkuttu

Mavi ışık ve göz yorgunluğu: Akıllı telefonların ekranından yansıyan mavi ışık uzun zamandır tartışma yaratan bir konu. Mavi ışık uzun saatler boyunca ekrana bakıldığında gözleri yoruyor. Aynı zamanda kullanıcının uyumasını da zorlaştırıyor. Bu noktada Karanlık Mod devreye girerek mavi ışık hakkındaki endişeleri ortadan kaldırmayı amaçlıyor.