in

WhatsApp kaybolan mesajlar özelliği nasıl kullanılır?

WhatsApp kaybolan mesajlar özelliği nasıl kullanılır?

WhatsApp kaybolan mesajlar adında, sohbet mesajlarının 7gün içinde otomatik silineceği yeni bir seçenek ekliyor.

Facebook bünyesindeki dünyanın en popüler mesajlaşma platformu, bu özelliğin sohbeti “daha özel hissettirme” konusunda yardımcı olacağını ifade ediyor.

WhatsApp’tan yapılan açıklamada, zaman aralığının 7 gün olarak belirlenmesinin nedenin, “kalıcı olmayan sohbetlerin silinerek, ne hakkında konuşulduğunun unutulmaması” amacı. Alışveriş listesi oluşturma, ya da benzeri gündelik mesajlar, ihtiyacınız olduğu anda yanınızda olacak ve ihtiyaç ortadan kalktığında, mesajlar da kaybolacak.

WhatsApp kaybolan mesajlar hangi özellikleri sunuyor?

Kişiden kişiye yapılan sohbetlerde, iki katılımcıdan biri kaybolan mesajları açabilir ya da kapatabilir. Bir grup sohbetinde, sadece yöneticiler kaybolan mesajları kontrol edebilir.

WhatsApp kullanıcıları, bir kişinin bilgi sayfasına gidip kaybolan mesajlar seçeneğine dokunarak, özelliği etkinleştirebilir. İsterse “Devam” seçeneğine dokunarak, ardından “Açık”ı seçer. Bu şekilde kaybolan mesajlar açılır

Özellik etkinleştirilmiş olsa bile, mesajların hala görüntülenebileceği durumlar olduğunu belirtmek de önemli. WhatsApp, özelliği şöyle detaylandırdı:

  • Bir kullanıcı yedi günlük süre içinde WhatsApp’ı açmazsa mesaj kaybolur. Ancak mesajın önizlemesi WhatsApp açılana kadar bildirimlerde görünmeye devam edebilir.
  • Bir mesaja cevap verdiğinizde, ilk mesaj alıntılanır. Kaybolan bir mesajı yanıtlarsanız, alıntılanan metin yedi gün sonra sohbette kalabilir.
  • Kaybolan bir mesaj, kapalı bir sohbete yönlendirilirse, mesaj iletilen sohbette kaybolmaz.
  • Bir kullanıcı, mesaj kaybolmadan önce yedek oluşturursa, kaybolan mesajlar da yedeklemeye dahil edilir. Yedekten geri yüklendiğinde ise kaybolan mesajlar silinir.
  • Basit bir ekran görüntüsünün de, bir mesajı sonsuza kadar saklayabileceğini unutmayın.
  • Son olarak, WhatsApp’a alınan fotoğrafların ve videoların, varsayılan olarak telefonunuza kaydedildiğini de belirtmek gerekir. Kaybolan mesaj seçeneğini etkinleştirirseniz, sohbette gönderilen medya 7 gün sonra kaybolacak ancak otomatik indirme açıksa telefonunuza kaydedilecektir. Bunun olmasını istemiyorsanız, bilgi sayfasına gidip, “film rulosuna kaydet”e dokunarak “asla”yı seçebilir, otomatik indirmeyi kapatabilirsiniz.

WhatsApp’ın bu yeni özelliği, Kasım ayı içinde dünya çapındaki tüm kullanıcılara sunulacak.